Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Grupul in miscare Cap.5


Recommended Posts

Buna fetelor si spor la treaba!

 

Eu am mai scris pe aici in trecut. Asa cred. Dar am dezertat. De cateva luni insa incerc sa ma tin de treaba. Am mers la sala de anul trecut din primavara. Dar eu vreau sa ies si la plimbari in natura. Sunt multe trasee langa casa noastra. Vad atatia munti de la geam si imi fac pofta de duca. Aici insa depind mult de vreme. Am reusit o plimbare frumoasa sambata seara iar dupa cateva ore era furtuna nasoala.

 

Aseara am fost la sala la un fel de bicicleta eliptica dar program cu urcat. As vrea cumva sa imi fac un jurnal cu ce am facut dar nu gasesc varianta ideala. La sala pot face poze la ecranul aparatului daca alerg pe banda sau la eliptica. Am o idee despre timp si efort. Cand fac plimbari in natura dau drumul la Strava. Dar mi s-a intamplat sa fie si erori. pe unele segmente si sa arate distante complet aiurea. Bine ca am fost cu colegi sau cu fata mea si a inregistrat telefonul ei corect. Deci inca nu am gasit metoda sa cumulez tot intr-un loc. Vreau sa am evidenta pentru ca sa lucrez mai bine. Am observat ca nu alerg eficient pe banda daca nu am niste zile pauza. Cam 2-3 zile am nevoie sa imi revin. Si de preferat sa merg dimineata la alergat. Seara e mult mai greu. Deocamdata alerg maxim 5 km. Nu mai reusesc deloc sa ajung la 7-8km. Ideal pentru mine este sa merg de 2 ori pe saptamana la sala si o plimbare in natura. Daca e un munte e si mai bine.

 

Anda, asa si eu cu rochite si fustite. Am rupt 3 perechi de blugi si nu am cumparat altii. Am primit unii de la fimea ca i-au ramas mari. Mi-am propus sa intru in blugii  mei vechi care-s cam marimea 38. Sunt pe aproape dar mai am ceva de munca. Doar miercurea vin in blugi. Facem yoga la serviciu si e cam aiurea cu rochie.

 

Pentru diastaza ce exercitii faci? eu am reusit cu exercitii dar sunt multi ani de atunci. Parca am ceva fisier cu tema mea.

 

Didi, 10 km, wow. Dar tu esti profi daca mergi la semi-maraton.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 776
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineața , 

 

Otilia  [flo2] ce bine ca ai intrat la subiect, ne mai mobilizam . 

Cred ca am mai scris pe aici, eu am rămas cu doua antrenamente de înot pe săptămâna . Aștept vremea frumoasa sa reiau plimbările . Și ideal ar fi și niște gimnastica sau Pilates . Dar mi am propus sa fac un mic programel in fiecare zi. 

 

Cu urmăritul miscarii sunt demodata , uneori notez clasic ce am făcut( pe hârtie )   [:D]

De ex. la înot garmin ul nu e f eficient, pt ca noi avem și exerciții numai cu picioarele, ori el dacă nu percepe mișcare de brațe , nu înregistrează . 

 

Si ceva care încă nu am rezolvat, n am găsit încă nimic pt fata. Ea face acum o data pe sapt înot , dar nu e suficient . 

 

Lea, face ceva mișcare puștoaica  [:I] Bravo ! 

 

Andacos, mai tine băiatul tău regim ? A avut rezultate ? 

 

Didi, trei kile ? Trebuie sa nu mai gătești așa bine  [biz]

 

 

o zi buna tuturor 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am pus cele doua kilograme pierudte acum ceva timp la loc, ba chiar cred ca si unul in plus!!!

 

Eu sunt dereglata hormonal complet [:-)))] [:-)))] cred ca si asta e unul dintre motivele kg-lor, insa nici nu m-am miscat.Ba a plouat, ba a fost vint puternic, ba m-a durut ceva...uite asa a trecut o luna si jumatate din anul asta.

 

Am inceput i retapie pentru cervicala si am zile cind ma resimt, de trei zile nu dorm cum trebuie, de fapt cu o noapte in urma nu am dormit deloc , toata noaptea , asa ca asta noapte am cazut terminata de oboseala!!!!

