Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Lalelele și alte flori sunt ieșite cam 5-7 cm. Azi dimineața erau -4 grade. Tare mi-e frica ccc ca au înghețat :(. 

 

Eu am frunze de flori de primavara crescute si 10cm din decembrie-ianuarie. Vad ca s-au oprit din crescut , se tin verzi. Duminica am gasit chiar o panseluta inflorita.  Si eu sper sa scoata boboci si sa infloreasca pana la urma. -10 grade se anunta la noi la noapte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua, doamnelor!

 

N-am apucat să scriu că sunt tot într-un iureș. Am ajuns miercuri seara în București, joi a plecat cumnata mea înapoi în Canada. Miercuri seară a nins serios pe aici, la ai mei erau cam 30 de cm depuși. În București era haosul de pe lume, pe centură la fel, pe autostrada A1 pe unde intrăm noi din sat era coada de 5 km, am ajuns la aeroport prin sate, pe unde ne-a scos Waze-ul.

 

Al meu n-a putut să plece ieri înapoi la Constanța, era închisă autostrada A2  [batcap]  [batcap]  [batcap] . Că o închid să zic că înțeleg, e viscol și se troienește zăpada. Dar au deschis-o doar azi noapte, târziu (deci după 24 h).

 

Mai trec pe după-amiază pe aici, am niște urgențe pentru birou.

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Mihaela, interesant ca intre ele vorbesc suedeza. Eu le-am cam taiat macaroana. Le-am zis ca vreau sa inteleg ce vorbesc intre ele si simt ca se ascund de noi. Problema e ca folosesc mult dialectul local, nu limba oficiala care se invata la cursuri si scoli pentru imigranti. In mare le inteleg dar nu perfect. Si apai prefer sa exerseze romana cu orice ocazie.

Asa e si la noi cu asistent pentru limba materna in scoala. Sunt si la gradinita si la scoli. Ana a beneficiat mai mult fata de surori. Pentru ca am locuit 6 luni in Bucuresti dupa ce am nascut mijlocia. Iar la intoarcere i-a luat cam o luna sa vorbeasca iar fluent norvegiana. Acela era ultimul ei an la gradinita si i-a prins bine asistenta romanca. Plus ca faceau activitati interesante impreuna, i se oferea atentie exclusiv. Cand a inceput scoala a avut si acolo asistenta. Parca un an. Cele mici au avut doar la gradinita asistenta.

 

Cratima este o mare problema pentru fete. Nu prea folosesc. Iar in rest, multe greseli haioasa. Scriu skoala sau iubesk  [:D]

 

Ma bucur ca ai rezolvat cu 80% si cu mers la sala. Suna bine de tot planul tau. Plus ca se face frumos afara, din ce in ce mai multa lumina. 

 

Ah, astept impresii legate de dumplings. Ia sa vad daca gasesc si eu cursuri pe aici. Suna tare interesant.

 

Judoka, cele mici sunt nascute aici. Cea mare a venit la un an si jumatate. E nascuta la Bucuresti.

Eu am adus azi negresa la serviciu. Trebuie sa duc si la scoala ceva prajitura. Am in plan un salam de biscuiti. E usor de facut, se taie frumos, copii il apreciaza.

 

Fleur, la noi sunt interzise nucile. Dar la scoala celor mici chiar si coaja de la citrice. Nu au interzis clementinele care sunt atat de populare ci tot trimit mesaje sa le curatam de coaja.

 

mcoca, ce ai vizitat pana la urma prin Copenhaga? Eu nu reusesc sa gasesc pozele pe pc nici la serviciu nici acasa. Doar cateva de la o ferma mai departe de oras. Si tin minte clar ca faceam poze unor statui prin oras, prin parc.

 

strumphitza, asa am trimis si eu in Ro dar nu cred ca mai fac. Am dat 40€ doar pe transport la doi saci de haine. Cand mergem mai lasam pe acolo si in rest voi duce aici. 

