Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Servus pinguini

 

Viv, numai bine iti doresc  [pup]

 

La noi a ajuns ieri furtuna Sabine  [:D] asa o cheama si in Germania, de-acolo a venit...unele scoli s-au inchis ieri, Marcia nu a avut norocul asta...au anuntat ca vine duminica noaptea, s-a lasat asteptata insa pana ieri dimineata...un vant si-o ploaie, soare, nori, o nebunie a fost...aseara a inceput iar....eu dusesem cartoanele afara, se ridica azi..dimineata erau imprastiate peste tot, la 6am adunam cartoane de pe pajiste  [:D]

 

Azi se anunta bonusul pt anul trecut..am primit si bonus marit (vrea sa-l mai mareasca anii viitori, cica e cam mic [:D]) si marire de salariu  [pk] si multumiri si felicitari de la seful meu pt tot ce fac  [ph34r]

 

Am decis sa mergem in mai in Normandia...facusem deja planul in 2018, dar am anulat..asa ca mergem acum...Marco tb sa exerseze franceza, pt certificat B1...am rezervat toate hotelurile...mergem si la Camembert, Marco vrea sa probeze branza originala...era sa scriu oficiala  [:D]

 

Mandra are 2 saptamani de vacanta incepand de sambata; duminica pleaca la Dijon..eu merg pe 26 acolo cu trenul, pt concertul de la Paris...ea revine pe 29, pe 1 martie face 17 ani...ma gandeam sa-i invit prietenele pe 29 februarie la noi pt o petrecere surpriza; sa vad cum fac rost de nr.lor de telefon...pana atunci am si canapea, vine pe 19...asa ca 2 saptamani suntem home alone  [:D] ok, nu chiar singuri, mai este si pisica.

 

Eu vorbesc cu Marcia doar in romana; cand era mica si o dadea pe germana, ii spuneam ca nu inteleg...imi mai scrie in elvetiana si nu inteleg nimic  [zirea] asa ca o rog sa-mi scrie in romana sau germana...elvetiana nu exista ca lb scrisa, fiecare scrie cum ii vine...ea stie sa citeasca si sa scrie in romana, la scris mai face greseli...eu o corectez mereu cand greseste....cand suntem toti 3, vorbim in germana, ea cu tasu in elvetiana, eu cu ea din cand in cand in romana.

Logopeda Marciei ne-a spus clar ca fiecare sa vorbeasca cu copilul in limba lui materna..altfel va invata una din limbi cu greseli..si indiferent in ce limba imi raspunde, eu sa continui sa ii vorbesc in romana, pt ca ea invata limba fara probleme.

 

Noi din cauza germanei intelegem ft bine olandeza  [:D] dar sincer nu-mi place ca limba, prea mult hhhh.

 

Acum am 2 case, cumnata e plecata in tara 2 saptamani..trec seara pe la fratelo si ii duc si mancare...el se descurca singur si nu tb sa trec zilnic, dar nu ma lasa inima  [:I] ma bucur ca e ok, saptamana viitoare merge iar la tratament...daca va fi in stare, vrea sa mearga acasa de Paste...nu stiti cat ma bucur cand il vad ca e bine, e cel pe care il stiu. 

 

Gata cu trancanitul, ma intorc la munca, azi cu drag si spor  [:D]

 

O zi faina sa aveti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 980
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

[hia]

 

strumphi sa  iasa bine RMN ul! si sa se rezolve si la dr cu bine!  [flo2]

 

viv sanatate!  [floare3]

 

eu ma lupt cu dureri mari de spate,oase, nu e loc sa nu ma doara  [alcool] si incerc sa-mi fac curaj pt RMN...sper, cat mai curand. 

 

va pup. 

 

L.E.

 

Ella felicitari! tine-o tot asa!  [pup]  si ma bucur f mult si pt fratele tau! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Am lipsit cateva zile pentru ca nu am avut timp de net! Vineri s-au mentinut scolile inchise cu toate ca nu ar fi fost cazul. Vremea a fost chiar frumoasa, nu era vant deloc, nu a mai nins...dar daca asa s-a hotarat mi-am luat o zi din concediu si am ramas cu ele acasa. Toata ziua ne-am jucat!

Sambata am fost la tara la pomana de trei luni a bunicii, apoi fetele au fost la joaca la prietena Iulicai. Deabia le-am luat la 7 jumate seara de acolo.

Duminica am avut o reuniune de familie cu rudele mele, la ai mei acasa.

pana aici toate bune dar duminica spre seara mica a inceput sa stranute si ii curgeau ochii. Pana seara avea si muci si a inceput sa tuseasca. Noaptea a facut febra si ieri dimineata am mers la medic. A zis ca e conjunctivita virala si viroza. Am dus-o acasa si dupa ce i-am dat toate medicamentele am lasat-o cu dna T si am plecat la munca. 

Bineinteles ca dupa o zi lipsa, vineri, si ajuns tarziu ieri a trebuit sa recuperez si am avut o zi aglomerata ieri.

V-am citit pe mobil aseara ca imi era dor de voi [:)]

 

Corina, imi pare rau ca nu a fost cale de mijloc si a trebuit sa pleci. Bafta, sa gasesti un job care sa ti se potriveasca!

 

Miha, sper ca Silvi e mai bine. felicitari pentru premiile la concursurile foto si sa iti fie de bine vopseala!

