Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aseara vorbeam cu Mr. de mancaruri, ca el nu isi aduce aminte de cate ori am fost la Caru cu bere sa fi mancat papanasi si sa nu uit sa vad daca au ciorba radauteana sa imi fac pofta ca anul trecut la cabana din Bran mi-au dat o ciorba, dar numai radauteana nu a fost. O supa dulce cu multe legume si bucati mari de pulpa de pui. Zic stai sa ma uit pe meniu, caut site ul sa vad meniul dar imi sclipeste o idee in cap: wait! I know where I`m going to eat the best soup in Bucharest! At my sister`s!!! La Rodica!!  [pk]  [:-)))]  E o gospodina desavarsita sora mea si face niste mancaruri si prajituri de te lingi pe degete. Pun mana pe telefon si ii dau mesaj pe whatsapp: vreau ciorba radauteana cand vin la tine! Mi-a spus ca imi face si ma asteapta cu ciorba calda! Mniam... abia astept! 

Mi-a mai dat sora mea o idee de restaurant in Bucuresti cu mancare buna romaneasca, la Zexe Zahana pe la Aviatorilor, strada Sofia nr.1 [bib] . M-am uitat pe meniu si am dat la "Specialitati macelaresti" peste: Pizdulice, momite, fudulii...  [:D]  zic sa dau pe versiunea english sa vad cum le traduc, dar nu o traduc (pizdulice), ca cica e mai bine sa se foloseasca versiunea romaneasca cand vine vorba despre acest fel de mancare  [:-)))]  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, nu înțeleg ce înseamnă “Percepție” a corupției. Văd ca țările scandinave sunt cel mai puțin corupte. Da, ați auzit desigur de celebrul caz Toblerone. 

 

 

 

Adica nu este un studiu facut pe institutii sa vada cat la suta sunt de corupti cei care detin puterea, ci este "perceived levels of public sector[1] corruption, as determined by expert assessments and opinion surveys."[2] The CPI generally defines corruption as "the misuse of public power for private benefit" Deci intreaba populatia cat de corpta li se pare tara si coreleaza cu parerile expertilor (aici imi e mai putin clar cine e expert, banuiesc ca cei ce lucreaza in organizatiile ptr drepturile omului, egalitate sociala etc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Strumf, eu știu Zexe-ul de pe lângă Icoanei (e același lanț de restaurante), deși n-am mai fost de ceva timp la ei. Foarte faină era mâncarea acolo. Uite și o recenzie a restaurantului făcută de Andrei Pleșu în Dilema Veche  [:)]

 

Referitor la ouăle bătute de care zici :), la birou am strâns odată cele mai multe sinonime, în fiecare zonă se zicea altfel: scrob, jumări, ratotă, papară, păpăraie :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Laura, daca vrei pe bici in casa, poti incerca ce fac eu: pun un serial de 30-45 de min si ma urc pe bici. Pedalez cum imi vine chef, mai lent, mai repede dar nu ma dau jos pana nu se termina episodul. Scopul e sa fac orice fel de miscare, nu neaparat cardio.

 

Fleurdelise, sper ca te-ai bucurat de ziua libera. Trebuie recuperata?

 

La noi a este furtuna Ciara. Azi batea vantul de abia puteam respira. Ne-a rasturnat niste ghivece si un stalp de la culmea de rufe (nu e de sustinere ci un fel de cracana sa ne tina sarma ridicata cand pun multe rufe). 

 

Am plantat niste bulbi - nu prea mai am sperante sa mai infloreasca anul asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, bulbii plantați primăvara nu infloresc in același an. Trebuie plantați toamna. Eu n-am știut, am căutat acum câteva primăveri bulbi de lalele sa plantez și nu am găsit nicăieri. Atunci am întrebat, eram la magazinul special de plante și așa mi-au spus, ca nu vând primăvara ci doar toamna :). 
 

Daniela și dacă nu m-ai întrebat, eu îți răspund :)). 
Aici in Visby, soarele răsare azi la 7.30 și apune la 16.32. La Diana in Åre, care e in nordul Suediei, răsare la 8.17 și apune la 16.28. Unde e Ovi acum, care e și mai in nord, răsare la 8.34 și apune la 14.46. 
DAR e diferența la temperaturi de ex. Și Visby și unde e Ovi sunt pe coaste, noi la Marea Baltica și Ovi la Atlantic. La noi sunt 4-7 grade zilele astea, la Ovi 1-3 grade. La Diana, care e in mijlocul continentului, sunt -10/-5 :). 
 

In nord creste ziua mult mai repede, Pt ca trebuie sa ajungă de la o diferența mai mare la una mai mare (dacă înțelegi ce vreau sa zic :)). 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

nu stiu ce sa fac de mancare la cina, dar ma gandesc ca la asa vreme merge o mamaliga cu niste carnati, oua scrob ( moldovencele mele inteleg  [:p]   [:-)))] ) si niste muraturi de la mama  [yum]  mmmm .. deja salivez pe tastatura si e abia amiaza!  [mariaj]  

 

Stii vreo versiune de carnati fara menta pe care sa ii gasesc in supermarket?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...