 

Mickyyy, cam toti copii straini vorbesc aici limba materna acasa. Am vecini din Polonia, Ucraina, Croatia, Suedia, Anglia, Olanda, Rusia.  Si fratii vorbesc intre ei limba materna. Au invatat si ale mele cuvinete de pe la ei. Li se inoculeaza de la scoala, de la asistenta medicala, de la profesori ca e bine sa vorbeasca limba materna acasa. Sunt studii care arata ca un copil care continua cu limba materna acasa are doar de castigat pe viitor. Altfel n-ar plati norvegienii atati asistenti pe limba materna in gradinite si scoli. Pe strada noastra o singura familie stiu care vorbesc engleza in casa. Mama e de prin Asia, tatal german si intre ei vorbesc engleza iar copii la gradinita/scoala norvegiana. Mai avem vecini o familie mixta, rusoaica si norvegian. Ei vorbesc norvegiana in casa. La noi in momentul de fata le vine natural. Asa au crescut. Sa zic ca au avut ceva tentative cam la un an dupa ce au inceput gradinita. Eu nu le-am raspuns la intrebari in norvegiana, ele nu au mai intrebat. Dar asta acum multi ani. 

Multi insa isi duc copii in we la scoli de limba materna. Polonezii au cursuri de we, croatii, pakistanezii, etc. 

 

Edit: probabil a contat mult ca fetele mele au mers la gradinita cam la 3 ani. Pana atunci nu au avut contact cu norvegiana. Deci automat prima limba a fost romana si au continuat automat cu ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Am scos si de la mandra din sifonier si am umplut o valiza, dar astea cica le vrea sora mea sa i le trimit ca stie o familie care are nevoie de haine la copii ca-s tare saraci, de nici lumina in casa nu au, si mai asteapta un bebe acum. M-am uitat de curier sa le trimit in Ro si e o gramada de bani, dar macar mi le ia de la usa si le duce la mama direct acasa.  [jongleur]

 

 

 

De aici erau cu 1lira/ kg, minim 20 de lire. Cred ca fac si ture pe Londra, vrei sa caut un numar de telefon?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, pentru cele care nu mai sunteti in tara, copiii vostri vorbesc Romana pentru ca asa le vine in mod natural (limba materna) sau doar pentru ca voi vorbiti cu ei in Romana si se simt cumva obligati sa va raspunda la fel? 

Ca la mine copiii mei nu mai vorbesc Romana intre ei decat foarte rar, o vorbesc cu mine de nevoie, dar si cu mine o dau pe engleza de multe ori. Le-am vazut acum 2 zile, au intrat pe usa de la scoala si s-au pus alea mari pe turuit intre ele in engleza direct!! Deja ma simteam in plus, helloooo, Romana, ca suntem acasa!! La care ele imi raspund mie in Romana si o dau iar pe engleza intre ele!!! Observ ca nu le mai vine natural sa o vorbeasca, desi toate 3 fetele o stiu bine sau foarte bine.

 

Nu le vine natural. E si normal, zic eu, ptr ca sunt in mediul englezesc zi-lumina. 

 

P vorbeste bine romanac cu noi, dar cu J cel mai des o da pe engleza.

 

J vb romgleza in zilele bune. I want un pic. Si engleza in celelalte zile. 

 

Noi vb cu ele in romana si pisez cu romana ptr ca in afara de socrella mea nimeni din familie nu mai stie engleza. Asta vara la mama Patricia era translator intre Julia si parintii mei. [batcap]

 

Mai avem ceva desene dublate si le mai pun pe alea, citim povesti in romana la culcare, dar e clar ca alea 20-30 min nu sterg 5 ore la gradi + 2 la bona in engleza.

 

Pentru mine e clar ca prima limba a Juliei este engleza ptr ca in rarele cazuri cand vb in somn vb in engleza. :) Banui ca si la Tedy e la fel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Neata! Mihaela, interesant ca intre ele vorbesc suedeza.  Judoka, cele mici sunt nascute aici. Cea mare a venit la un an si jumatate. E nascuta la Bucuresti. Eu am adus azi negresa la serviciu. Trebuie sa duc si la scoala ceva prajitura. Am in plan un salam de biscuiti. E usor de facut, se taie frumos, copii il apreciaza.

 

Poti sa pui reteta, please ? 

Oscilez intre prajitura cu morcovi si negresa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...