Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș


Recommended Posts

Nu stiu, ca nu prea stiu sa existe inca remediu descoperit la corona...

 

Habar n-am de ce "antenele"mele sunt active la virusul asta, sotul meu e diagnosticat d epeste 3 ani cu boala autoimuna, n-am avut niciodata temeri referitoare la perioada de gripa.

 

Eu nu am avut niciodata gripa, ma rog de cind imi amintesc eu ...ceva raceli dar niciodata sa nu ma pot ridica din pat...de exemplu.

Pai nici la alte tulpini de viruși nu exista remediu. Eu am făcut vaccin și am făcut și gripa din alta tulpina, deci vaccinul asta nu e garantat ca nu mai faci gripa in acel an (sezon).

 

da, sotul tău trebuie sa fie atent in sezonul rece, căci orice gripa ii poate face rău. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Letitia, unul dintre antiviralele pentru gripă este Tamiflu, și tu ai spus că ai luat la gripa porcină. Pentru infecția cu noul coronavirus nu există încă un antiviral care să funcționeze.

 

E periculos pentru că se propagă mai repede decât gripa, mai repede decât SARS, de exemplu. 

 

Sunt specialiști care spun că virusul ar putea infecta 50-60% din populația globului, dacă nu s-ar lua nici o măsură. 1% rată de mortalitate la 50% din populația globului infectată înseamnă undeva la 35-40 de milioane de morți. Evident, nu suntem în cazul în care virusul circulă liber, deja sunt luate măsuri pentru reducerea răspândirii infecției. 

Aici nimeni nu iti da tamiflu dacă ai gripa. Cred ca se da numai in cazurile foarte grave, nu știu pe nimeni sa ia tamiflu de la gripa porcina încoace. Atunci a fost o situație specială cred.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici nimeni nu iti da tamiflu dacă ai gripa. Cred ca se da numai in cazurile foarte grave, nu știu pe nimeni sa ia tamiflu de la gripa porcina încoace. Atunci a fost o situație specială cred.

In Romania sezonul de gripa 2019-2020 a fost si este inca destul de agresiv cu multe imbolnaviri. sunt multe scoli/gradinite inchise, multi elevi stau acasa din cauza gripei. Au fost 48-50 de decese.

S-a facut apel la medicii de familie sa prescrie Tamiflu.

Acum 3-4 saptamani fii-mea a facut gripa, am fost la Bals la urgenta si i s-a prescris tamiflu. toti care aveau gripa plecau de acolo cu Tamiflu.

 

Fiecare tara cu conditiile ei epidemiologice.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania sezonul de gripa 2019-2020 a fost si este inca destul de agresiv cu multe imbolnaviri. sunt multe scoli/gradinite inchise, multi elevi stau acasa din cauza gripei. Au fost 48-50 de decese.

S-a facut apel la medicii de familie sa prescrie Tamiflu.

Acum 3-4 saptamani fii-mea a facut gripa, am fost la Bals la urgenta si i s-a prescris tamiflu. toti care aveau gripa plecau de acolo cu Tamiflu.

 

Fiecare tara cu conditiile ei epidemiologice.

 

Mai, nu cred ca e mai agresiv ca in alte parti.

La scoala fetei mele cred ca jumatate din elevi au avut. Nu s-a inchis scoala, nu s-a dat Tamiflu. In saptamana in care a avut fetita mea, 7 copii au fost bolnavi la ea in clasa (din 22).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Romania sezonul de gripa 2019-2020 a fost si este inca destul de agresiv cu multe imbolnaviri. sunt multe scoli/gradinite inchise, multi elevi stau acasa din cauza gripei. Au fost 48-50 de decese.

S-a facut apel la medicii de familie sa prescrie Tamiflu.

Acum 3-4 saptamani fii-mea a facut gripa, am fost la Bals la urgenta si i s-a prescris tamiflu. toti care aveau gripa plecau de acolo cu Tamiflu.

 

Fiecare tara cu conditiile ei epidemiologice.

 

La noi pina la Coronavirus niciodată nu s-au închis școlile din cauza gripei. Nici macar cu ocazia porcinei. Ma și mir ca ăștia de-abia așteaptă sa închidă școlile cu prima ocazie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...