Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Roli, e ceva normal :). O sa mai fie din astea. Bucura-te pana îți spune. Știu ca e greu, dar ei trebuie sa se desprindă...

 

Azi e ziua prietenei mele, mergem la ea diseară, la masa. Începe Melodifestivalen (etapele Pt melodia care va reprezenta Suedia la Eurovision) și ne uitam împreuna. 
Maine al meu pleacă la o conferința naționala de gastro (zilele gastro) in Göteborg, vine miercuri noaptea acasa. 
 

Ella, sper ca totul e Ok la voi! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Omg, Roli, cred ca te-ai speriat!

 

Corina imi pare rau de jobul tau. Eu sper sa gasesti o cale de mijloc prin care sa  ramai acolo pana gasesti altceva. Stiu e greu.

 

Silvi e mult mai bine chiar din prima zi in care a luat Tamiflu. Nu a mai facut febra, tuseste mai putin. Nu o mai dor articulatiile, nici muschii, nici in piept.

Partea nashpa e ca experimenteza reactiile adverse ale Tamiflu-ului. Is minore dar sacaitoare: greata, stomac balonat, tusea care poate fi  agravata de la tamiflu sau nu. Deci mananca ffff. putin.

Ceaiul de cimbrisor si soc  cu miere ii de baza + niste saruri de rehidratare.

supa nu mai vrea, a mancat in fiecare zi.

 

Astept la mine. Azi e ziua 5 de cand sunt in contact cu ea. Ma ustura putin in gat, imi curge nasul putin, am tusit de cateva ori, am stranutat de vreo 2 ori. Nu am febra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sanatate multa Silviei si celorlalti bolnavi/ gripati de pe ghetar. Eu va recomand vaccinul antigripal anual, il facem de cand s a nascut baiatul si nu imi amintesc sa ne mai fi imbolnavit de gripa de atunci.

 

Cu suspendarea baiatului ce sa spun, sunt extrem de suparata. Amacut dealtfel plangere la Comisia scolara dar inca nu am reusit sa vorbesc cu cineva, doar mesaje pe telefon si emailuri.

Ce a facut concret ca sa merite asta? Nu imi e prea clar, in afara de o lista de prostioare enumerate de directoarea adjuncta la telefon, citite de pe biletele lasate de educatoare, de genul: se imbraca foarte incet, s a inghiontit cu un alt elev in coridor, a aruncat cu bulgari in curtea scolii spre geamuri, a ciocanit in cap niste copii de maternelle. Sanctiunea e nefondata si exagerata. Am intrebat daca a lovit vreun copil, daca s a intamplat ceva grav, cica nu, dar ca sa previna eventuale incidente grave bla bla bla...

Culmea ca nici nu pot spune asta e sistemul. Cunosc toate scolile din zona si nicaieri nu se face asa pentru prostiile de mai sus. Eventual se face o intalnire cu parintii, educatoarea etc. Aici nema comunicare si toleranta zero. Am facut o greseala ca l am mutat la scoala asta, din pacate. 

In fine...saptamana viitoare imi voi lua liber cate o jumatate de ora dupa amiaza ca sa l aduc la scoala dupa pauza de pranz, in rest ma descurc cumva.

Cu plangerea nu cred ca se va face mare lucru in timp util, dar macar le mai investigheaza si le mai scutura, sper, pe doamnele din conducerea scolii, care lasa mult de dorit la capitolul respect, colaborare si comunicare cu parintii.

 

Corina, imi pare rau! Va veni si postul potrivit pentru tine, sper cat mai repede!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, eu am făcut destul de des vaccinul antigripal și m-am îmbolnăvit absolut in fiecare an, indiferent ca l-am făcut sau nu. Pt ca, in anii in care am făcut vaccinul, l-am făcut in Noiembrie, așa vine la noi (îl primim gratis la laborator) și are efect maxim 4-5 luni. Așa ca eu am făcut gripa in Aprilie sau mai, o data chiar in Iunie. Nu mai era epidemie, dar eu am luat de undeva. Și nu a fost forma ușoară, nu a fost răceala. Am stat in pat o săptămâna. De fiecare data. 

In anii in care nu am făcut vaccin, am făcut gripa in perioada de epidemie, Ianuarie-Martie. Dar un an n-am scăpat...

 

Am făcut și anul asta, dar de data asta a venit vaccinul in Decembrie, l-am făcut pe la mijloc de Decembrie. Sa văd cum va fi... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, chiar ca acolo is insirate numai prostioare. Nimic grav care sa justifice  suspendarea lui.

Alea vor ca el sa stea smirna cu mainile la spate fara vreo initiativa de vreun fel.

Foarte suparata as fi. Foarte.

adica esti tampit si sanctionezi copilul pentru 3 prostii vezi doamne ca sa preintampini ceva mai grav.... asta nu e educatie. Aduce frustrare copilului si o sanctiune nedreapta indrepta copilul exact pe calea aia de care vezi-doamne se tem invatatoarele. [batcap] Batute-n cap.

 

Anul asta nu am gasit vaccin.  Dr. i-a zis ca dupa ce se simte mai bine si terminatratamentul sa faca vaccinul.

La camera de garda au intrebat ati facut vaccin antigripal? Pai de unde vaccin? Din  noiembrie tot cautam. Ca nu ne incadram nici la persoane de risc sa beneficiem de dozele medicului de familie.

Cateodata as  pune mitraliera pe importatorii astia care or fi aia ca tare isi bat joc de noi- impreuna cu statul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Hm, nu stiam ca imunizarea antigripala e valabila doar 4-5 luni, eram convinsa ca e pentru tot sezonul de gripa, cel putin, daca nu pentru o perioada lunga ( ca la vaccinurile normale, e 10 ani parca), contra tulpinii respective. Noi am facut vaccinul la inceputul lui noiembrie.

 

Mai e o chestie. Vaccinul antigripal se produce din virușii care au circulat in anul anterior. Se începe cu Australia, se aduna de acolo in sezonul lor de gripa, in Asia si Amaerica de Sud și apoi Europa și America de Nord. Știu astea Pt ca am avut un curs ținut de medicul virolog al nostru, consult de la Stockholm. 
 

Asadar, dacă anul trecut au fost virus de gripa A și B predominant, câteva tulpini, aceia intra in conținutul vaccinului. Virușii ăștia de gripa sunt foarte mutanți și nu e sigur ca rămân aceleași tulpini de la un an la altul. Atunci faci o forma mai ușoară de gripa. 
Dar dacă ai ghinionul, la noi a fost doi ani la rând așa, predominant in vaccin au fost viruși A și C și epidemia a fost cu virus B, vaccinul a fost practic inutil. 
Sau cum am scris, cazul meu. Vaccin in Noiembrie și gripa in Aprilie/mai. 
 

Noi toți 4 ne-am vaccinat de gripa porcina. Și am făcut-o (gripa porcina) in anul următor. Știm sigur ca a fost porcina, a adus-o al meu de la garda, a fost confirmată pacienta lui căreia i-au luat analize. El ne-a dat la toți in casa. Eu cu Diana am fost cel mai rău, ea a făcut și complicații de care încă mai sufera. 
 

Dar e recomandat sa te vaccinezi in fiecare an. Nicio îndoiala. Eu sunt cam excepție (mai sunt vreo doa colege care atunci când se vaccinează se îmbolnăvesc și când nu se vaccinează, nu se îmbolnăvesc) la colegii mei funcționează in general. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...