Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ioana, nu înțeleg ce înseamnă “Percepție” a corupției. Văd ca țările scandinave sunt cel mai puțin corupte. Da, ați auzit desigur de celebrul caz Toblerone. 
 

Judoka, aici nu recomanda profesorii sa se vorbească acasa limba țării. Pt ca Adulții nenativi au greșeli in pronunție și accent, care se transmite copiilor. La școala învață limba corecta. 
 

Otilia, fetele voiau sa aibă secretele lor ;). Noi nu le-am oprit, e dreptul lor. Acum și mai mult, ca sunt departe una de alta și își scriu :). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine e clar ca prima limba a Juliei este engleza ptr ca in rarele cazuri cand vb in somn vb in engleza. :) Banui ca si la Tedy e la fel.

 

La el singura limba e engleza, romana nu vorbeste deloc. Intelege lucruri uzuale (l-am testat, eu ii spuneam in romana si el imi traducea in engleza, de ex: eu: ce inseamna " inchide usa" - el: close the door), dar nu vorbeste absolut deloc. Doar engleza :(((.

Noi vorbim doar romana acasa (cu exceptia fetelor cand vorbesc intre ele, cu noi le fortez sa vorbeasca romana, chiar daca stramba din nas), si e normal sa intelega cateva chestii de baza, ba chiar cand spunem ceva in romana legat de el si nu-i convine se baga repede peste noi in discutie, dar in engleza (ii ziceam sotului la un momentdat ca are prea multi botbots - niste jucarii, si ar fi cazul sa nu ii mai cumparam altii, la care el repede in engleza, no, i don't have enough botbots, i need more!!). Sincer, eu banuiesc ca intelege chiar mai mult decat lasa sa se vada, dar e capos rau de tot. Nu vrea sa vorbeasca nici santajat, il forta sora-sa sa-i raspunda in romana ca sa ii dea ceva, si mai bine renunta la chestia care si-o dorea decat sa spuna 3 cuvinte in romana pe care sigur le stia (trebuia sa zica: da, o vreau)!

 

Malina a terminat clasa a 5-a in tara, vorbeste si scrie impecabil romana (cratime, che-uri, ge-uri, etc). Daria a fost data un an mai tarziu la scoala (pe Malina am dat-o la 6 jumate, pe daria la 7 si cateva luni) asa ca ea a facut pana la clasa a 3-a in Romania. Vorbeste aproape perfect dar de scris......asa si-asa, mai uita cratime, mai pune ce-uri in loc de che-uri). Iar Lizi n-a facut decat pregatitoarea in Romania, asa ca de vorbit vorbeste bine (mai le poceste ea cate-odata, ningeste, zapezeste, etc), dar de scris....e un amestec romano-englez: cilot de exemplu, vine de la chilot, sa ii yei (in loc de iei), adumio cnd (adumi-o cand), yaurt (iaurt), etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Așa e și Diana, scrie perfect romană, inclusiv gramatical, rar se întâmpla sa nu își găsească cuvintele. 
 

Silvia scrie așa cum zice Michelle de Will, uneori fără cratima, uneori le pune. Dar che și ghe le scrie mai mereu ce și ge. Ea a învățat sa scrie românește aici, cu câte o ora de romană pe săptămâna. E normal sa nu știe la fel ca Diana. Oricum, eu sunt mulțumită. Nu as fi făcut acasa cu ea așa ceva din lipsa de timp. A scris și referate in romană și s-a descurcat Ok. Dar ea gândește in suedeza și uneori când “traducea” ieșea aiurea in romană fraza. Asta încă le are și in vorbire. 
 

Diana găsește și in romană și in suedeza. Ea a trăit pana acum un an mai mult aici decât in Ro :). Începe balanța sa se încline spre Suedia. Dar ea are familie in Ro și a petrecut multe vacante acolo. 
 

Silvia, chiar dacă nu e născuta aici, e suedeza mai mult decât e românca. Gândește numai in suedeza, traduce in romană și a trăit aproape toată viața ei aici. Nu a fost in vacante decât cu noi, cam o săptămâna pe an. Iar de vreo 3 ani n-a mai fost deloc. Nu vorbește romană cu nimeni in afara de mine și soțul meu. Plus prietena noastră, când ne întâlnim. Fosta ei profesoara de romană. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura25, dacă e zăpada la voi, poate scapă florile. La noi e uscat. Acum sun 4 grade, florile nu arată înghețate. Eu am Primula înflorite și garofițe. 
 

Eu la sala nu merg ca sa slăbesc. Merg ca sa ma simt bine. Deși numai de o luna am început, dorm incomparabil mai bine, mi-am revenit de doua săptămâni de tot psihic, nu am mai avut nicio cădere (mi-e și frica sa spun), ma concentrez altfel la job. Ca o fi având sau nu și sportul un efect, nu pot știi. Dar studiile așa spun, ca miscarea îmbunătățește tot ce am scris mai sus. 
Am fost marți ultima data, azi musai sa merg, e ca un drog. Simt ca am nevoie. Așa ca va las. :) 

 

Maine am o zi plină. Plec la 9 de acasa la o zi de yoga și meditație cu prietena mea. Stam pana la 16. Avem pauza de lunch și îl vom lua împreuna undeva. Iar de la 19 am party cu trupa de la clubul foto, avem și concursuri și înmânare de premii :). Abia aștept! 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, nu este deloc zapada depusa, din pacate. 

 

Eu la sala nu ma duc tocmai pentru ca nu ma simt bine. E cumva un cerc vicios, probabil. Nu am conditie fizica deloc, efortul fizic ma face sa respir greu, sa am senzatia aia de

"mor,  nu am aer", ma fac stracojie, transpir de zici ca am facut dus si am iesit cu capul ud dupa 5 minute, imi bubuie capul, nu simt absolut nici o placere si nici o relaxare. Si ambitia mea de a depasi astea pt a ajunge la acea stare de bine despre care vorbeste lumea e absolut zero ...

Am o bicicleta eliptica acasa, tot zic ca am sa o folosesc cat de cat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...