Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Grupul in miscare Cap.5


Recommended Posts

Pai Dana, diabet de tip 2 e diabet ... nu inteleg de ce spui "Ma rog, cum spuneam, e bine ca ma duc in felul asta la control si am situatia concreta, insa nu pot spune ca nu stau cu teama de fiecare data cind iau 1-2 kg in plus, sa nu-mi puna diagnota de diabet... "

Pai am avut exact acelelasi valori ca si Judoka...pe ea nu a incadrat-o la diabet tip 2.

 

Diagnostocul asta mi l-a pus un medic din cabinetul unde merg eu(diabet ...), doctorita mea de familie mi-a spus ca nu e diabet...eu am ramas cu dilema!!!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 776
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, 

ciudat. De asta e imp sa ai medic bun care sa faca toate investigatiile, sa fie la curent cu noutatile, sa nu se arunce la pastile. 
Acum iei medicamente pt diabet, tensiune?

In mare eu sunt multumita sa zicem pt ca nu mai facusem analize de cativa ani, ( vreo 4-5) am schimbat medicul, e si situatia asta de criza.

Nici vorba sa ma incadreze la diabet, sunt la limita inferioara de prediabet.( 5,7-6,4). Si nu imi aduc aminte nici sa ma tai ce am mancat cu o seara inainte, [bib]

 

Tensiune o am buna, o masor acum de doua ori pe zi, nici macar nu am ridicat

medicamentele de la farmacie.

Mai ramane colesterolul (la limita si asta )  [batcap] si greutatea. Sper macar sa se miste ceva in directia dorita. Plus vit d, din lipsa de soare.

 Cred ca la aok mai este un program pt controlul greutatii, dar nu m am interesat. 

 

Dana,  [flo2] asa e , zona e f frumoasa. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu...nu iau tratament pentru diabet!Doar pentru tensiune!(eu zic ca daca genetic tensiunea e mare atunci asta are influienta si asupra celorlalte ,dar asta e doar teoria mea, modul meu de a gindi...nu va luati dupa mine)

 

Pai prediabet nu e de fapt diabet tip 2?Eu asa stiu...

 

Da, medicul conteaza foarte mult, eu am discutat si cu un diabetolog, valorile astea sunt de fapt ...stabilite d eoameni, insa organismele sunt diferite.De asta dau ei si marsa asta intre valori.

 

Eu am incredere in medicul meu d efamilie, asta e cel mai important, merg la analize asa cum ti-a recomandat si tie , de doua ori pe an, insa eu sunt stresata atunci cind iau 1-2 kg in plus(acum ca am luat cam trei...iti dai seama ce e pe capul meu [:-)))] [:-)))] )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

prediabet insemna inainte de diabet, adica valori apropiate de cele cu diabet.Tensiunea nu influenteaza diabetul, zic eu.

 

Dar de la greutate, circumferinta in talie mare creste posibilitatea sa faci diabet si/sau tensiune. 
Hai ca o scoatem noi la capat. 
Coca, tu iti mai faci pasii? mai tii regim de carbo?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana,

prediabet insemna inainte de diabet, adica valori apropiate de cele cu diabet.Tensiunea nu influenteaza diabetul, zic eu.

 

Si diabet tip 2 nu e tot "inainte de diabet"?Tu poate cunosti termenii din limba romana de asta intreb, eu stiu ca prediabet e diabet tip 2, insa m-am confruntat cu termenii in germana.

 

Nu am spus ca tensiunea influienteaza diabetul, ci ca o valoare mare a tensiunii(genetic) poate influienta valorile glicemiei, dar repet e parerea mea.

 

Eu atita timp cit tin sub control si nu trebuie s aiau pastile de diabet, ma declar multimita si ...fara a  avea diabet(cred ca asta face bine la moral sa stii ca nu ai asa ceva.. [:-)))] [:-)))])

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diabet de tip 2 (diabetul adultului) e o boala metabolica, spre deosebire de diabetul de tip 1 care e o boala autoimuna.

 

Prediabet, inseamna ca ai valorile la limita, dar se poate sa nu faci niciodata diabet.

 

Judoka, 90 a jeun e ff bine, perfect. E bizara totusi glicemia aia glicozilata, care e o medie a glicemiilor pe ultimele 3 luni.

 

Eu nu mai fac niciun pas, nimic. Am grija la mancare si fac ceva gimnastica. Inainte de pasti slabisem 3 kg, am pus unu acum :).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot 90 am avut, m-a mirat ca am avut aceleasi valori ca ale Judokei si totusi tot materialul primit de la casa de sanatate e pentru diabet tip 2 si medocul ce a inlocuit-o pe doctorita mea atunci, m-a bagat ca "diabetici tip 2 ".

 

Cum am spus, atita timp cit tin sub control, fara medicamente-eu stiu ca ala e diabet, cind iei medicamente, injectezi insulina-sunt multumita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am asteptat sa se mai incalzeasca afara, am avut 3 grade dimineata si am bagat o tura de nordic!!Tricou si vesta , insa acum cind am ajuns acasa deja era cald.

 

Astazi dimineata a fost si cintarul un pic mai acceptabil, inseamna ca nu am luat chiar 3 kg insa 2 cu siguranta!!!

 

 

post-33577-0-35353100-1587897001_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tadam,

 

Runda de dimineata, vreme perfecta .

 

Mergeam si mai mult, dar a fost un drum blocat si mi a fost lene sa schimb. 

 

Dana, imi place ce timp scoti! 
 

Unde se duce grasimea : cand faci efort si transpiri , eliminam prin transpiratie, urina si 80 % prin respiratie. 
Si eu l am contrazis pe toni la un alt subiect pe tema asta. Ups 

Dar cica trebuie efort ca lumea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...