Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Hello Ladies!

 

Stiu ca a trecut ceva (mai mult) de atunci, dar multumesc mult de tot pentru urarile de ziua mea  [:X]  [grup] .

 

O sa raspund la intrebari pe care cred ca ati si uitat ca mi le-ati pus, pentru ca adesea citesc, raman in urma, apoi iar citesc, dar abia ajung la calculator seara, iar de pe telefon mi-e greu sa scriu. Ma rog, vorbesc sa ma aud vorbind, am zis sa ma "iesplic" in introducere, asa.

 

Copchiii sunt bine, cresc, se transforma, daca ar fi fost sa intru mai des la povesti ati fi aflat ca anul care a trecut am avut si zile de cacao impreuna, si zile de crize adolescentine, si emotii cu note si sedinte cu parintii, dar in marea schema a lucrurilor, cu un pic de distanta pot sa zic ca toate-s bune. Flavia e bine, creste, are din ce in ce mai multe aere de-ale adolescentei (nu toate enervante), aproape m-a ajuns in inaltime (are peste 1m70), si-a scos aparatul dentar dupa doi ani de fire si culori si controale si stiluri de strans si impins, si acum e tare multumita de rezultat. E in anul doi de liceu (echivalentul clasei a 8-a), a avut de ales materii, de renuntat la altele, si oricum a dat-o si a intors-o tot ma gandesc adesea cum ar fi fost daca totusi nu aveau de ales si ramaneau cu toate materille - "asa cum am prins noi, maica". Au picat din puf in primul an de liceu, dupa 6 ani de nefacut nimic apasator in scoala primara, au intrat direct in focul luptei si usor n-a fost. Nici acum nu detinem pe deplin controlul, confirm normelor si standardelor maica-sii, dar suntem pe linia de plutire. Va mai povestesc eu pe parcurs cum si care din noi se adapteaza...  [:)]  Cu Felixosul, toate bune. E intr-o etapa feminista, nu stiu de ce si de unde, in care intreaba mereu ofuscat de ce se spune "manmade" si nu si "womanmade", de ce nu se schimba cuvantul "mankind" in doar "humankind", de ce numai barbatii pot fi episcopi (don't ask  [alcool] ) si tot asa.

 

Aaaaanyway. Despre mine, mai nimic nou - Daniela, m-ai intrebat daca mai dau examene si raspunsul e "bineinteles ca da!"  [:-)))] Am fost, sunt, si voi ramane eternul student care nu stie ce vrea sa fie cand se face mare. Am ajuns la etapa la care nici macar nu-mi mai e jena sa o spun, se pare. Nitel mai serios vorbind, de cand nu am mai intrat pe ghetar am schimbat doua roluri la serviciu, iar cel in care am ajuns imi aduce multa multumire si liniste - ceea ce ma lasa sa ma gandesc mai mult la "incotro". Lucrez tot de acasa, nu am mari hobbyuri dupa job, si imi e clar ca situatia nu poate sa dureze prea mult in mod sustenabil. Asa ca la un moment dat va trebui sa fac ceva in privinta asta, si va trebui sa schimb ceva pe ici pe colo, poate chiar prin partile esentiale. Deci examene vor mai fi, "la ce" e intrebarea.

 

In rest, viata la tara... Nu stiu in ce stadiu eram ultima oara cand am scris, dar la ultimul recensamant avem doi caini, doua pisici, si 4 gaini, iar numerele astea nu mai pot decat sa scada de acum, pentru ca mai mult nu se poate, si devine din ce in ce mai greu si mai scump sa plecam in vacante si sa tot plasam lighioanele.

 

Cam atat momentan despre mine (vorba bancului "Enough about me, let's talk about you: what do you think about me?"). Mi se pare tare ciudat sa rezum un an si doar in cateva randuri, si oricum am senzatia ca suna a compunere de vacanta de clasa a 3-a ce am scris mai sus, asa ca ma duc sa tac si sa va citesc din urma.

 

Sa aveti o zi/seara frumoasa!  [flo2]

 

 

Ziki, ca sa fie compunere trebuia sa incepi cu 'Era o frumoasa ploioasa zi de vara.' :)

 

Bafta la scoala Flaviei. 

