Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ce frig am luat ieri!

dupa joggingul de dimineata (in frig) am fost la bible studies si acolo chiar am inghetat 2 ore. pur si simplu mi-a inghetat capul de frig.

daca asa e si data viitoare le spun si cred ca nu ma mai duc, ma doare capul de la frig. sper sa nu fi facut ceva.

de acolo am iesit am stat in masina sa ma incalzesc (era pusa la soare), si apoi m-am dus la un magazin alaturi sa imi iau o cafea fierbinte….  dar toata ziua parca m-a fost frig. 

 

de asta nu vreau sa ma mut undeva unde e iarna...nu mai pot sa suport frigul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat Pt partea de gym Pt luna asta. Aparate de forța, banda de alergat, vâsle, bicicleta, etc. O sa merg imediat după job, o ora. Mi-am plătit și extra doua ore cu un fel de antrenor personal, care îmi arată cum funcționează aparatele și îmi face un plan de antrenament. Sa văd cum va merge. 
 

Si am mai făcut ceva: m-am înscris la o seara de curs de bucătărit la restaurantul corean. Voi învăta sa fac dumplings și kimchi! Vom găti și mânca împreuna, cursanții.

E peste doua săptămâni, duminica. Sunt tare încântată. Nu eram foarte hotărâtă, dar am povestit unei colege la job care mi-a zis ca musai sa ma înscriu. Așa ca am făcut-o! E prima data când merg la așa ceva, dar îmi doresc demult. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, am intrat rapid sa va spun ca imi place de numa Copenhaga. Am facut 15km azi :).

Din pacate maine nu mai pot vizita nimic ca o sa am 5 ore de meetinguri :((((. Eu speram la 2 :))) dar danezii astia sunt super organizati, nu am mai vazut niciodata asta.

 

Despre stat acasa singuri copiii : nu mai stiu cat avea Maya cand le-a lasat juma de h, dar din toamna Maya o ia pe Eva+o finutza (amadoua 6ani) de la scoala si sta cu ele acasa pana venim noi, maxim 2h. Aici copiii incep sa ramana singuri acasa in jur de 9 ani, cand se simt ei pregatiti, nu stiu de nici o lege in acest sens. De la 10 ani pot sa ia un frate de la scoala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ha... ce liniste pe aici! Toata lumea la zapada? [*]

 

Cu tot cu dureri care si-au facut de cap, tot am reusit azi sa umplu multe valize cu haine sa le ducem sambata la charity. Am scos tot ce nu mai port, am facut loc in dulapuri. Tot mai am cateva rochii, fuste, bluze, camasi pe care nu ma indur sa le dau ca-s asa frumoase. Poate le pun pe ebay sa fac bani sa imi cumpar alte haine noi marimea de acum. Multe din ele inainte de a le pune in valiza le-am probat. Wow... mai incapea o Dorina pe langa mine.  [ascuns]

 Am scos si de la mandra din sifonier si am umplut o valiza, dar astea cica le vrea sora mea sa i le trimit ca stie o familie care are nevoie de haine la copii ca-s tare saraci, de nici lumina in casa nu au, si mai asteapta un bebe acum. M-am uitat de curier sa le trimit in Ro si e o gramada de bani, dar macar mi le ia de la usa si le duce la mama direct acasa.  [jongleur]

 

In seara asta am facut o ciorba de perisoare si a iesit asa de buna de nici mandra nu a mai facut mofturi, ca ea mereu se stramba cand e vorba de ciorba. Acum vreo 2-3 ani cand tot asa facea mofturi si trebuia sa mergem in Ro, o intreb:

- what do you think mamaie is going to feed you? 

- Bors!!  [:-)))]

A ghicit, doar nu credea ca mama ii face poftele ca mine  [clo]   De fiecare data cand mergem in Ro tine dieta. Mi-s curioasa ce o sa serveasca de data asta, in afara de papanasi. [:D] 

 

Desert le-am facut rice pudding englezesc si a iesit asa de bun, mirosea in casa tot a scortisoara si nutmeg cat a stat la cuptor. [pofticios] Scortisoara o asociez cu frigul, nu stiu de ce... dar merg bine impreuna. 

