Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

pe chirurg: cand sa inceapa procedura, o trimite la receptie sa-i ceara doamnei de acolo osul (care urma sa fie adaugat la ala recoltat de la mine). se duce mandra, si se intoarce trimfatoare cu ... POS-ul [zirea]

 

(n-am reusit, nici eu, nici el, sa intelegem la ce anume credea ea ca trebuia folosit POS-ul in acele momente; dar na, ce mi-e os, ce mi-e POS, suntem noi ai dracului ca ne legam de amanunte [:D] )

 

 

 

OMG!!!!  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Scuze, cred ca tu erai un car de nervi - sau daca nu erai, inseamna ca esti o sfanta - dar sincer, dra asta e de poveste

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si daca vreti sa vi se ridice tensiunea... ca tot zicea Silvi de Turcia... vor sa dezbata in parlament legea care permite barbatilor care fac sex cu minore sa se casatoreasca cu ele 

 

https://www.independent.co.uk/news/world/europe/turkey-marry-rapist-bill-child-marriage-a9296681.html

 

Cand zic ca in sfarsit lucrurile se mai misca, mai vine cate o idee de-asta si imi taie entuziasmul.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci v-ati distrat cu osu' si cu POSu' [:-)))]

 

pentru cine nu foloseste termenul de POS, partea mai amuzanta e ca il pronuntam "pioes". deci e cale mai lunga decat un "p" intre "adu-mi osul" si "adu-mi pioes-ul", de asta-i greu de inteles cum le-a confundat [:)]

 

Mihaela, da, aveau centrifuga in respectivul cabinet de chirurgie. si nu mi-a pus plasma, ci reziduul, pentru factorul de crestere continut de trombocite. am googalit un pic, dar n-am gasit nimic de genul asta. n-am platit in plus pentru asta, asa ca n-o consider doar o inventie de a-mi mai baga ceva pe gat, o fi stiind el ce face.

 

n-au fost 4 eprubete, doar 2. intepaturile au fost 4. intai plica cotului la stanga, apoi plica cotului la dreapta, apoi la mijlocul antebratului la dreapta, si in final mijlocul antebratului la stanga.

 

nu stiu cata lume stie ca punctia venoasa e cu atat mai dureroasa cu cat mergi mai in jos spre palma. io stiam asta pana acum doar teoretic, tocmai mi-a dat ocazia sa experimentez putin [:)]  bine, tre' sa recunosc ca avea ambitie, la un moment dat imi explica ca na, is stresata si mi se inchid venele, crede ca va trebui sa incercam la alea de pe dosul palmei. i-am zis ca asa ceva in niciun caz, gata, multumesc, imi retrag consimtamantul pentru procedura asta aditionala si sa se vindece cum o putea [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mianna, nu stiam treaba asta cu luatul sangelui ca e mai dureros cu cat mergi de sus in jos catre palma. 

Mie mi s-a luat sange doar de la incheietura cotului (aia e plica cotului banuiesc) de fiecare data cand am facut analize sau cand am donat sange. Mereu de la mana dreapta si acolo cu cantec, ca nu am vene bune (la dreapta le mai gasesti, la stanga aproape deloc), dar asta e, altele nu am :)))

 

Ioana, nu am putut citi articolul, ca imi apare o fereastra pt a da join/subscribe si care nu se inchide. In ce tara vor o asemenea dezbatere? Turcia? Si care ar fi rationamentul? S-au terminat femeile adulte sau cum? Pai daca fetita aia e vreo copila..  Doamne fereste...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Ioana, nu am putut citi articolul, ca imi apare o fereastra pt a da join/subscribe si care nu se inchide. In ce tara vor o asemenea dezbatere? Turcia? Si care ar fi rationamentul? S-au terminat femeile adulte sau cum? Pai daca fetita aia e vreo copila..  Doamne fereste...

 

In Turcia, da.

 

A law which would allow men accused of having sex with girls who are under 18 to avoid punishment if they marry their victims is set to be introduced to parliament in Turkey. The controversial so-called “marry-your-rapist” bill, which lawmakers are planning to introduce to Turkish parliament at the end of January, has sparked fury among women’s rights campaigners in the country. Critics argue the legislation, which the opposition Peoples’ Democratic Party (HDP) is urging the government to axe, not only legitimises child marriage and statutory rape but also paves the way for child abuse and sexual exploitation. A similar bill was defeated in Turkey in 2016 after national and global outrage. The legislation would have only pardoned men if they had sex without “force or threat”.United Nations agencies warned the bill would generate a landscape of impunity for child abuse and leave victims vulnerable to experiencing additional mistreatment and distress from their assailants. “Marry-your-rapist” bills have been seen across the world and are pushed in the name of protecting and safeguarding family “honour”. 

Argumentul este ca daca sexul a fost consimtit, atunci fata sa fie 'despagubita' prin faptul ca barbatul respectiv se casatoreste cu ea. Insa varsta < 18 ani face ca acel consimtamant dat de fata sa fie invalid si devine #statutory rape# - nu stiu care e termenul in romana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...