Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Ah, și eu transpir și respir greu. Încă și acum. Eu știi a când am realizat ca e musai sa fac ceva? La serviciu a trebuit sa ma pun pe vine sa iau ceva de jos și nu m-am putut ridica! Asta era acum un an și ceva și am zis gata. La sala nu am avut putere nici eu sa merg, de vreo 4 ani. Același cerc vicios. Am început atunci încet, cu ce am putut. Sistematic, diminețile, acasa, câteva genuflexiuni și flotări. Apoi am reușit mai multe, dar nu mai mult de 10-15. Nu in fiecare zi dar aproape. Apoi la job când a fost nevoie sa fac aceeași mișcare, de pe vine, am reușit sa ma ridic. Ce revelație! Asta mi-a dar curaj, ca nu sunt un caz pierdut :). Asta vara am ieșit la plimbari lungi, am și alergat câte puțin. Dar apoi am rămas in medical și tot ce ma bucuram ca puteam sa fac era sa ma dau jos din pat. Plimbările erau scurte, 10 min, dar le făceam zilnic, obligată de Winston. Pe măsura ce mi-a revenit energia, am crescut timpul plimbărilor, am început sa alternez cu alergat și condiția fizica a crescut. Am constatat ca nu mai gafai la fel când urc scări acasa sau la job. In toamna am fost la yoga medicală, mi-a prins foarte bine. Și am simțit ca pot mai mult, ca vreau mai mult. Atunci am început sala. 
 

sfatul meu: nu începe cu sala dacă simți ca nu vrei, ca nu poți. Începe cu ceva ușor, plimbari de ex. Creste timpul și frecventa pe măsura ce simți ca îți creste condiția fizica, încearcă sa alternezi cu minute de alergare, dacă poți. Dacă nu, creste frecventa pașilor, mers rapid. Vei simți când ești pregătită de sala. Iar dacă nu, orice mișcare contează. Și 5 minute e mai mult decât nimic (asta e citat din cartea pe care am citit-o și care m-a ambiționat). E greu, știu. Începutul e cel mai greu. E mult mai comod sa stai pe canapea :). Dar primit ca după ce începi vei simți schimbarea. Uneori trebuie sa te împingi de la spate, mai ales la început. Am avut destule momente când m-am forțat sa ma ridic de pe canapea. Dar a meritat. 
 

Acum chiar fug la sala! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici mie nu-mi place miscarea tip sala... nu stiu de ce, nu ma atrage.

Prefer mai degraba miscarea de tip facut sport (amator, bineinteles) de genul: iesit la patinoar, role in parc, bicicleta, badminton, tenis, inot sau pur si simplu mers pe jos.

Dat este adevarat, nu le fac regulat. La mine miscarea e mai deficitara pe timp de iarna, ca-s friguroasa si nu-mi place sa ies mai mult decact strictul necesar.

Asa ca jos palarie pentru cele care faceti constant miscare!  [flo2]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yeiii, stam acasa azi. S au inchis scolile din cauza viscolului.

Mi am propus sa nu fac nimic decat sa ne relaxam in casa. Nu e nici de iesit ca ninge continuu si e vant.

 

Judoka, poti face brownies sau prajitura turnata cu mere, foarte simpla. Nu am retete anume la indemana, le caut cu google cand am nevoie.

 

Aici nu sunt profesori de limba materna, in schimb exista multe scoli de week end ale diverselor etnii. E si scoala romaneasca, Junimea se numeste. Poate il voi inscrie pe Eric anul scolar viitor. Pentru scris in special. Doar ca e destul de departe de noi.

 

Daniela, sper ca a ta cumnata a aterizat inainte de viscol. 

 

Am vazut poze cu ninsoarea din Bucuresti pe FB, wow. Unele facute de un grup " politistii au umor" sau asa ceva, cu masini in trafic nedeszapezite, cu caciuli de zapada. Ha, aici ar fi trasi pe dreapta si amendati zdravan. Comenta un domn sensibil ca din cauza ca domnisoarele cu SUV uri nu ajung la tavanul masinii sa l curete. Saracutele, de matura sau perie cu coada telescopica ( sau pur si simplu lunga) n au auzit. Tare multa nesimtire...

 

In privinta mersului la sala, ma simt cam ca Laura. Eu fac ceva miscare doar la job, cu copiii. Genuflexiuni zilnice cand ma aplec la banca lor. Cantam si dansam zilnic. Cel putin odata pe saptamana dar mai des deobicei, ies cu ei pe terenul de fotbal cu sanii si scutere. Eu cu colegele facem ture ale terenului, mers rapid.

Prefer si eu mersul pe jos in natura sau bicicleta mersului la sala.

In tinerete mergeam la sala si faceam aerobic in diverse stiluri ( zumba, tae bo, etc.) tare mult imi placea. Nu mai am energia de atunci...