Ma bucur ca Felix observa niste chestii.

 

Cu eternul student, spune ca esti constincioasa :) ca suna mai bine.

 

Mi-a placut faza cu lighioanele :) E principalul motiv ptr care tot aman sa ne luam si noi un animalul. Asta si ptr ca estimez ca va fi precum copilul nr 3 in casa aka va cadea in grija mea. 

 

Nu mai stiu, voi erati in partea de Republica sau de UK? Va afecteaza Brexitul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O saptamana frumoasa si eficienta doamnelor!

 

Ma bucur ca au scris pinguini ce se piteau in spatele ghetei  [:)]

 

Silvia, nu e chiar asa cu surorile/fratii de varsta apropiata. Cele mici ale mele sunt la 20 de luni diferenta. Si e tare multa competitie intre ele. Se mai si joaca frumos dar e si multa drama. Sincer, la 4 ani diferenta e alta poveste. Mai bine asa.

Strumphi, eu dupa fiecare vacanta in ro las acolo din hainele lor. Mai ales dupa cea de vara. Aici nici nu preau au cum sa le poarte. Sa va fie de bine mini vacanta programata. Sper ca puteti fixa alta data cu soacra si ca este intelegatoare.

Ioana, acum vazui ca Julia face 5 ani. Doamne cum zboara timpul. Pe cand bb3?

Judoka, ne tinem de manuta anul acesta. Vor fi cateva luni grele si pentru noi cu evaluari, proiecte, examene. Adolescenta mea m-a bagat in schema si pe mine. Trebuie sa merg cu ea pe munte. Sper sa avem noroc de vreme buna si sa iasa bine proiectul ei, documentatia.

Ziki si Black, spor la treba cu scoala. Multa putere mai aveti  [flo2]

Velvet, bafta sa iei calea cea mai buna pentru tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, 4 ani mi-ar fi placut intre fete, dar nu s-a putut. Ele se inteleg bine, in cea mai mare parte a timpului dar nu prea au cum sa se joace impreuna decat daca C se pune in mintea ei, cumva C se joaca cu ea pentru ca e sora ei si ii e draga dar nu ptr ca ii plac acele activitati. ne  jucam impreuna unele jocuri dar nu e acelasi lucru...C cu verisoara ei de aceiasi varsta ar putea sta ore in sir fara sa intervin eu. Si mica s-a jucat cu prietena ei sambata de dimineata si pana la 4, cu pauza de masa, asa de frumos. 

 

Miha, stiu visit a city. imi place si e de mare folos dar eu nu caut pentru atractiile din Istanbul informatii, ca se gasesc f usor. doar plaje nu gasesc si nici pe forumurile de calatorii nu scrie nimeni de plaje. acum am gasit ceva... o sa vedem la fata locului.

 

si legat de demipensiune...mi-ar fi placut varianta asta pentru ca nu mai aveam bataie de cap cu masa de seara. dar nu gasesc nimic asa in Istanbul. si noi adultii si fetele, suntem destul de mofturosi asa ca varianta asta e foarte buna pentru noi. daca avem mic dejun bufet si cina e perfect. rezist sa asteptam la pranz dupa comanda dar macar dimineata si seara imi place sa stiu ca nu mai am parte de mofturi si nazuri. la pranz  avem posibilitatea sa mai incercam si altceva... Rar se intampla sa nu comandam altceva pentru ca nu ne-a placut felul comandat initial...de obicei schimbam intre noi. de foarte multe ori nu mancam ce comandam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rall - sau altcineva - stiti sa faceti GIF din filme in VLC?

Am gasit instructiunile astea https://www.thewindowsclub.com/how-to-create-animated-gif-from-a-video-file-using-vlc-and-gimp si urmez toti pasii dar nu se salveaza ca gif, ramane tot film. Vreo sugestie?

 

Din cate vad in tutorial, GIFul se face in doua etape. Bucata de film se taie cu VLC si apoi se converteste in GIF cu ajutorul GIMP. Deci nu rezulta direct GIF din VLC.

Dar asta se poate face usor si online: https://ezgif.com/video-to-gif

[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...