Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

strumfi, dar nu exista vreun tratament, ceva, care sa inhibe activitatea celulelor endometriale raspandite in organismul tau ? functionarea lor parca are legatura cu hormonii, daca nu ma insel cu estrogenul. inducerea menopauzei ar putea oare sa le inactiveze ? chiar nu exista alta varianta in afara operatiei ? sau sa ceri inca o opinie medicala, in alta tara - austria, care am inteles ca ar avea un centru de excelenta in tratarea endometriozei, in viena ?

 

https://www.revistagalenus.ro/farmacoterapie/tratamentul-curent-si-directii-noi-de-cercetare-in-terapia-endometriozei/

 

ai avut tu o perioada de cateva luni bune, acum cativa ani, cand nu te-a mai durut nimic. ce ai facut diferit atunci, ce tratament ai luat, de a avut acest efect ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Roli, La multi ani baiatului! Andrei, nu, 12 ani?

Chiar ma intrebam pe unde se mai serbeaza zilele de nastere la varsta asta, ca si fetele mele sunt tot in categoria asta de varsta. Ele se mai invita la cate un film, pe la patinoar, o data le-am dus la un escaperoom... Mai mergeau ca invitate pe la lasertag-uri (mai ales daca sarbatoritul era baiat).

Corina, felicitari pt noul job. Ma bucur ca ti-ai gasit repede si fara mult stress. Ceva stress te cred ca ai avut, ca stiai ca trebuie sa cauti, dar bine ca nu ai pauze intre joburi.

Vivi, frumoasa viata la tara... mai aveti putin inteleg.

Strumphita, f greu prin ce treci... zic si eu pro operatie, daca ai sanse la o calitate a vietii mai buna. Ca e groaznic de trait cu asa dureri. Ce citesc eu de la tine cu sistemul medical britanic - care in mod sigur e mult peste cel de la noi in ceea ce priveste spitalele, dotarile, personalul - dar frate - e fffff leeeeent. Parca are avea cele 5 viteze ale moldovenilor (era o gluma) - incet, incetisor, usurel, piloc si diloc....poti muri cu zile pana ajung sa te rezolve :((

Silvi, a inceput C antrenamentele? Ca incepe sezonul comptitional  [:)]

MIhaela, succes la serivciu si calm :)

Ela, sanatate fratelui. Ma bucur ca s-a externat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata de la mine din sat...eu am disparut ca un magar in ceata, scuze, insa decembrie a fost cumplit. Un final cumplit pentru un an teribil de greu...am avut multe probleme de sanatate care au inceput sa se limpezeasca si au fost pe un fundal de nebunie la servici. Apoi am plecat in vacanta in Spania (am revenit miercuri seara) - a fost o vacanta in doi absolut superba care m-a remontat cumva sa iau 2020 in piept. Mi s-a parut prea scurt, m-am indragostit de multe locuri superbe si am intalnit oaeni extrem de deschisi si prietenosi. Nu mai zic ca am venit inapoi cu 2kg plus dar nu regret nici un gram....delicios a fost totul. Ma ia disperarea la intoarcere cind vad ce gunoaie  mancam noi aici si ce preturi platim pe gunoaie fata de Europa. Nu mai zic cind aterizezi pe JFK (aeroportul din NY) zici ca esti in lumea treia, jalnic de tot. 

 

Strumphy - cumnata (sotia surorii sotului meu) mea se lupta cu endometrioza si am vazut-o clar in plina criza de durere...este cumplit si chiar nici un calmant nu ajuta. Acum o saptamana a avut operatie  - inca e in recuperare, speram sa ajute. Multi ani s-a mentinut cu ceva injectie lunara (habar nu am ce dar daca vrei pot intreba), apoi dintr-o data nu a mai functionat (are 52 de ani).  Ea are si accese infernale de tuse care nu se opresc cu nimic - suspecteaza ca ar avea "tissue" si la plamani cumva. Iti doresc multa, multa sanatate si sper sa ii dea de cap doctorii, cauta pina gasesti pe cineva care sa aiba rabdare si dedicatie. 

 

Miha, ma bucur ca iti merge mai bine - te invidiez pentru sport. Am in plan pentru 2020 sa reusesc sa imi gasesc timp si pentru mine.

 

Ella, distractie faina la Paris!

 

Velvet, curaj - important e primul pas. 

 

Viviana, sanatate multa si tie. Ai facut eforturi supraomenesti in ultimii ani, iti trebuie si tie ceva relaxare, ceva recuperare. 

 

Fleur, vad ca si tu ai fost in vacanta - sa va fie de bine! 

 

Mai citesc, mai revin!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, pe mine ma revolta f mult prin ce trece Strumphi. 

In timp ce ei pasează hârtiile de la unul la altul și se scărpina in cap, femeia asta sta in dureri groaznice de ani de zile.

Cum s a ajuns aici? Cum se permite așa ceva. Ce sistem medical e asta? 

Strumphi, pana la urma sotul tău nu are relații, nu te poți duce in alta parte? 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Seara buna! 
 

Roli sa va trăiască pustiul! La mulți ani! 
Si sa va repare mașina cât de repede. 
 

ant, sa îți fie de bine Spania! Cu forte noi înainte. 
 

Strumphi, îmi pare rău...nu știu ce sa mai zic... 

