Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

William al meu vorbește acasă in rom 50-50, chiar text Messages facem uneori in românește dar are probleme cu ghe și che...a, i ...la scris. 

Intelege sa citească propoziții simple, de citit cărți nu mai citește in românește de la 6 ani... am încercat dar e prea mult .

Țin minte ca am încercat Creanga și Eminescu și ma întreba ce înseamnă la fiecare 3 cuvinte ...se ducea tot farmecul. 

Pe tata la telefon îl înțelege dar nu și pe cei de la tv , cica vb mult prea repede.

Tata la laudat ca vb f bine,  doar cu f puțin accent. 

Sotul meu de multe ori nu prea îl înțelege când William începe sa explice ceva in detaliu di amesteca limbile...așa ca eu sunt google translate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, accentul. Din fericire nu avem probleme. Nu că am fi făcut noi ceva anume. Pur și simplu vorbesc normal românește. Poate și pentru că am tot avut bunicele pe aici. Cea mare însă e hotărâtă să scrie bine în română, să vorbească corect. E dorința ei dar are un efect pozitiv asupra surorilor mai mici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai scris asta, de multe ori aici. In Suedia copiii cu alta limba maternă decât suedeza, pot primi lecții cu profesor de limba maternă (toți sunt veniți din țările respective). Unii primesc ca susținere Pt limba suedeza, adică sa înțeleagă in suedeza cerintele de la școala. Alții ca sa mențină limba maternă. Condiția este ca acasa sa se vorbească limba maternă, adică copilul sa o vorbească cursiv, profesorul nu îl învață limba ci o susține, completează. 
 

Ale mele au luat orele astea pana inclusiv cl a 9-a. Diana a avut nevoie de susținere, Pt ca ea a mers 4 ani in Ro la școala. Dar Silvia (avea 4 ani când am venit in suedia) a învățat sa scrie și sa gândească cât de cât in romană cu profesoara. Acasa vorbim numai romană, excepție când e prietenul ei aici. Face unele greșeli si are accent dar ne înțelegem :). Ne scriem mesaje in romană, dar de citit nu citește cărți in romană. Vocabularul e relativ limitat, nu ar putea purta o Conversație despre chimie in romană, Pt ca nu știe cuvintele. La fel cum mie îmi e greu in suedeza :).

 

Si cu Diana vorbim și scriem numai in romană. Dar fetele între ele vorbesc numai suedeza. La amândouă le vine mai ușor, pur și simplu nu pot vorbi romană :). 
Eu cu soțul nu putem vorbi suedeza :)). E incomod :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimineata

 

eu pot sa zic de copiii surorii mele. i-a nascut acolo. vorbesc limba  romana,pt ca asa au vorbit acasa dintotdeauna..bine, sora mea mai vorbeste cu ei in Dutch,citeste,etc...si mai imbina cuvintele cu limba tarii,pt ca vorbesc la scoala. cea mica acum a inceput,dar ii vine sa vorbeasca ca la gradinita. si ii zic mereu-fataa,zi in romana,ca nu inteleg nimic  [:D]

 

despre mine n-am ce sa va spun...

 

zi buna! va pup.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumph, o sa vorbesc cu fiica-mea despre schimbul de scrisori dar nu promit ca o sa iasa ceva. Cu prietenii ei din Ro are mesaje de genul: buna, ce faci?, teme, tu?, la fel. Comunica in scris pe whatsApp sau vorbesc la tel destul de rar dar cand se intalnesc parca nu s-au vazut din ziua anterioara.

 

Editez sa spun ca nu scrie corect in romana, dar inteligibil.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata , 

 

Ai mei nu prea vorbesc romana, inteleg, dar sa nu ii bagi in chestii mai complexe. 

Otilia, fetele tale sunt nascute in Norvegia, nu ? Eu nu ma stresez, pur si simplu nu au avut contact incat sa vorbeasca cursiv, nu am avut bunici pe aici, nu urmarim programe romanesti. In plus, la scoala mai invata si engleza si franceza. 

 

Ar trebui sa ducem o prajitura la club si nu am idee ce, exclus cica genul chec. 

 

[flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata buna! 

 

Shtrumphi, sanatate multa! Sper sa gaseasca medicii solutiile cele mai bune [pup] 

 

Imi place sa citesc ce sportive sunteti , cum mergeti la sala, alergati, faceti miscare. Bravo voua!  Nici eu  ... desi ar trebui f tare pentru ca sunt extrem de statica, hipertensiva , cu kg in plus ... 

 

Ai mei copii incep sa dea semne de virusare. Bianca are muci, Rares s-a plans de gat si mici dureri de cap aseara. I-a curs sange din nas de cateva ori in ultimele zile (asa, din senin, fara sa sufle nasul sau ceva). Sunt mai multi colegi raciti la ei in clasa.  Sper sa ii pun pe picioare in weekend. 

La noi de dimineata ninge usor, dar zapada asezata nu este, e frig si uracios. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...