Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca vii in tara, in BUcuresti, sa scrii, ca si eu as vrea sa ne vedem.

Din cate am inteles de la tine, sotul tau a citit si citeste mult despre Romania si istoria tarii, citeste in romana cu dictionarul langa el, vorbeste/intelege chestii de baza... Bravo lui, nu-i putin lucru, avand in vedere ca limba noastra nu e de circulatie internationala, sa o invete prea multa lume. Si ca vine cu placere in tara, in Bucuresti si alte zone.  [flo2]

 

da, da .. lui ii lipseste doar pasaportul romanesc [bat]  daca vin in tara si vii si tu o sa il auzi cum vorbeste romaneste, pana i se incurca limba-n gura si o da pe engleza  [:-)))]  dar daca il iei incet si nu vorbesti cu vreun accent, ca maica-mea [fri]  , te intelege si isi da toata silinta sa iti raspunda in romana. 

mereu il sacai cu romana lui, ca in secret el chiar vrea pasaport romanesc/job prin Ro [help]  si nu imi zice ca prea studiaza nu numai limba, dar istoria, cultura ... sa nu mai zic ca ar studia toata ziua la sarmale  [batcap]  [:-)))] si Sophia la papanasi... 

daca venim sa stiti ca am 2 flamanzi cu mine, unul de sarmale si altu` de papanasi, sa ne vedem unde fac papa bun  [hot]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s] La multi ani, Eva!!! [s] 

 

Judoka, deci si pe la voi ger acum? La noi parca nu mai e asa frig, dar e umed si iti intra frigul in oase. Biciclatul meu ieri a fost aproape 80 minute ieri, in general fac 2min/km dar ieri cum ziceam abia am tras de mine, am febra azi. 

 

Moon, multumesc de mesaj! Daca vin in tara dau de veste sa ai timp sa te organizezi. Vine bebelusha pana pe 22-23 feb? [olala]  Ziceai ca imbatranesti? Pai noi astea cu par alb ce sa mai zicem? Din cate imi aduc aminte faci parte din categoria 30+? 

 

Aminna, ce am ras cu osul si pos ul  [:-)))]  Data viitoare sper sa nu mai vezi pe domnisoara Pos [:D] 

 

Silvi, nu ma sperii eu rapid, imblanzesc balaurul cat mai curand!   [dra]  Cum se mai simte sotul? Trebuie neaparat operatie? 

 

Mihaela, a mai trecut febra? Ai luat o aspirina?  [flo]  sper sa poti merge la sala azi. 

 

Velvet, cat de departe e Bucurestiul de tine? Daca vin oricum va fi in weekend, deci poate poti ajunge, mi-ar face placere sa te cunosc.  [:)]

 

Anja, le-a placut tortul pruncilor? 

 

Nu mai stiu ce am citit, ma duc la treaba mea si afara e asa griiiiiiii..... uf! Urasc lunile astea, ianuarie si februarie! 

 

O zi frumoasa!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumf, toata stime pt sotul tau. Eu daca as vorbi romaneste cu cineva din strainatate, iti dai seama ca as vorbi mai rar, as repeta la nevoie, as folosi alte cuvinte... Nu am avut ocazia pana acum. 

Ma stiu pe mine cu limbile straine, vorbesc, dar nu la nivelul la care vorbeste un nativ (nu am avut ocazia sa stau mai mult timp intr-o tara straina, ci doar ca turist, si in invatarea lb straine conteaza f mult mediul, sa traiesti in mediul respectiv), asa ca mi-as prinde urechile sa ma ia careva "tare", adica sa vorbeasca repede...m-ar pierde de tot.

Cel mai bine se vorbeste o limba straina cand pt ambii interlocutori limba aceea este limba straina, nu lb materna.

 

De curiozitate: ce limbi straine mai stie sotul tau? La orice nivel, nu conteaza... Imi pare un om inteligent, cu un grad de cultura ridicat, dornic mereu sa invete...ceea ce nemaipomenit. Poate a asa si prin prisma jobului... sau jobul pare ca i se potriveste. 

Sophia vorbeste/intelege romaneste?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, ati fost la Istanbul? eu as vrea in iunie, cand se da vacanta sa mergem. nu gasesc decat hoteluri cu mic dejun si as vrea demipensiune si majoritatea nu au parcari. 

aveti idee, asa este sau nu caut eu bine? 

daca ati fost poate ma lamuriti cu inca un aspect. eu as vrea cateva zile sa vizitam atractiile turistice ptr care merge toata lumea si apoi vreo 2-3 zile de plaja. pe harta imi apar plaje, le vad dar nu gasesc nici o informatie, sunt plaje publice, sunt private? 

e ste realistic ce vreau eu sau mai bine mergem sa vizitam si apoi ne oprim la bulgari cateva zile la plaja?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost mai demult in Istanbul si am vizitat atractiile turistice: Moscheea Albastra, Sf Sofia, hipodromul, Moscheea Suleiman, Palatul Topkapi, Dolmabahce, marele bazar, podurile peste Bosfor. Nu am fost la plaja, nu stiu sa fie locuri (cunoscute, turistice) amenajate, or fi bucati mici de plaja, mai mult cunoscute de localnici poate. 

Eu oricum nu ma dusesem pt plaja, deci nu m-am interesat. 

De parcari nu stiu, ca atunci am fost cu trenul. Hotelul il gasisem printr-o agentie de turism (nu era pe net, ca acum, in 2002 am fost eu, eram studenta, am fost cu mama intr-o excursie de cateva zile).

Am vrea si noi sa mergem si cu copiii si eu sa revad locurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...