Mi am propus sa merg in parc cand baiatul e la activitati sau imediat dupa job inainte sa l iau de la scoala. In timpul activitatilor lui am incercat, foarte fain ca e dimineata si am energie, dupa amiaza inca nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura si Fleur, eu va sugerez sa va monitorizati macar pasii zilnici. Nici mie nu imi place la sala dar vremea nu e aici prielnica pentru plimbari fix cand am eu chef. Asa ca merg la sala cand pot. Ieri ploua, eu am dus mijlocia la orchestra si am mers tot in zona aceea la sala dupa care am luat fata si acasa. Dar sincer, eu iubesc sa ies pe dealuri. Poate asa ti-ar place si tie Laura. Sa iesi catre o destinatie anume ca tot vad muntele acela la profilul tau. Eu imi aleg un varfulet de munte, un lac unde nu am mai fost de mult. Pentru mine e importanta destinatia. Asa imi fac de lucru. Acum vreau sa merg undeva unde stiu ca sunt ghiocei primavara. Vreau sa vad ca au iesit  [:)] . E doar un pretext ca sa imi misc fundul din casa. Ba la ghiocei, ba merg dupa afine, ba dupa ciuperci sau leurda. Am o harta cu diverse "atractii" in cap. Sau pur si simplu sa descopar zone noi.

 

Corina, cum mai este la serivicu? s-au mai dat pe brazda? colaborati mai bine?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, nu, nici măcar nu am reușit sa discut cu directorul în legătură cu acele reguli și restricții absurde, ne-am despărțit de comun acord ca să zic asa, dar prin intermediar , probabil și-a dat seama ca nu sunt genul de om supus și docil, care accepta genul acela de mizerii, și nici nu era dispus sa-mi facă mie anumite concesii.

Asa ca o iau de la capăt cu căutările, azi am fost la un interviu, mai am unul săptămâna viitoare, plus câteva promisiuni de la foștii colegi (vor întreba la clienții din portofoliu, dacă au nevoie de cineva ca mine).

Sincer, nu regret absolut deloc ca am plecat de la acea firma, era de-a dreptul pușcărie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Orice mișcare e buna decât nimic. 
 

DAR ca miscarea sa aibă rezultate asupra creierului, trebuie făcută minim de trei ori pe săptămâna, minim 30 min. Trebuie sa fie alternată mișcare Pt condiție și mișcare Pt forța. Daca nu e posibil, atunci miscarea Pt condiție e de preferat. Aici intra alergarea, mersul in ritm rapid, biciclit, înot, dans, aerobic. 
In aceste 30 min pusul trebuie sa fie menținut la cca 120 batai pe minut ca miscarea sa aibă efect asupra creierului. 
 

Efectele demonstrate științific sunt: antidepresiv, mărește capacitatea de concentrare, elimina stresul, sau îl reduce, creste rezistenta la stres. 
 

Toate astea le știu din cartea ce am mai menționat-o, scrisă de un cercetător suedez. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am început sa ma mișc regulat și intens Pt stres și pentru premenopauza. Am citit in toate cărțile despre premenopauza cât e de benefică exact miscarea asta, cum scria cercetătorul: 3 ori pe săptămâna, 30 min intense, cu puls ridicat. Eu nu am unde sa fac asta in aer liber, de asta când am simțit ca pot mai mult și vreau sa fac mișcare intensa și regulata, m-am înscris la sala. 
 

Ok, gata cu sala. Promit sa nu mai scriu nimic, devin plictisitoare :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Al meu abia a venit de la conferința și pleacă mâine sa lucreze in Norvegia. L-au întrebat astăzi de la firma cu care colaborează dacă poate lucra săptămâna viitoare și a acceptat. Ii ia doua zile drumul, taman pana in nordul Nordului, in Hammerfest. La 200 km de Nordkap. 
Poate are norocul sa vadă Aurora. 
 

Eu o sa am destule de făcut săptămâna viitoare. 
 

Un Weekend frumos sa aveți! 
Noapte buna. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, imi pare rau pt situatie. Si sotul meu dupa ce i s-a desfiintat postul si deparrtamentul, a gasit un alt job pe care l-a si acceptat care a insemnat pt el o taiere de salariu de vreo 1000 eur, situatie destul de naspa. In final, unul din fostii lui angajatori i-au facut o oferta ce nu a putut sa o refuze, asa ca si-a dat demisia in perioada de proba. S-a simtit extrem de vinovat, dar uneori trebuie sa fii egoist. Tin pumnii sa gasesti job unde sa te simti si bine.

 

------

 

Eu ma simt astazi super obosita, si mai am treaba, trebuie sa trag de mine sa termin. Mickki am intrat in 37s, deci mai am.

P.S. am primit si pozele, am vrut sa atasez dar nu a mers.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...