Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata!

 

Fleur, eu nu l-as transfera pentru ca au fost destule schimbari pentru el in ultima vreme. Transferul ar fi la o scoala tot in sistem de stat, nu? practic aceeasi comisie scolara. Din experienta mea cu gradinite si scoli pot spune ca trebuie sa fii un bun diplomat. E bine sa ai anumite discutii in scris, sa aduci cumva discutia in favoarea ta atunci cand se poate iar cand au ei dreptate sa fii de acord cu ei. Si sa fii tot timpul cu propuneri constructive in discutii. Oricum, e mult stres cand ai de emers pe la profesori. Noi am ajuns si la un psiholog al scolii, un fel de mediator intre copii, parinti, scoala. Deh, copil cu principii, incapatanat care nu a vrut in veci sa isi ceara scuze pentru ca a zis ceva si s-a interpretat aiurea. Ei insa aveau dreptate la modul general ca avusese vreo 3 abateri, are limba cam prea ascutita si spune lucruri care pe unii ii deranjeaza ca-i prea critica.

 

 

Stiu ca sistemele difera, de asta am spus ca nu stiu sistemul, dar eu asa as face (asa as face din perspectiva experientei mele de acum [:)]. Dupa o faza din asta in care li s-a sugerat discutie cu psihologul scolii, o prietena de-a mea si-a luat intr-un weekend copilul si bagajele si s-a intors din Norvegia in Romania, de frica sa nu ii ia autoritatile copilul. Copilul e acum coleg de clasa cu ai mei , inainte facuse 5 ani de scoala in Norvegia , prietena mea avea job acolo. A lasat tot si a venit inapoi in tara. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, de Daria e vorba? Eu aveam impresia ca Malina e mai voluntara, mai cu atitudine, iar Daria mai linistita. Sau la cea mica ma gandeam, mi-am imaginat ca e mai nazdravana. Nu stiu de ce nu-mi imaginam ca e Daria  [:-)))]

Cu "spaga" eu am glumit, dar mi se pare aiurea, ca acolo, unde este un stat democratic cu radacini mult mai adanc infipte in pamant, cu un sistem juridic nepatat, necorupt (si nu au trecut prin cate am trecut noi - dictatura, comunism, sa se altereze comportamentul si judecata oamenilor), sa nu stie ca un conflict are cel putin 2 parti implicate, 2 tabere, nu doar una. Si ca sa poti da un verdict trebuie sa ASCULTI ambele parti implicate, plus daca e cazul profesori, martori (alti copii care au vazut etc). Ca practic e vorba de o mica judecata acolo. Pe bune.....

 

 

Corina, la noi nu cred ca e din cauza "spagii" atitudinea lor partinitoare, ci doar pentru ca atunci cand unul din copii (in cazul de fata fie-mea) e recunoscut pentru ca are atitudine, iar celalat pare mielusel, e mai usor sa le pui in carca aluia cu antecedente. Daria e un mix ciudat, pe de o parte nu-si face temele la timp, ba uneori mai si chiuleste de la ore, dar pe cealalta parte, cu toate temele ei nefacute are cele mai mari note din setul ei la aproape orice. Branza buna in burduf de caine :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, parca imi aduc aminte ca ai mai scris. Media din Ro a contribuit la propagarea unor idei exagerate. Psihologul scolii nu este angajat la protectia copilului. Certuri intre copii sunt tot timpul. Pentru asa ceva trebuie calm si sa stii cum abordezi problema. Nu sa fugi din tara ca atunci clar pari vinovat. Concluzia mea e ca nu stiu eu ce alte detalii importante au mai fost cand s-a luat o astfel de decizie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate multa, Silvia si Otilia! La noi ploaia s-a transformat in lapovita si bate un vant oribil.

 

Ca tot vorbiti de vacante, suntem si noi in negocieri si discutii sa ne decidem unde mergem 4 zile in aprilie , undeva in tara. Are sotul niste vouchere de vacanta pe care trebuie sa le folosim pana la 1 mai si am profita de vacanta copiilor. Sper sa ne hotaram odata, sa facem rezervare.  Ideea despre care va intrebam mai in iarna, la Baile Felix a cazut. Prea mult drum de batut... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

roli, coasta de est daca vreti Bodrum, Marmaris, apoi mai jos Fethiye, Oludeniz, este incredibila. mancarea mai ieftina ca la greci (intotdeauna)

