Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Buna si de la noi!

 

Corina, imi pare rau ca jobul nu e ceea ce ar fi trebuit sa fie, dar te stiu de atata vreme, am incredere in tine ca intr-un viitor foarte apropiat vei reusi sa gasesti jobul potrivit [Flo]. Nu se merita sa stai intr-un job ca ala, daca iti permiti financiar, fugi de acolo, daca nu, rezista pana gasesti un altul! Iti tin pumnii!

 

Fleur, nu e normal nici la voi ce se intampla, nu stiu sa-ti dau  sfaturi cui sa te adresezi, si poate ca sunt si eu intr-o perioada naspa in care nu vad decat alb sau negru (calea de mijloc a disparut din peisaj) dar eu cred ca as taia raul de la radacina daca s-ar putea. O data pedepsit pe nedrept, sunt sanse mari sa se repete.... Este de fapt o forma de bulling din partea adultilor/ profesorilor. Daca vad ca n-as avea cu cine discuta, mi-as lua frumos copilul si l-as muta in alta parte.

 

Eu am inceput cea de-a treia zi de single mom! Barbatul s-a mutat de joi, si pana azi vad ca niciunul din copii n-a chitait inca dupa tati. Ma uimeste Teddy, ma asteptam sa intrebe de el, ei erau mai mereu bot in bot, dar deloc. Nici macar nu stiu daca el stie ca tati s-a mutat de acasa, cand am vorbit despre asta cu copiii am facut-o in Romana (el fiind de fata, dar nu stiu cat si ce a inteles), iar cand am vrut sa traduc si in engleza pentru el, barbata-meu a zis ca vrea el sa-i explice. Daca a facut-o sau nu dupa.....habar n-am. Si nici nu-mi vine inca sa-l intreb daca stie, sa deschid cutia Pandorei. 

Pentru mine e ciudat, pentru ca inca nu stiu cum sa reactionez, mi-e usor sa stau cu copiii si sa-mi umplu timpul cu diverse, si sa nu ma gandesc la asta prea serios. E cumva o faza de negare, stiu ca nu e acasa, dar ignor.

Dar la fel de usor e sa prind un moment cu ceva care-mi aduce aminte de el si sa ma apuce bocitul! Desi nu stiu de ce..... Oricum, momentele astea sunt extrem de rare din fericite, si pana acum n-am avut niciunul in fata copiilor. 

Una peste alta sunt mult mai calma si mai linistita, ba chiar am momente cand sunt multumita de situatie, nu doar impacata cu ea. Rad, zambesc, glumesc, stau la povesti cu copiii, 90% din timp e totul aproape perfect. Dar mi-e teama ca fug de realitate, ca ascund sub pres cele 10% ramase, si ca daca o sa continui asa e posibil ca la un momentdat cele 10% sa rabufneasca si sa se transforme in 90%.

Sunt confuza.....dar sper ca sunt totusi pe drumul cel bun.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu scoala inca n-am rezolvat nimic, luni si marti am liber, iar de miercuri pana la final de luna am vorbit la munca sa imi decalez programul, intru la 8:30 si termin cu juma de ora mai tarziu. Asa ca ii duc pe amadoi la before school (breakfast club) dimineata, de la 8, iar dupa amiaza Teddy o sa ramana la after school, iar Lizi vine sigura acasa. Doar ca e temporar, am pana la final de luna sa gasesc o varianta pentru dimineata. Jobul meu actual nu-mi permite sa incep la 8:30 decat asa, in situatii exceptionale ca asta, nu pot face schimbarea definitiva.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Buna si de la noi! Corina, imi pare rau ca jobul nu e ceea ce ar fi trebuit sa fie, dar te stiu de atata vreme, am incredere in tine ca intr-un viitor foarte apropiat vei reusi sa gasesti jobul potrivit [Flo]. Nu se merita sa stai intr-un job ca ala, daca iti permiti financiar, fugi de acolo, daca nu, rezista pana gasesti un altul! Iti tin pumnii! Fleur, nu e normal nici la voi ce se intampla, nu stiu sa-ti dau sfaturi cui sa te adresezi, si poate ca sunt si eu intr-o perioada naspa in care nu vad decat alb sau negru (calea de mijloc a disparut din peisaj) dar eu cred ca as taia raul de la radacina daca s-ar putea. O data pedepsit pe nedrept, sunt sanse mari sa se repete.... Este de fapt o forma de bulling din partea adultilor/ profesorilor. Daca vad ca n-as avea cu cine discuta, mi-as lua frumos copilul si l-as muta in alta parte.