 

Sophia se joaca pe telefonul lui Mr pe duolingo:

- is daddy good at romanian?

Nick:

- not very... [fri]

Sophia catre mine:

- test him!  [:-)))]

Nick:

- wait, we`re going to Romania very soon!  [:-)))]

 

 

Sophia: I would love to make some romanian friends this time! Maybe we can write letters to each other? I would like to have a penpal.  [il]

- would you write letters in romanian?

- yes!  [il]  

 

Deci cine vrea sa scrie scrisori cu Miss?  [biz]  

 

Am trancanit cam mult, plec sa strang perna in brate. 

 

Noapte buna!  [nani]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi a venit viscolul, maine cica va fi si mai si, se prevad acumulari totale de 40- 50 cm. Trimitem zapada tuturor care vor!

Am facut cumparaturile la supermarket si stam frumusel in casa. Sper sa se inchida scolile noastre maine!

 

Strumphi, l as baga pe Eric la inaintare sa fie penpal al Sophiei, dar nu prea se pricepe la scris in romana. Mai exersam noi si va dam de veste! ( Pot sa i scriu si eu daca vrea, desi cred ca prefera pe cineva apropiat de varsta ei nu o baba ca mine)

Imi amintesc ca prima data cand Eric a citit, mai silabisind, mai " buchisind", a fost " Zdreanta", la Casa Cartii din Iasi, la 5 ani, in vara inainte de a intra la scoala. I am facut si filmulet. De atunci insa nu prea a exersat cititul si scrisul in romana, ne concentram pe franceza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumphi, eu am un baiat care nu vorbeste Romana, si o fata care o vorbeste, dar nu o scrie corect (pe cele mari le scoatem din discutie ca sunt deja adolescente). Mai mult ca sigur daca ar incerca asta cu Lizi a mea, dupa primele 2 paragrafe ar da-o amandoua pe engleza :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, pentru cele care nu mai sunteti in tara, copiii vostri vorbesc Romana pentru ca asa le vine in mod natural (limba materna) sau doar pentru ca voi vorbiti cu ei in Romana si se simt cumva obligati sa va raspunda la fel? 

Ca la mine copiii mei nu mai vorbesc Romana intre ei decat foarte rar, o vorbesc cu mine de nevoie, dar si cu mine o dau pe engleza de multe ori. Le-am vazut acum 2 zile, au intrat pe usa de la scoala si s-au pus alea mari pe turuit intre ele in engleza direct!! Deja ma simteam in plus, helloooo, Romana, ca suntem acasa!! La care ele imi raspund mie in Romana si o dau iar pe engleza intre ele!!! Observ ca nu le mai vine natural sa o vorbeasca, desi toate 3 fetele o stiu bine sau foarte bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc fetelor! Sunt bine acum. Am fost la sală, la alergat. Am spălat părul acolo dar am mers la saună după aceea. Nu am mai avut dureri de atunci. În seara aceasta am uscat bine părul la saună, cu foenul, iar mașina era în garaj. Era și călduț afară. Nici să plec transpirată de acolo nu e ok. 

 

Michele, nu țin minte să fi spălat vreodată părul dimineața și să plec de acasă. De mică am avut probleme. Sunt client orl de când mă știu. Fosesc șampon uscat sau îl spăl la serviciu dacă merg la 7. Azi l-am avut jegos de teama că iar mă iau durerile. Aerul rece însă nu îl pot evita. Merg cu gunoiul și pac o rafală rece.

 

Strumphi, baftă cu rmnul. Se pare că vă așteaptă zăpada în ro. O să întreb fetele dacă vor să scrie. Ele vorbesc bine română. De mici s-au obișnuit că în casă vorbim română, nu negociem. Dar de scris...cele mari fac eforturi. Iulia mai degrabă îmi scrie mesaje în engleză. Ar fi amuzant oricum. Dar corectezi greșelile sau nu?

 

Judoka, felicitări 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...