Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Silvi, vrei neapărat la Istanbul? Am înțeles ca stațiunea Alacati este superbă. E mai puțin cunoscuta la noi aceasta destinație. 

da. neaparat Istanbul...am un pitic pe creier care zice Istanbul! [:)] vreau plimbare pe Bosfor si toate obiectivele despre care am citit o groaza, vreau sa vad sabia lui Stefan, vreau sa ma rasfat si vreau in Bazar, si in cel de mirodenii si in cel mare.

dar, pentru ca fetele+dl. sot sunt fani plaja si balaceala vrem si vreo 3 zile de plaja. 

exista si varianta sa stam in Istanbul cateva zile si apoi alte cateva zile intr-0 alta statiune la turci sau cel mai sigur la bulgari. 

inca nu am hotarat.

o sa ma uit si la statiunea asta. multumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața  [flo2]

 

Strumpfi, Otilia ,

face in curând 13. Mie mi s a pus pata pe lucrurile mărunte de genul, pregătește singur hainele, sacul de școala , telef. sa fie încărcat . Nu are nici o extra preocupare sa citească , studieze, o pasiune ceva.

 

Face ce are pt școala și s a terminat. Ca școala e pt prosti oricum  [batcap] Am mai avut discuții și nu o scot la capăt cu el. Sa o las așa și sa nu mai împing de la spate . Oricum o iau tot o sa am reproșuri in viitor. 

 

Silvi , multa sănătate , sa treacă repede răceala . 

 

La noi e cam furtuna, ploaie și vânt  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata!  

 

Judoka, e o perioada , dar trece. Am avut si eu parte de diverse in ultimii ani, de la ochi dati peste cap, crize de isterie pt motive puerile, plictiseala, indiferenta, telefon si consola greu de dezlipit din mana, vorbe aruncate aiurea, certuri interminabile intre ei, teme facute /invatate doar de gura mea.

Anul asta s-a intamplat ceva miraculos. Parca s-au maturizat brusc. Aseara vorbeam cu al meu ca poate le-am pus ceva in mancare fara sa stiu . Ii auzeam cum se ascultau unul pe celalalt cuvintele ce le aveau de invatat la franceza (asta a fost shoc maxim pt ca pana de curand nu se suportau sa stea in aceeasi camera cand invatau), se intreaba unul pe celalalt cand se incurca sau nu sunt siguri pe ceva la teme, sunt atenti cu mine (mai ales in perioada cand am fost cu mama bolnava, apoi inmormantarea si toate cele), ma ajuta la curatenie, gatim impreuna. Stabilim de comun acord chestii de genul "la ora x ma apuc de teme, dupa ce termin citesc aia si aia, lucrez foaia aia in plus" si se tin de ce am stabilit fara sa le amintesc eu, fara sa ii imping, fara sa comenteze (bine, se mai vaita, mai mornaie , dar ii inteleg) . 

 

Sfatul meu (necerut [:D])  e sa stai aproape, sa accepti ce se poate accepta fara sa reprosezi, sa incurajezi, sa mai lasi de la tine si mai ales sa tii caile de comunicare deschise, chiar daca ti se pare ca vorbesti singura, e ok, ceva tot ramane in creierul lor. Incearca sa asculti (chiar daca ti se pare ca spune numai tampenii si bate campii ) si sa incurajezi sa iti vorbeasca. Nu exagera cu impinsul de la spate sa nu te trezesti ca refuza orice tine de scoala, dar pune limite ferme si nu accepta ce nu e acceptabil. Din ce am observat la mine si la amici cu copii apropiati ca varsta , nu exagera cu amenintarile si santajul pt ca o sa ajunga sa nu te bage in seama, sa faca lucruri doar asa, "de-a dracu'" , sa te enerveze pe tine.

 

Te imbratisez ! Curaj si rabdare mai ales! [pup] Trece si asta, va fi bine [:)].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, întăresc cele scrise de Laura, așa s-a întâmplat și la noi. Miraculos, la 16 ani s-a produs o schimbare. Sau undeva după, in iarna. Și despre comportamentul tău fata de el, întăresc și aici ce scrie Laura. Vorbe înțelepte din experiența :). 
 

Silvi, multă sănătate tuturor! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...