Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Va multumesc pentru urari tuturor!

 

Urez si eu La multi ani frumosi!  - gemeni de Moon, gemeni de Anja, Moon!

 

Si La multi in avans Eva de Rox!

 

Ella imi place culoarea. Si eu as alege verdele pentru o noua masina. Pana una alta abia astept sa se repare a mea. Vorba lui Fleur, nu sunt foarte comoda cu masina de imprumut.

 

Strumph superbe locatiile alea ...pe gustul meu  [il] .

 

Noi suntem deja bagati in teste, teme note  [V] ...citeam azi un articol despre scoala belgiana care pana la 12 ani nu da note si ii pregateste sa fie cetateni, nu genii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moon, eu am nascut normal dupa cezariana dar eu fost 4 ani intre nasteri. Nici nu as lua in calcul NVDC acasa. No way. La toate nasterile mele s-au blocat copii. La prima am ajuns la ceza, la a doua era cat pe ce sa foloseasca vacuum, la a treia s-a blocat in umeri si a avut nevoie de oxigen. Dupa travalii lungi iesirile au fost una si una. Din 3 nasteri doar la una a putut sotul sa taie cordonul. La mijlocie. Doctorita care m-a operat in ro nu mi-a dat deloc sperante ca voi naste natural. Pentru ca dupa cezariana mi s-a rupt uterul si a trebuit recusust prin suprapunerea peretilor. Ea zicea ca era fragil, foita, pentru ca afost mare copilul si peste termen. Dar se pare ca l-a cusut bine daca a rezistat la doua travalii ulterior. Am fost la ea cand eram gravida cu a doua fata. Mi-a propus sa ma interneze la 7 luni si sa astept in spital cezariana. 

 

Strumph, nu, nici urma de zapada. Soare si frumos. Chiar cald as spune. Am fost la catarat pe munte duminica. Si un varf destul de solicitant, cu zone grele. Uneori nici vara nu e accesibil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, nu stiu cum e scoala belgiana, pot sa banuiesc ca sistemul e asemanator cu al nostru. Da, pana la 12 ani copilaresc dar dupa e un nivel si un ritm infernal. Baiatul meu a avut un test la greaca, au avut de invatat 300 de cuvinte si de tradus un text......cea mai mare nota a fost 5. Profesorii sunt exagerat de exigenti, au in fiecare zi cel putin un test, copiii sunt stresati......daca nu iau note de trecere vor trebui sa schimbe nivelul, sa mearga la invatamant de 5 ani. Dar la examenul de bacalaureat promovabilitatea e de 98%.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuhuuu, mi-a scris ANAF că îmi returnează niște bani înapoi, plătisem mai mult anul trecut (au unificat mai multe declarații și nu se înțelegea prea bine ce vor de la noi). Acum aștept să se execute trezoreria să-mi trimită banii în cont (citeam că au termen de 45 de zile să trimită banii  [batcap] ).

 

Strumf, voi când veniți în țară? Știu că ai scris, dar neuronul meu nu mai ține minte.

 

Moon, mulți ani fericiți alături de cei dragi! [s] [s] Și să vină bebelina cu bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roli, la noi nu sunt note la scoala generala care are clasele 1-7. Au cam 13 ani in acel an. Incep scoala in anul in care implinesc 6 ani. Dar la 14-15 ani incepe greul cu note, examene, tentamene  [:D]  Eu mai fac glume cu ele cand nu sunt cuminti. Le zic ca le trimit la scoala in Ro  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, la multi ani! sa fii sanatoasa si sa ai o nastere usoara! daca ai incredere in medicul tau si vrei sa incerci eu cred ca poti reusi. Eu am citit povestea ta... si daca as fi in locul tau cred as incerca. Cred ca m-as pregati pentru ambele variante. 

Sper sa poti alapta fetita, o sa fie mai usor decat la gemeni. dar, oricum vei naste si indiferent daca vei alapta sau nu important e ca si tu si fetita sa fiti sanatoase. 

eu mi-am darit sa nasc natural si a doua oara, si nu s-a mai putut. am alaptat din prima zi la C iar la Iuli deabia dupa o saptamana, cand nici nu mai speram...ea era deja pe formula...

ai grija de tine si nu te supara pe sot. probabil ca e foarte speriat. 

 

Daniela, ce bine e cand ai de primit, nu?  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

 

iar a trecut ceva timp de cand am intrat... am avut cateva zile mai pline la birou cu sedinte terminate mult peste programul de lucru...

 

La multi ani, baietilor Anjiei!

La multi ani, baietilor Moon!

La multi ani, baiat Roli!

 

Strumph, multumesc de intrebare. Copii sunt bine: cu scoala si antrenamentele.

Sper ca sa rezolvi cat mai repede cu durerile tale.

 

Ella, sa stapanesti fericita  masina!

 

Daniela, ce bine ca ai de primit!

 

Miha sper sa iasa totul cum este mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon, eu am facut 2 cezariene si i-am alaptat fara probleme pe fiecare, aproape 1 an

 

Stiu ca se poate, eu pe baieti nu i-am alaptat ca au stat nitel pe la incubator, au avut ceva dificultati de adaptare la mediul extern. Insa m-am pompat cat am putut si le-am dat, dar acum nu stiu daca as mai fi in stare. 

 Ah Otilia, nu vreau sa nasc acasa, cand povesteam de intimitatea casei - vorbeam de conceptie, de cum am aflat. Baietii au fost conceputi prin fiv, am facut clexane toata sarcina, am inceput sa fac pipi testuri la 5 zile dupa transfer. Sunt recunoscatoare pt medicina, ca ni i-a dat. Dar cumva m-am simtit ca mi s-a furat din intimitate, din emotie, desi trasferul de embrioni l-am facut in strainatate si sotul meu a putut fi prezent, inclusiv a fost prezent la nastere.

 Cu fata e alta poveste, este singura noastra sarcina spontana, neplanificata, nu am luat nici macar o vitamina. 

 De nascut voi naste la spital, dar mi-as dori sa incerc macar NVDC, dar sotul meu spune ca nu merita sa risc, si eu cred ca exagereaza. Nici eu, nici doctorul nu riscam, dar as vrea sa incerc, daca coboara si voi putea.

  Hai ca m-am dat azi pe net cat pt o saptamana.

  Va las dnelor si multumesc de urari. Imbatranesc, fira-ar, si am stiut asta, cand bunica unei fetite din salon unde a fost internat P. era cu 3 ani mai mare ca mine (sunt de etnie, dar nu conteaza).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

ioana, abia in martie/aprilie? ai toate weekendurile pana atunci planificate? 

 

 

Bineinteles [dau din mana ca regina in balcon]

 

Mey, daca e frig nu am chef sa plec departe de casa. Plus, tu stii cat de greu ne urnim noi? valeleu. Macar daca e vreme buna le momim cu troti si se mai misca lucrurile

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...