Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș


Recommended Posts

Marius, eu am dat niște trimiteri la niște studii clinice. Cifrele nu sunt definitive, am și subliniat asta. Dacă vrei să compari cu gripa comună poți căuta studii și te poți lămuri.

 

Sunt multe necunoscute cu privire la acest virus nou și de aceea la nivel medical trebuie tratat totul cu extrem de multă prudență.

 

În ceea ce privește șansele fiecăruia dintre noi care scriem aici să trecem cu bine printr-o eventuală infecție, da, avem șanse foarte bune (majoritatea suntem tineri și fără afecțiuni cronice). Problema este pentru ceilalți din jurul nostru care sunt în vârstă și care au de multe ori afecțiuni care îi pot pune în pericol.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

exista emotii in timpul epidemiei si pentru virusurile gripale "comune". ca nu le iau multi in seama nu e un lucru chiar bun. 

Da, asta am vrut sa precizez - pentru gripa comuna care are incisivitate extrem de mare nu exista atata atentie.

Factorul emotional, exagerarile exacerbate, informatiile false sau puternic deformate sunt o caracteristica certa.

Vad si in media si social media, vad si aici....

In fine....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si chiar in acest context fara un antiviral din 100 de oameni bolnavi, 98 se insanatosesc in baza propriului sistem imunitar.

Atat de departe fata de virusii gripali pentru care nu exista emotii..... 

Si ce facem cu cei ce au un sistem autoimum compromis, sa nu uitam sa sunt si oameni tineri cu probleme de sanatate grave.

 

Deci ce facem cu ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, eu am dat niște trimiteri la niște studii clinice. Cifrele nu sunt definitive, am și subliniat asta. Dacă vrei să compari cu gripa comună poți căuta studii și te poți lămuri.

 

Sunt multe necunoscute cu privire la acest virus nou și de aceea la nivel medical trebuie tratat totul cu extrem de multă prudență.

 

În ceea ce privește șansele fiecăruia dintre noi care scriem aici să trecem cu bine printr-o eventuală infecție, da, avem șanse foarte bune (majoritatea suntem tineri și fără afecțiuni cronice). Problema este pentru ceilalți din jurul nostru care sunt în vârstă și care au de multe ori afecțiuni care îi pot pune în pericol.

Da si exact aceste studii clinice redau realitatea 

Coronavirusul are incidenta sub 2%

In timp ce virusul gripal comun are peste 10%

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, asta am vrut sa precizez - pentru gripa comuna care are incisivitate extrem de mare nu exista atata atentie.

Factorul emotional, exagerarile exacerbate, informatiile false sau puternic deformate sunt o caracteristica certa.

Vad si in media si social media, vad si aici....

In fine....

 

nu toate comunicarile inseamna panica. pregatirea este mai buna decat asteptatul cu mainile in san. nu degeaba se fac restrictionari in cazul adunarilor cu multe persoane. nu luam in calcul exagerarile, ci comunicarile oficiale efectuate de WHO si de autoritatile locale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voaiam sa va spun ca am fost astazi in cabinetul medicului d efamilie, sa-mi iau o reteta nu ca as fi avut nevoie de serviciile lui.

 

Doua dudui de la receptie [:D] purtau masti, de ce nu am priceput ca le dadeau jos ca sa manince, sa bage niste alune/migdale in gura, medicii toti aveau masti(la ei mi se pare relativ ok mai ales cind consulta) insa la fel le dadeau jis sa bea cafea sau sa vorbeasca cu unul/altul.

 

Ma gindesc ca pentru panicosi, sa intri intr-un cabinet medical sa vezi personalul cu masti...e un factor de stress.Zau ca nu as fi avut nimic impotriva faptului ca poarte masti, daca ar fi avut si un comportament adecvat...daca le dadeau jis sa maniunce(fara sa se spele pe miini inainte) sau sa bea cafea...efectul lor e nul, dupa parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ce facem cu cei ce au un sistem autoimum compromis, sa nu uitam sa sunt si oameni tineri cu probleme de sanatate grave.

 

Deci ce facem cu ei?

 

Aceasta intrebare este valabila de zeci de ani si pentru gripa comuna. Se dezvolta vaccin ....si pt coronavirus chiar daca este mult mai "slab" decat un virus gripal comun.

Asta nu inseamna ca persoanele cu sistem imunitar compromis se vor comporta altfel.

Unii se vor vaccina fie pt gripa sau alt factor altii nu o vor face....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

.Zau ca nu as fi avut nimic impotriva faptului ca poarte masti, daca ar fi avut si un comportament adecvat...daca le dadeau jis sa maniunce(fara sa se spele pe miini inainte) sau sa bea cafea...efectul lor e nul, dupa parerea mea.

 

nu. personalul medical poarta masti pentru a se proteja de eventualii pacienti care stranuta/tusesc inspre ei. fenomenul se intampla foarte des, mult mai des decat in cazul altor persoane.

WHO specifica clar faptul ca personalul medical trebuie sa poarte masti de protectie. 

 

(faptul ca nu toata lumea e atenta la cum le poarta si ce fac.. e alta poveste). macar fetele de la receptie nu fac parte din personalul medical.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aceasta intrebare este valabila de zeci de ani si pentru gripa comuna. Se dezvolta vaccin ....si pt coronavirus chiar daca este mult mai "slab" decat un virus gripal comun.

Asta nu inseamna ca persoanele cu sistem imunitar compromis se vor comporta altfel.

Unii se vor vaccina fie pt gripa sau alt factor altii nu o vor face....

Deocamdata nu exista vaccin, deci ce facem cu ei?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...