 

Strumphy, eu hainele care le raman mici fetelor le dau in familie, ca sa zic asa, verisoarelor mai mici sau le duc la tara la mama. Nu vad link-ul pus de tine. Mai ai o luna pana la RMN-ul care sper eu sa iasa bine dar pana atunci daca vezi ca sportul e de ajutor atunci continua cu sport. [aerob]

martisoare cred ca poti gasi si pe net. eu in fiecare an cumpar martiosoare handmade. am o colega care face brose din fetru si am luat de la ea de doua ori. intr-un an am facut eu bratarele cu snur. anul asta am sa iau de la o prietena martisoare din sapun - trandafiri. ea face aranjamente florale din sapun si a facut si martisoare. arata foarte frumos! le-am distribuit pe pagina mea, daca esti curioasa.

 

Moon, eu am vazut baietii. sunt minunati si cred ca micuta o sa va completeze perfect!

 

Viv, sanatate multa! 

 

si ca sa recuperez, sa nu raman in urma cu discutiile>

- fetele mele vorbesc foarte bine limba romana [:D]

- socrul meu face cei mai buni carnati, unii ii face doar cu porc, altii cu vita +porc, altii porc+oaie. nu au boia, au doar sare, piper, cimbru, ustoroi...atat cred.

- miscarea imi face si mie foarte bine dar de ceva vreme nu mai am timp, nu mai reusesc sa ma mobilizez. mie imi place sa alerg dar nu mai am timp. veneam pe jos la munca si era super ca am 3 km dar de cand am schimbat gradinita micai fix langa job vin cu autobuzul/masina. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Asta e dupa cum am crescut, cu gusturile specifice zonei, precum eu nu suport carnatii de pe aici pentru ca nu am crescut cu carnati cu tot felul de ierburi ori fructe prin ei [:D] 

 

Depinde...nascuta, crescuta in Bucuresti la bloc, fara rude la tara, pana in facultate habar n-am avut de gusturi de "tara" sa zic asa. Am ajuns acasa la o colega, la limita dintre Oltenia si Ardeal. Era o combinatie interesanta, arhitectura si decoruri in casa oltenesti, accent si mancare ardelenesti.

Pai cand am dat de carnati si slana mi-au placut de parca ii stiam de cand m-am nascut. Au urmat carnatii din marginimea Sibiului facuti de familia unde a copilarit barbatul, carnatii din zona Satu Mare de la finul nostru si carnati din Bucovina.

Pana in ziua de azi am mai gustat carnati si de prin alte zone. Conform gustului meu, aia de Satu Mare sunt pe locul 1, Sibiu locul 2, Bucovina locul 3. Restul nu ma incanta. Acum in Brasov, am descoperit o carnatareasa exceptionala.

Ce vreau sa zic cu povestea asta, ca nu conteaza intotdeauna gusturile din copilarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Duminica am fost cu Marco si socrela la munte..ne-am plimbat pe partia de schi/saniuta...a fost ft fain, am mers 15 km...socrela a mers doar pe drum, noi am mai luat-o si prin zapada, pe pante...a fost soare, dar din cand in cand batea vantul..un vant de-ala rece...ne-am oprit dupa o ora jumate de plimbare la un bar, am stat pe sezlonguri la soare...ma luase si somnul...dupa am coborat inca o ora, am dus-o pe socrela acasa si noi ne-am oprit la pizeria de la ea din oras...am mancat pizza diavolo, cu mult usturoi si ceapa  [:D] suntem fani, mergem des acolo, asa pizza buna nu am mancat in alta parte, tipul e portughez.

 

Am descoperit ca Marco si socrela au o boala, se numeste Dupuytren (este boala care debuteaza cu un nodul dureros sub pielea palmei...in timp, nodulul se structureaza intr-o coarda care trage degetul creand astfel aspectul de deget retractat in palma..se produce printr-o ingrosare a aponevrozei palmare -o structura fibroasa situata sub pielea palmei, provocata de o cauza neprecizata)..daca nu faci nimic, degetul ajunge in podul palmei si nu il poti misca...socrela s-a operat la mana dreapta si e ok..la stanga a tot amanat si nu mai poate face nimic..acum degetul sta indoit.

Marco are nodul de putin timp, a crezut la inceput ca din cauza datului la rame  [ph34r] de socrela el nu stia, ne-a povestit ea duminica si atunci m-am uitat in palmele lui..la dr.are 2 noduli, pronuntati...la stg sunt mici...ieri a fost la medicul de familie si el ii face programare la un chirurg de maini...se mosteneste, sora socrelei are si ea..nu tb neaparat operat, exista si alte solutii...sa vedem acum...medicul i-a spus ca a facut ft bine ca a descoperit devreme, in stadiu avansat nu mai ai ce face.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Urasc sa arunc mancare dar uneori nu am incotro. Asa era cu fostul, faceam cantitati mari, altfel " nu merita deranjul". Nu aveam cui sa i dau apoi decat daca ne venea cineva in vizita, rar. Vecinii nu i prea cunosc, apoi sunt care nu mananca porc, etc.

De cand sunt doar eu cu copilul, gatesc cantitati mici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sper ca nu ați înțeles greșit. Nici mie nu îmi place sa arunc mâncare :). De asta n-am repetat Cârnații, Pt ca nu știu ce cantități sa fac. :) 

 

Roli, ești de a mea :). (Cu Cârnații de Satu-Mare!) 

 

Silvi, mulțumesc! Sănătate celei mici. 
Sivia e bine, da. Aseară a venit la ora 22 la mine disperata ca are test la chimie mâine și ca e mult, avea lacrimi in ochi. Așa ca am stat cu ea 30 min, am repetat și am mai linistit-o ca știe, ca va scrie ce știe și asta e. Mai avem azi și am hotarat ca facem problemele din manual pe care nu le-a făcut. Așa ca azi îmi reamintesc chimia de liceu :). 
Diana a mers alta linie, n-a făcut deloc chimie in liceu, n-am avut șansa sa îmi aduc aminte :). 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...