Aha, e ma gandeam pana la Bodrum, dar daca zici ca merita mai incolo, redefinesc traseul. Ooo, ce veste buna cu pretul la mancare! La greci s-a scumpit in ultimii ani. Pe noi 4 - cu cei 2 magnifici care au inceput sa manance cat noi - ne duce la 60 E o masa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Otilia, si mie atunci mi s-a parut o reactie exagerata si sub imperiul ideilor panicarde din Romania. Dar na, pe de alta parte, pot intelege teama unor parinti de a nu isi pierde copilul, chiar daca e o ipoteza extrem de putin realizabila. Atunci prietenilor mei li s-a parut ca psihologul tragea copilul de limba sa spuna din casa si lucruri care nu se intamplau de fapt, il manipulau sa isi toarne parintii si sa se ascunda de ei... nu stiu  .. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Otilia, si mie atunci mi s-a parut o reactie exagerata si sub imperiul ideilor panicarde din Romania. Dar na, pe de alta parte, pot intelege teama unor parinti de a nu isi pierde copilul, chiar daca e o ipoteza extrem de putin realizabila. Atunci prietenilor mei li s-a parut ca psihologul tragea copilul de limba sa spuna din casa si lucruri care nu se intamplau de fapt, il manipulau sa isi toarne parintii si sa se ascunda de ei... nu stiu  .. 

Pai cam asta e tactica lor. Asa stiu si eu de la prietena mea din Norvegia. Dar ea, mama singura fiind, divortata de norvegianul care oricum nu vroia copilul, si fara cetatenie pana acum 1 an, a stat de vorba cu fiica-sa si i-a explicat in amanunt cum stau lucrurile. 

Astfel, cand a avut probleme cu Barnevet-ul ala (cum i-o zice...), fiica-sa s-a infipt in ei si le-a zis ca ea are cea mai buna mama si sa nu cumva sa le treaca prin minte s-o ia. Si au avut ceva emotii, cca juma de an, cu intalniri separate B - copil, B -mama, vizite inopinate acasa...dar au trecut cu bine.

B a venit ca a reclamat-o vecina ca e prea stricta cu fiica-sa !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca a exagerat presa de la noi sau nu, dar e clar ca au avut loc in No cateva luari de copii discutabile. Sau de la motive minore sau fara a fi dovedite clar (reclamatii ca unui vecin i s-a parut ca.... pai intai investigheaza ca s-a intamplat asa...)

In fine, si in Finlanda este un caz exact cam cu a descris Roli mai sus: mama romanca, casatorita cu un finlandez, divortata dupa un timp, ala nu a mai vrut copiii, dar nu stiu cu ce a reclamat-o pe ea si copiii sunt in Tampere la un centru de asistenta sociala. Copiii vor la mama si aia nu le dau drumul (Camelia Smicala o cheama pe mamica, a fost mult mediatizat cazul, dar fara succes).

 

A mai fost cazul unei femei din Cehia care si-a pierdut copiii (dati in cele din urma spre adoptii in familii diferite), un copil de indieni ca nu stiu ce facea, fam Bodnariu ca sunt prea stricti cu copiii etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mickyy, e puțin complicat , dar se rezolva. Adică trebuie sa vezi programul, cât costa, cât îți permite timpul liber,ce îți place sa faci ? Cu cine stau copiii in timpul asta ? Ai putea începe acasă cu 15 -20 min de gimnastica ( Pilates , abdomene, fandări ), plimbări lungi in ritm rapid , bicicleta, piscina. Sau poate o clasa de aerobic . La aparate eliptica, abdomene , vâslit. Trebuie sa vizitezi sala sa vezi cu ce sunt dotați .

 

Timp liber am doar seara, dupa 5. Am 2 sali langa mine plus piscina. Copiii stau singuri, fetele sunt mari (15 respectiv 16 ani) si pot avea grija de fratele lor de 5 ani o ora doua. 

 

Nu stiu daca as putea face acasa, ca n-am idee ce exercitii sa fac, si nici nu stiu daca m-as putea tine de ele. Daca aveti vre-un link/site cu sugestii de exercitii, poate as incerca sa vad daca pot sa le fac singura.

Ma gandesc ca intr-un mediu mai organizat, vreau nu vreau fac totusi ceva. 

Salile din cate am vazut sunt mixte, si au de toate. Dar cum eu spre rusinea mea am Mai fost doar de 2 ori la sala pana acum, si asta cu ani in urma, habar n-am ce sa cer/caut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...