Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Mickyyy cum ti-am scris, cauta sala care are grupuri, gen aerobic, Core, balans, gimnastica pe pe muzica, nu știu cum se numesc in engleză. Nuci eu n-am știut cu ce sa încep. La sala la aparate poți sa iei o ora cu un instructor sa îți arate. Altfel poți lua un PT dar costa mult, la noi cel puțin. Eu nu am luat, nu știu dacă merita. Poate ca da. 
 

Eu am app-uri cu exerciții dar nu am disciplina necesară. De asta musai sa merg la sala. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Strumphi, succes la doctor. Daca nu dureaza prea mult, eu as astepta si as cere si o a doua parere.

 

Monica, te-am botezat, sorry [Flo], dau un miel de Paste!! 

 

Azi am reinceput munca. Si pentru ca Teddy ramane azi la after i-am pus in rucsac un mic pachet cu mancare pentru dupa scoala (dar maruntisuri). Azi la pranz ....vad apel pierdut de la scoala si mesaj sa sun inapoi. Ma panichez, cine stie ce or fi facut copii, ies si sun. Cand colo baiatul meu a decis la lunch time ca nu vrea mancarea scolii, ca are packed lunch de acasa, si s-a pus pe rontait cipsuri, si profesoarele erau panicate, ce mama iresponsabila isi trimite copilul la lunch cu chipsuri!!! Le-am explicat ce si cum, dar pana au dat ei de mine, fie-meu daduse gata jumate din snake-urile pentru after  [:-)))]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy cum ti-am scris, cauta sala care are grupuri, gen aerobic, Core, balans, gimnastica pe pe muzica, nu știu cum se numesc in engleză. Nuci eu n-am știut cu ce sa încep. La sala la aparate poți sa iei o ora cu un instructor sa îți arate. Altfel poți lua un PT dar costa mult, la noi cel puțin. Eu nu am luat, nu știu dacă merita. Poate ca da. 

 

Eu am app-uri cu exerciții dar nu am disciplina necesară. De asta musai sa merg la sala. 

 

Cred ca e o idee buna, o sa ma uit sa vad ce grupuri gasesc prin zona, sau daca exista la salile care le-am ochit deja. Cred ca ar fi cea mai buna varianta. La fel ca tine, nici eu nu cred ca am disciplina sa fac singura acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as fi fericita doar cu piscina de langa mine.

Inotul este fantastic si pune in miscare si toate grupele de muschi.

 

===

 

Silvi e bine. Doar ca a ramas cu ceva greata, nu prea poate sa manance mult.

Eu nu am facut gripa. Doar guturai cu multi muciflenderi.

 

De maine ies si  eu din casa, o pun pe picioare pe silvi si ma duc la tara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

nu ma simt  deloc ok, isi fac tare de cap durerile mele, dar am spus sa trec sa va spun ce am facut la spital. Chirurgul mi-a dat trimitere sa mai fac un RMN/CT ceva specific pentru small bowel ca suspecteaza obstructie din cauza endo care a lipit organele intre ele. Acum astept scrisoare sa vad cand merg sa le fac, pe el cica il revad in maxim 3 luni. 

Dr ul gastro m-a sunat dupa amiaza si mi-a spus ca o sa urmareasca cazul si o sa incerce sa grabeasca procesul. Acum ramane de vazut ce si cum, dar pana atunci tot eu sufar. Mai am calmante si ceva nervi, par alb destul.... 

 

Sanatate va doresc, ca-i cu adevarat mai buna decat toate restul la un loc. 

 

O seara buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, ai încercat progesteron? Am citit pe grupul pe care activez eu, femei cu endometrioza care își domolesc suferința cu progesteron. Crema cu progesteron cred ca folosesc ele. Și eu o folosesc dar Pt alte cauze. Pe mine m-a pus pe picioare, fără ea am dureri de cap, sunt obosita și nu ma pot concentra. Eu o cumpăr din Suedia, dar am citit de o crema care se vinde in UK, dacă te interesează îți pot spune. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am reînceput azi cursul de pictura in acril. Am făcut aproximativ aceeași pictura de început, o natura moarta. E diferența in tot: in cum am luat compoziția la executat, cum am gândit, cum am executat. Și ce rezultat am obținut, in timp mai scurt și mai eficient. Sunt Wow! Abia aștept miercurea viitoare! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Timp liber am doar seara, dupa 5. Am 2 sali langa mine plus piscina. Copiii stau singuri, 

Ma gandesc ca intr-un mediu mai organizat, vreau nu vreau fac totusi ceva. 

