Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Azi e o vreme cam de cacao la noi. A nins de aseara, azi urmeaza ploaie si polei, asa ca stam in casa.

Ieri am facut o plimbare in parc cat copilul a fost la un cuurs. Am facut turul lacului, a fost tare frumos, un pic de soare si zapada batatorita. Am admirat " baia termala" a ratelor, un colt de lac care nu ingheata niciodata ( or fi niste conducte ceva pe sub, lacul e artificial) si o gramada de veverite in acelasi loc, tot in zona aia mancau ceva de sub zapada. Or fi gasit viermisori ceva la vremea asta? Deobicei nu vezi mai mult de 2 veverite in acelasi loc.

 

Nimic nou in rest.

 

Ziki, ma bucur sa aud de voi! Cred ca esti addicted de examene si invatat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur, au fost știri în presă despre cereri de extrădare ale regimului din Turcia pentru profesori din România:

 

Regimul lui Erdogan a cerut extrădarea unei profesoare de origine turcă de la un liceu din București (liceul internațional de informatică București)

 

Cererea de extrădare în Turcia a președintelui grupului educațional Lumina, Fatih Gursoy, a fost respinsă de judecători

 

Grupul educațional Lumina gestionează liceele internaționale de informatică din București și Constanța, printre alte instituții.

 

Edit: Deci, ca profesor la o astfel de instituție de învățământ cred că te gândești de două ori dacă vrei să mergi sau nu în Turcia. Ca părinte de elev la un astfel de liceu, la nivel teoretic nu au ce să-ți facă dacă te duci în Turcia (că mă gândesc că nu te arestează), dar de ce să riști să-ți plătești vacanța și să te șicaneze și să nu-ți acorde viza de intrare pe diverse motive?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

Long time... Noi bine, sunt in ultima sesiune de la masterele mele (si nu am chef de invatat, dar sper sa-mi vina...) ramane sa fac si disertatiile si voi fi scapat, pustiul e pe cale sa intre in jungla, o sa mearga la gradi in cel mult doua luni, maimutzica incepe o usoara preadolescenta (cu nervisori si cosuri) pentru care nu sunt inca pregatita, dar nu pot opri timpul, se catara in continuare cu placere, face niste chestii, pfiuuuu, iar omul meu si-a schimbat job-ul si a inflorit.

 

Cam atat, va pup cu drag, mi-a fost dor de voi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Sebi o sa mearga pe la 2 ani la gradi, ca mama mea nu le poate face fata amandurora, si zic sa o pastrez cat pot de mult, in mai implineste 2 ani. :) 

 

Iar cu masterele... ce sa zic? unul parca nu parea suficient. :))))))

 

Oricum, a fost super, dupa vivi am bagat o depresie post-natala destul de uratica, cu seb... am trecut ca rata prin apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin pinguinii vechi...ce frumos. Black, bafta piciului la gradi si tie toata admiratia...doua mastere...concomitent!!! Deh, tineretea...O concurezi pe Ziki.

 

Daniela, cu profesorii am inteles, dar cu elevii??? Chiar ii intreaba la vama la ce liceu invata? Toate astea mi se par absurde, desprinse dintr un roman de Kafka.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine!

 

Rall, am citit de cutremurul din estul Turciei dar nu prea am găsit detalii legate de influența pe care poate să o aibă asupra noastră. A fost un cutremur de suprafață, nu? Ce poți să-mi recomanzi să citesc? Din păcate oricum eu cred că în următorii ani va fi un cutremur destul de mare și Bucureștiul va fi afectat (nu s-a făcut aproape nimic pentru clădirile vulnerabile, nu neapărat din centrul vechi, pentru că sunt multe zone sensibile). Iar populația este total nepregătită, cum este și serviciul de urgență (ISU), în ciuda tuturor asigurărilor că nu ar fi așa :(..

 

Eu citesc pe cutremur.net, implicit forumul lor si grupul de pe FB.

Da, de suprafata la ei, dar asa sunt mereu acolo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat aici doua lucruri  despre Turcia pe care nu le stiam: cutremurele din est produc un cutremur major in Ro la 1- 3 ani dupa

 

Nu produc ele in sine nimic, e un proces geo-fizic al placilor care se imping una pe alta. Atunci cand cutremurul de pe falia Est Anatoliana are un mecanism de decrosare, influentele se simt si sub Vrancea,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, coincidentele sau un anumit pattern nu sunt totusi fapte stiintifice. Daca se va produce un cutremur mare, care oricum se " asteapta" demult in viitorul apropiat, in 1, 2 sau 3 ani, va fi atribuit faliei din Turcia? Ma indoiesc.

Si ce sa fi facut Marmureanu, sa zica: pe baza coincidentelor observate, sigur va fi cutremur si la noi. Pregatiti- va! Imi inchipui ce impact ar avea asa ceva asupra turismului, chiar si economiei.

Sunt perfect de acord cu tine legat de coincidente ori "am visat ca vine cutremurul" sau a cantat pitigoiul mai ascutit si e clar ca vine.. Insa aici nu e un pattern legat de cutremur-cutremur ci si de liniste urmata de liniste [:)] E un proces geo-fizic, mi se pare firesc sa cred ca placa de sub noi nu e independenta si ca pana la urma tot Pamantul face parte dintr-un sistem.

 

Ce ar fi trebuit, in opinia mea, sa spuna Marmureanu?

"Intr-adevar, pe termen lung, cutremurul din Estul Turciei schimba dinamica in Vrancea, insa nu putem spune cu siguranta cand va veni urmatorul cutremur moderat sau major. Rog autoritatile sa ia masurile necesare pentru siguranta populatiei si pe fiecare dintre noi sa se asigure ca are un mic bagaj in caz de necesitate, ca are un plan stabilit impreuna cu familia si mobila / obiectele bine ancorate in case pentru a preveni accidentele."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall, mulțam, o să citesc și eu.

 

Fleur, de Kafka e cam tot ce se întâmplă în Turcia după tentativa de lovitură de stat :(. Uite o știre mai veche: 

 

Presedintele grupului educational Lumina: 140 de elevi s-au retras din cauza presiunii autoritatilor turce / Ambasada Turciei a cerut autoritatilor romanesti datele elevilor din scolile Lumina

(mă rog, autoritățile n-au transmis datele elevilor, dar asta nu înseamnă că Turcia n-a încercat să le obțină și altfel)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...