 

Iar s-a stirnit vintul, eu ma pregatesc de dus la terapie, am avut o saptamina libera si miscare...ioc!!! [batcap] [batcap]

 

Mi-a venit rezultatul de la mamografie, e toul ok!!!Si terapia pentru cervicala trebuie s-o prelungesc ca cele 6 sedinte nu sunt de ajuns!!!

 

Judoka, fii mio a slabit, nu mai tine momentan asa strict, e si dificil la programul lui si mai ales iarna.Probabil ca va relua mai strict in primavara/vara.

 

Didi, sigur ca o stiu pe Alina, nu mai stiam nimic de ea dupa ce a nascut, dara fata cred ca e de vreo 5-6 ani de acum.Stiu ca voi erati foarte apropiate!!!

 

Gata , ma duc la terapie, am doua baustelle conform terapeutei, tensiune in zona gitului si incheietura bratului sting...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hello,

 ieri am reusit sa ies o ora cu pepper la jogging/mers...iar maine dimineta am programat o alta iesire. vremea e excelenta, numai buna de iesit in aer liber.

 

cu greutatea stau pe loc. dupa ce am slabit in primele 2 sapt vreo 5 lb  am stagnat.

 

andacos, ma bucur  ca e totul ok la rezulata. ti-ai luat o greutate de pe inima. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi nu am o perioada prea buna, tot felul de dureri de oase, muschi, incheieturi, ligamente, afara bate vintul ca turbatul, am decis sa-mi adun fortele si sa ies la un mic nordic.

 

Bineinteles ca ramine un mare mister pentru mine cum fiecare pas prin casa e insotit de tot felul de deranjamente-cum spuneam mai sus, insa cind ies la nordic , dupa primii pasi nu ma mai doare nimic.

 

Sper sa reusesc sa fac si provocarea lui redactor astazi...

post-33577-0-47963700-1581853848_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineața ,  [flo2]

 

Am reușit ieri sa ieșim la plimbare. F frumos era afara, era multa lume. Data viitoare ma îmbrac mai de alergare. 

 

Dana, cred ca nu ai același avânt când te întinzi după aspirator  [:-)))] nordicul îți da o stare de bine . 

 

O sapt mișcătoare sa avem !!!

post-166285-0-76252800-1581924600_thumb.jpeg

post-166285-0-52828700-1581924631_thumb.jpeg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Vin si eu la voi in grup desi nu sunt mare sportiva. 

De o luna m-am mobilizat sa fac cei  minim 10 000 de pasi pe zi. In timpul saptamanii e ok, ca merg la lucru pe jos si reusesc fara probleme. Problema e in week end cand e urat afara .... atunci ies numai si numai pt pasi. Ieri batea un vant groaznic, dar m-am mobilizat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, intotdeauna am iesit la plimbare prin padure cand aveam o criza lombara. Durea mult la inceput, nici nu puteam merge bine la deal ci cumva pe lateral. Ba faceam si pauze sa imi revin putin. Dar dupa 3-4 km simteam ca ma lasa durerile. Evident ca la inceput strangi din dinti dar eu alta rezolvare rapida nu am gasit. Urmatoarea zi era mult mai usor la plimbare. Mie mi s-a recomandat padure sau plaja. Ideea e sa fie teren denivelat ca sa folosesti corpul in diverse unghiuri.

 

Parca puneai pe undeva poze de pe dealuri? sau ma insel? De abia astept vremea mai buna sa descopar noi trasee pe munti.

 

Ma bucur pentru rezultatul bun de la mamo.

 

Coca, minunat ca poti merge la serviciu pe jos. Faci bine si mediului dar iti bifezi si miscarea. Cu vantul asa sunt si eu. Ma iau imediat durerile. Am fost sambata la gradina botanica si pe seara deja ma cam durea o ureche. Probabil s-a miscat putin caciula. La noi iar a fost o furtuna si am prins mici ferestre pentru iesit la plimbare. Din pacate nu am reusit 10 000 de pasi zilnic in we.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...