Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Grupul in miscare Cap.5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 776
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sunt deprimata. Dupa o luna de eforturi f mari, 250km parcursi, 13000 de calorii arse nu am pierdut NIMIC. :(((((((

sa nu imi spuneti ca am pus muschi :((((((

Te cred su te compatimesc, pentru ca probabil slabotul a fost scopul miscarii.

 

Din experienta mea...doar plimbare nu ajuta la o scadere a greutatii si mai ales nu imediat(poate dupa vreo 6-8 luni sa se vada ceva), deci trebuie un pic de efort indiferent ca mergi rapid(incearca sa faci distanta intr-o perioada mai mica de timo), ca mergi pe teren deniveltat, insa in ritm sustinut.

 

Sa stii ca totusi miscarea asta este benefica, nu numai asupra sanatatii ci ai s avezi ca ti se aseaza si corpul altfel in timp, desi cintarul nu spune mare lucru.

 

Eu zic sa nu ne parasesti, da-i inainte cu miscarea, uite eu am abandonat ideea miscarii pentru a slabi, vreau miscare ca un fel de viata-desi mi-as dori sa slabesc, sa nu mai fiu la limita cu analizele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai editez , am sa scriu aici ce am uitat sa scriu in mesajul precedent.

 

Eu in primele saptamini am pierdut bine din greutate, cam un kg la o saptamina, insa pe linga miscare intensa(nordic walking insa sa nu crezi ca eram foarte rapida la inceput, dar nici nu era plimbare...) am tinut si regim de carbohidrate.Am slabit atunci aproape 8kg, ceea ce a virsta mea este foarte bine.

 

Dupa ce am revenit la carbohidrate, desi am continuat cu nordic walking, am pus cam intr-un an aproape 5kg la loc.Mai dau jos, insa revin cumva kg...insa am spus ca atuta timp cit analizele sunt ok, inseamna ca e ok si asa.

 

Sigur ca daca nu as gati si nu as minca, alta ar fi treaba insa ...nu beau(doar la Paste si Craciun [:-)))] [:-)))]), nu fumez...un viciu trebuie sa am si eu!!!! [:-)))]  [:-)))] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai, deci de cativa ani sunt la un yo-yo continuu. Am fost la nutritionisti, am tinut tot felul de regimuri. Mi-au spus ca metabolismul meu bazal e prea mic, din cauza de reimuri si mancat putin si ca trebuie miscare sa creasca si bla, bla. Ok, voila miscare si nimic, nimic?????

Puteam sa stau linistita pe canapea in loc sa ies prin vant si ploaie de pomana.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am mai spus si o mai spun, personal nu am tinut niciodata cura de slabire.

 

Pina acum ...nici nu mai stiu exact citi ani sunt de cind m-am lasat d efumat, oricum 11-12 cred, nu aveam probleme cu greutatea(dupa standardele proprii nu dupa cele ale OMS [:D] ) insa dupa ce m-am lasat d efumat, am luat aproape 20 de kg intr-un interval foarte scurt, la care s-au mai adaugat kg dupa ce am inceput tratamentul de tensiune.

 

Ei kg astea nu am mai resuit niciodata si nici nu cred ca voi mai reusi daca ramin sanatoasa, sa le dau jos.Ce la vie!!!! [zirea]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Judoka, si eu am observat ca la mersul pe jos sunt mult mai multe calorii fata de aceeasi distanta cu bicicleta. Si acum sincer nici cu bicicleta nu e usor. Ieri de abia am ajuns acasa. Imi tremurau macaroanele cand m-am dat jos de pe bicicleta iar fundul ma doare de la sa. Azi sunt cu masina. Vreau sa ajung la yoga acela la caldura si umiditate. O sa ies uda de acolo.

 

Coca, eu te inteleg din plin. Sunt fix tot la aceeasi greutate. Doar ca intru mai bine in niste blugi care erau fixi fixi. Si ma dor muschi pe unde nici nu stiam ca ii am  [:D]  Din pacate nu m-am masurat pentru ca nu am un moment anume cand am inceput sa fac miscare. Plimbari am facut mai mereu. Sa zic acum ca am mers putin mai mult la sala. Dar uite cu genunchiul am facut o pauza la alergat. Am compensat cumva cu mers si biciclit. Credeam ca o sa am probleme cu bicicleta si genunchi cu dureri dar a fost ok.

 

In concluzie nici slaba, nici satula ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pfuuu, eu mor de foame  [smulgpar] mananc doar chestii moi, si inghitiuri mici cat boaba de mazare, de ma plictisesc la masa... din cauza dintilor :(

Am slabit deja, dar nu imi convine, am fata trasa si ma simt slabita. Pai nu e bine nici asa.

Si cantarul.... nu e chiar asa relevant, uneori retin lichide, alteori imi arata mai mult dar eu am un posterior beton asa incat sunt foarte incantata, alteori arata mai putin dar eu abia incap in haine... nu stiu daca exact greutatea singura e un etalon, pentru mine e important cum arat imbracata si cum ma simt... iar aprecierile celorlalti iarasi sunt foarte subiective si de neluat in seama. De cateva ori am primit pareri total diferite la sala, unde sunt in colanti si tricou si se cam vede tot, unii ziceau ca am slabit, altii ca m-am i grasat, adevarul era ca stagnam cu brio, deci e neconcludent...

Si au aparut cam la 10 ani cate 5 kg ireversibile, asta e, nu am ce le face, si nici nu vreau, nu mi se mai potriveste greutatea de la 20 de ani, nici stilul, nici atitudinea, asa ca le iau ca atare, fac parte din maturizare

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...