 

Eu sunt bine, nesperat de bine după cum a început săptămâna. Azi a fost așa o zi ca pe vremuri, când eram in forma :). Deși am avut un stres imens, s-a oprit tancul de apa ce alimentează amândouă aparatele de analize de biochimie, pe care lucram eu azi (n-am mai lucrat pe Secțiuni din Iulie, înainte sa intru in medical). S-au oprit amândouă aparatele și nici șefa de secțiune nici o alta persoana care sa știe ce sa facă nu era la job. Am reacționat rapid și am știut pe cine sa sun, s-a rezolvat...dar deși a fost stres, nu am simțit cum am simțit zilele trecute. E foarte ciudat, Pt ca nu am reușit sa fac nicio legătura între starea mea și de ce ma simt așa. Am învățat însă sa nu ma mai panichez dacă am o zi in care nu ma simt bine. Vin altele Ok. 
 

Azi am alergat iar, după job, in pădure. Am o pădure peste drum de casa, am ajuns sa o inconjur de 3 ori :). Cred ca va trebui sa alerg mai departe, pădurea asta e legată de alta, mai mare, unde este drum pietruit, sunt câteva case acolo. In asta unde am alergat sunt doar cărări Pt plimbare/alergat. Oricum, ma simt alt om după efort fizic, e clar ca îmi face bine. 
 

Weekend frumos! Noi n-avem plan, sa vina bărbatul acasa sa ne înțelegem ce facem. Probabil ieșim la un restaurant :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Azi am avut zi de tribunal...scurta din fericire.

 

Pe scurt am inchis dosarul ex- ului meu. I am dat o sansa sa nu aiba dosar penal. Sper sa nu regret decizia!

 

Acum, ca sa ma racoresc, ma duc la tuns. Sunt in metrou ca nu am luat masina de imprumut in centru, unde e nebunie.

 

La noi se simteau cam - 21 dimineata. Merg un pic pe jos intre autobuz metro si destinatie, dar e ok. Macar e soare, si sunt f bine echipata.

 

Iar ma simt ca salbatica scapata in oras... Ma mir ce bine si repede merge transportul in comun, vagoanele noi de metro, ptiu, sa nu deochi!

 

Am baut doua cafele si un espresso dublu pana acum, sunt in verva...

 

La multi ani piciului lui Roli!

 

Judoka, sanatate tuturor, chiar se simteau rau daca s au culcat la 6.

 

Antmil, bine ai revenit, eu ti am urmarit vacanta pe FB, cate rasfaturi culinare! Sa va fie de bine!

 

Strumfi, tin pumnii in continuare sa ti gaseasca solutia buna, fie ea si chirurgicala.

 

Mihaela, bravo, tine o tot asa! Evoluezi la alt nivel acum, faci fata stresului in mod pozitiv!

 

Sa aveti o seara linistita.

Schimb metroul acum.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, e posibil. Deși luni și marți săptămâna asta regresam :(. 

Judoka, multă sănătate, sa va treacă repede! 
 

Am vb și eu cu Diana aseară, de trei zile e virusată, in pat. A rugat un coleg sa ii facă ceva cunoaraturi, a lăsat usa deschisă sa la pună in hol, sa nu între in casa sa ia și el. O sun imediat, sa văd cum e. Sunt cam paranoia când știu ca e singura acolo... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]

 

strumphi sper sa se rezolve,sa nu te mai doara asa  [cupisi]

 

ant  [floare3]  sa-ti fie de bine vacanta!

 

roli La Multi Ani baiatului tau! sa fie sanatos!  [pup]

 

miha ma bucur ca te simti mai bine!  [flo]

 

Fleur sa-ti fie de bine tunsul!  [:)]

 

va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna cum mai ești cu firele? 
Azi i-au pus iar lui al meu sot, implantul nereușit (respins). El cică nu are treaba cu firele, dar e puțin umflat și nu poate mânca. A băut un iaurt la prânz și atât. Poate mâine sa mănânce ceva...

 

Michelle cum se mai simte Pepper? 

 

Marion, s-a hotarat fata ta Pt ce liceu optează? 

 

Viviana, eu când am fost in Ro am crezut ca o iau razna la mama. De gălăgie. Bine, eram eu atunci mai sensibilă. Dar oricum, am dormit cu dopuri in urechi. Cumplit câta gălăgie de pe strada. La noi aici e așa liniște, nu trece strada pe sub geamuri, decât o pista pietonala și de biciclete, iar in fata e drumul din fata caselor pe unde intra vecinii, se circula încet, nu se aude. 

 

Velvet, cum mai ești? 

 

Laura, deja 40 de zile? Sa se odihneasca in pace. 

 

Anja cum se descurca băieții la liceu? Bănuiesc ca nu au nicio problema, mai ales la mate :). 

 

Au venit fetele. Vorbesc și rad non-stop de când au venit, sus la Silvia in camera :)). Mi-a fost dor de ele, nu s-au mai întâlnit așa din August, atunci au fost la fata care e acum sărbătorită și unde s-a îndrăgostit Silvia de Mira (pe care o chema atunci șobolănuța :)). Înainte de Crăciun s-au văzut in oraș și au mers la o fika sa își împartă cadouri. Îmi place ca au rămas prietene, chiar dacă nu mai sunt colege de clasa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...