Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

 

 

Nu Nu, deloc. Cred ca in Ardeal si tortul are paprika [:D] [help] [:-)))]

 

Aaaah, înțeleg de ce nu îmi plac alți cârnați :)). Nu știam. Eram convinsă ca așa se fac Cârnații peste tot in Ro, cu boia de ardei! 
 

Hahaha nu, eu nu am impresia asta, ca in Ardeal e așa faimoasa Paprika. Cârnați și tocănițe, plus rântașuri :). In rest e liber de Paprika :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Aaaah, înțeleg de ce nu îmi plac alți cârnați :)). Nu știam. Eram convinsă ca așa se fac Cârnații peste tot in Ro, cu boia de ardei! 

 

Hahaha nu, eu nu am impresia asta, ca in Ardeal e așa faimoasa Paprika. Cârnați și tocănițe, plus rântașuri :). In rest e liber de Paprika :). 

 

Ne place paprika si noua in gulas si papricas de pui, dar nu in carnati.  

 

Asta e dupa cum am crescut, cu gusturile specifice zonei, precum eu nu suport carnatii de pe aici pentru ca nu am crescut cu carnati cu tot felul de ierburi ori fructe prin ei [:D] 

 

La mine carnatii trebuie sa fie simpli, facuti din porc, putina vita, sare si condimente: piper, usturoi si ienibahar. Atat si nimic mai mult.  As putea sa fac si eu aici daca as avea cu ce, nici matze nu am si nici jucaria aia speciala. Cand am fost in Ro anul trecut in primavara a facut mama carnati cat am stat la ea ca imi era pofta. Mi-a facut carnati si trimis dar nu fresh, a facut jumari si a pus in oala de lut cu untura si mi-a trimis in toamna, odata cu muraturile, dar i-am terminat ca tare buni au fost. 

 

Uite cum am eu apa iar in gura vorbind de jumari si muraturi [pofticios] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, găsesc și eu aici cârnați ungurești, sunt cei mai buni :). Deși nu sunt ca cei făcuți acasa, sunt buni de compromis. Eu am făcut intr-un an dar au ieșit prea mulți și am aruncat. Nu am repetat. 
Noi nu punem nimic in afara de carne de porc, putina vita, Paprika, piper și usturoi. 
 

Ce mai îmi place/ne place, sunt Cârnații Salcicia. Făcuți la o ferma, de la care cumpăr eu carne. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, găsesc și eu aici cârnați ungurești, sunt cei mai buni :). Deși nu sunt ca cei făcuți acasa, sunt buni de compromis. Eu am făcut intr-un an dar au ieșit prea mulți și am aruncat. Nu am repetat. 

Noi nu punem nimic in afara de carne de porc, putina vita, Paprika, piper și usturoi. 

 

Ce mai îmi place/ne place, sunt Cârnații Salcicia. Făcuți la o ferma, de la care cumpăr eu carne. 

 

 

Vai, cum ati reusit sa nu ii mancati?? La noi chiar nu ramanea nimic, chiar daca erau cu paprika :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Vai, cum ati reusit sa nu ii mancati?? La noi chiar nu ramanea nimic, chiar daca erau cu paprika :).

 

Am fost nevoiți sa ii punem in congelator și după o luna al meu n-a mai vrut sa ii mănânce, lui nu ii place carnea congelată. Dacă sta mai mult, zice ca are un gust aparte, nu de congelator, ci un gust care nu ii place. La fel zice și de carnea tocata, eu trebuie sa toc acasa, cea gata tocata din magazin nu ii place. 
 

Dar am aruncat și cârnați aduși din Ro, nu reușim sa ii mâncam, pur și simplu nu intra. Eu mai ales nu pot mânca mai des de o data pe săptămâna :). Mi-e rău de la usturoi, carne afumata, dacă numai asta mănânc :). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a venit scrisoare azi cu programarile la RMN pe 12 martie si chirurgul pe 30 aprilie.  S-au miscat cat de cat rapid, sa zicem. Acum sper sa iasa RMN ul ok sa nu ajung la cutit  si mai sper sa imi fie bine, din ce in ce mai bine. Bat in lemn, dar zilele astea mi-a fost cat de cat ok. Dau vina pe sport! Am revenit la sportul meu obisnuit, nu cum am lalait-o in Decembrie si Ianuarie. Acum vreau, nu vreau... trebuie sa ma tin de regimul asta.  [aerob]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...