 

 

 

De ex. , ma duc la sala sa fac mișcare , sa ma relaxez , ori dacă as sti copiii singuri acasă nu m as putea relaxa. In plus e și contextul cu ex- ul, dacă întreabă cineva de ce stau copii i singuri acasă ?

Și al meu cel mare are 17 , dar au făcut destule prostii când au rămas  singuri acasă . 

 

Sau caută ceva ce puteți face împreuna : patinaj, cățărări , piscina. Caută oferte prin zona. 

Intr un timp , de ex. , ma duceam la jogging/ mers rapid cât aveau ei ora de înot . 

Linkuri aveam destule , trebuie sa le caut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru toate gandurile bune si sfaturi.

De mutat il voi muta sigur de la scoala asta, problema daca e daca voi putea sa fac asta intr o luna maxim, dupa vacanta de primavara, sau de la anul scolar viitor, clasa a 3 a. Eu as vrea acum dar e complicat.

Sunt mai multe motive, atitudinea directiunii si celor de la after e unul important dar nu singurul. Nu mi a placut orarul, obiectele pe care le face la categoria arte, faptul ca in cl. a 2 a nu are teme, deloc, profesoara in prag de pensie pe care o banui destul de sictirita. Cunosc profesoarele care sunt la cl. a 3a si sunt cam pe acelasi calapod: dezorganizate, dezinteresate, dar cu multe pretentii. Poate sunt prea dura cu ele dar nu prea ma inseala instinctul. Mai mult, la anul daca ramane acolo ramane in aceeasi curte la recreatii si after, cu toti copiii mici dr la maternelle pana la cl. a 3a. El se intelege mai bine cu cei mari decat cu cei mici.

 

Motive de suspendare ca " se imbraca lent" sunt niste prostii. Nu pleaca mai departe de curtea scolii sa zici ca intarzie la vreo iesire in grup. Oricum e o chestie gerabila daca educatoarea are grija. Eu am un copil autist in clasa care se imbraca odata cu ceilalti!!! Desigur daca l as lasa de capul lui ar sta pana seara sa se imbrace! Nici nu stau cu biciul dupa el dar il supraveghez cu bunavointa si il incurajez... De ce la scoala lui fi miu nu e posibil asa ceva, ci doar sa se planga ca vai se imbraca incet...

 

Buun, ma calmez ca iar incep sa ma enervez. Ieri m a sunat dir adj sa ne intalnim luni sa pregatim reintoarcerea lui fi miu la service de garde...Am zis oui ce sa zic.

Si sa nu uit mi a raspuns in scris responsabila cu plangerile de la comisie...un caca maca mi a raspuns cum ma asteptam...ca sa ma intorc sa discut cu dir adjuncta si sa gasim solutii...si daca nu s multumita sa ma intorc la ea. Mda.

 

Si inchei subiectul ca sa spun ca scoala la care il voi transfera pe fi miu nu e noua pt el, e scoala unde a facut cls pregatitoare si cl.1 si a fost ok ( cateva tentative de intimidare si acolo dar tratate cu totul altfel de conducerea scolii). Este si scoala unde predau eu de cativa ani. De ce l- oi fi luat de acolo nu stiu...am zis sa nu fim.la acelasi scoala, ca e mai bine separat. Am gresit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, esti mai aproape de diagnostic si de schema de tratament? Sper pentru tine din tot sufletul. Ideal este sa ai si a doua parere, stiu ca totul dureaza si nu stiu cum

poti rezista cu atatea dureri.

 

Ziki, ce fain ca te gandesti la vacanta.

 

Ella, sper ca iti faci timp si pentru tine.

 

Mickyy, ce patanii si cu Daria ta. Asa i cu copiii astia care si fac dreptate singuri.

 

Legat de lasatul copiilor singuri acasa, legal ai voie, cel putin aici de pe la 10 sau 12 ani au voie. Cred ca o ora nu e nici o problema, cat ai merge la o sala aproape sau piscina.

Dar este si solutia sa faci sport in timp ce ei sunt la activitati, sau numai cei mici.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...