 

Ai perfecta dreptate si eu gandesc la fel. Asa este, este bullying pentru ca parintii sa aiba " ciocul mic" 

Am inceput deja demersurile sa l transfer, dar este complicat, practic imposibil in timpul anului scolar. Totusi incerc, voi invoca circumstante exceptionale legate de situatia noastra cu tatal lui, considerente de securitate. Daca nu se poate altfel.

As vrea sa nu fie nevoit sa incheie anul scolar aici. Nu se va schimba nimic.

In cel mai rau caz insa, il voi transfera de la inceputul anului scolar viitor, clasa a 3 a.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Mickyyy, este normal sa plangi, de abia s a produs despartirea efectiva si, in ciuda a tot ce a dus la despartire, va leaga multi ani impreuna, copiii. Sunt convinsa ca au fost si momente bune intre noi.

Si eu am plans si o mai fac inca, uneori fara sa realizez imediat de ce, si daca realizez, tot nu stiu de ce atunci, de ce exact plang, etc.

Am plans odata cu sughituri intr un parc, care e si acum parcul nostru preferat, dar e parcul unde mergeam foarte des in familie, de cand era copilul nou nascut, si inainte dealtfel, si cand eram insarcinata si ma punea ex ul sa merg pe jos zilnic. Chiar daca au fost si ocazii cand mergeam doar eu cu copilul, parca toate amintirile in care mergeam acolo in 2 sau in 3 m au coplesit.

Si in multe alte ocazii, si mi se intampla si acum sa plang, la aproape un an. Pentru tot ce a fost frumos si pentru ce mai putea fi...daca...si daca...

Imi revin bineinteles, sunt constienra ca e mai bine asa si ca sunt puternica. Momente cand ma sint coplesita apar insa periodic.

Tu trebuie sa faci doliul relatiei si sa ai grija si la reactiile copiilor.

Cel mic probabil e inca prea mic sa realizeze ce se intampla. Dar va veni cu siguranta si momentul intrebarilor.

Putere multa in continuare si sper sa rezolvi cu dusul copiilor la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Știați ca ziua de azi e un palindrom? Ultima zi înainte de azi a fost acum 909 ani și următorul va fi peste 101 ani!

 

2020.02.02

 

edit ca sa scriu ca e vorba de un palindrom perfect 

 

habar n-am ce e un palindrom perfect si unul imperfect, eu stiam doar notiunea de palindrom si-atat (e drept, legata de cuvinte). ori e, ori nu e.

 

tot palindrom (probabil imperfect, na, mi-am asumat lacunele in ceea ce priveste perfectiunea) este 12.02.2021, de care ne mai desparte doar un an, nu un mileniu [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

habar n-am ce e un palindrom perfect si unul imperfect, eu stiam doar notiunea de palindrom si-atat (e drept, legata de cuvinte). ori e, ori nu e. tot palindrom (probabil imperfect, na, mi-am asumat lacunele in ceea ce priveste perfectiunea) este 12.02.2021, de care ne mai desparte doar un an, nu un mileniu [:)]

 

Si 13.02.2031, 14.02.2041 etc.

Chiar, ce e un palindrom perfect?

 

Ella nu a mai scris de ceva timp aici, sper ca e bine, si ea si familia. O fi in vacanta? Nu mai stiu daca a zis.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apoi nu dați in misionar :))). Citii și Io aicea:

 

https://edition.cnn.com/2020/02/02/world/palindrome-day-february-2-2020-intl-scli/index.html

 

Bănuiesc ca se referă ca e foarte simetric, alcătuit din 1 sau 2 cifre. In plus, e un palindrom pe toate continentele :). Și țările :). 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...