Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș


Recommended Posts

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

situatia la noi e ca:


-lumea nu isi permite sa se duca la doctor sa fie testati, multi au deductible de citeva mii de $ si nu se duc decat daca au ceva f grav,accident,atac de cord


-nu se stie cat costa aceste teste...lumea nu se duce la spital sa faca teste si apoi sa se pomeneasca cu billuri  astronomice


-daca sunt gasiti pozitiv apoi bagati in carantina la spital cate 2 sapt...cine plateste zecile de mii de $$$?


-nici acasa multi nu pot sa stea ca nu au zile libere suficiente si pt ei si pt copii.


-multi nu au asigurare medicala


 


asa ca, lumea va continua sa se infecteze si reinfecteze...sa vedem pana unde...


 


vaccinuri chiar daca se fac pana sa se scoata pe piata am intles ca poate sa dureze mai mult de 1 an pana sa ajung ala populatie..si nu se stie cat vor fi de affordable 


Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

situatia la noi e ca:

-lumea nu isi permite sa se duca la doctor sa fie testati, multi au deductible de citeva mii de $ si nu se duc decat daca au ceva f grav,accident,atac de cord

-nu se stie cat costa aceste teste...lumea nu se duce la spital sa faca teste si apoi sa se pomeneasca cu billuri  astronomice

-daca sunt gasiti pozitiv apoi bagati in carantina la spital cate 2 sapt...cine plateste zecile de mii de $$$?

-nici acasa multi nu pot sa stea ca nu au zile libere suficiente si pt ei si pt copii.

-multi nu au asigurare medicala

 

asa ca, lumea va continua sa se infecteze si reinfecteze...sa vedem pana unde...

 

vaccinuri chiar daca se fac pana sa se scoata pe piata am intles ca poate sa dureze mai mult de 1 an pana sa ajung ala populatie..si nu se stie cat vor fi de affordable 

 

 

 

Concluzia mea la mesajul tau este ca e infinit mai bine sa fii chinez in China zilele astea... Asa, cu forta, cu ingradiri de libertati, cum e la ei, dar macar statul are grija de cetatenii lui.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Concluzia mea la mesajul tau este ca e infinit mai bine sa fii chinez in China zilele astea... Asa, cu forta, cu ingradiri de libertati, cum e la ei, dar macar statul are grija de cetatenii lui.

 

Categoric. 
 

Aici lumea nu își permite medic, majoritatea celor din industria serviciilor nu au zile de boala, s-au decimat fonduri pentru studiul și combaterea bolilor infecțioase (peste 1000 de posturi libere la CDC), testele in mare parte dau rateuri, comunicarea oficială este pe același picior cu China (adică informația este cenzurata) iar persoana cu autoritate peste situație o sa se roage pentru sanatatate noastră ca la măsuri nu doar ca este incapabil ci este 100% ignorant (este responsabil pentru o epidemie  de HIV). 
 

Asa ca in America, Biblia la nas și mars înainte!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Asa, cu forta, cu ingradiri de libertati, cum e la ei, dar macar statul are grija de cetatenii lui.

 

Eu sunt sceptica vis a vis de ce este acolo, lucruri ascunse ca sa nu cada capete din partid,informații trunchiate.

Mulți  se pare ca nici nu se prezintă la spital pt ca oricum testele sunt scumpe, etc.

Probabil ca in centrele mari au spitale bine dotate , dar nu este așa peste tot, mai ales in provincii, mai la țara . 

Cu lipsa de personal medical sigur se confrunta și chinezii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt sceptica vis a vis de ce este acolo, lucruri ascunse ca sa nu cada capete din partid,informații trunchiate.

Pai asta e si motivul pentru care nu se stie inca exact(ma rog...ei ne dau exact ce informatii vor ei si cind vor ei si mai ales cum vor ei-chinezii) care este situatia.

 

Sogur ca oficila, toti chinezii sunt testai si tratai gratis-cei ce au nevoie, in realitate, nu stie nimeni cum e situatia.

 

Si da, problemele finaciare joaca ca d efiecare data un rol foarte mare, ca si testarea asta tot cu bani se face, nu pe ochi furmosi.

 

Si la noi s-a pus problema...trebuie sa testam orice ar pitea avea legatura cu corona?Se plateste de catre casa de sanatate testarea, asa am fost infprmati, insa daca situatia persista, cu siguranta vom simti in viitor la buzunare aceasta testare.

 

Situatia in America nu cred ca e ceva iesit din comun, chiar cred ca lumea de teama unor costuri ridicate, nu se testeaza si deci nu se va sti niciodata exact numarul imbolnavirilor.

 

Nici Africa nu are teste, si desi pe "harta" infectatilor e un mare zero in dreptul lor(asa am inteles,..) asta nu inseamna ca nu sunt cazuri acolo, mai alesc ca mareata China, si-a indreptat tentaculele spre multe tari africane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toate tarile trebuie sa ofere gratuit testarea pentru coronavirus, altfel e clar ca devine pandemie. Putini vor fi interesati sa se manifeste din proprie initiativa sa fie testati. Vor sta acasa ( sau nu...) sperand ca trece, vor veni la spital doar cazuri grave si infectia se va propaga rapid.

 

E o chestiune de sanatate publica la nivel mondial si guvernele trebuie sa isi asume raspunderea financiara, nu au alternativa. Nu pot fi lasati oamenii sa plateasca pentru tratarea unui virus necunoscut, pentru care nu exista vaccin inca.

Mai ales in tarile in care nu exista asigurari universale de sanatate, ca US.

 

La noi in Montreal tocmai s a anuntat ca o a doua persoana testata pozitiv a tranzitat aeroportul, venea de la Paris cu destinatia finala Toronto. Ne asteptam deci la noi cazuri.

Spitalele de aici se pregatesc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate dacă ar citii Biblia nu s ar mai droga ca nebunii și apoi sa se infecteze cu HIV . Culmea apoi taxoayers sa plătească pt tratament și inconstienta lor. 

 

Chiar dacă s-ar face universal health care, nu sunt suficient de multi doctori sa acopere situația in care suntem. 

Medic se ajunge f greu, scolarizarea costa enorm și putini aleg drumul asta.

Preturile medicamentelor sunt legate de companiile farmaceutice conduse de stockholders.

Sunt state in care numărul ilegalilor și a drogaților e f mare...cine plătește pt ei? 

Lumea trăiește de la cec la cec , câte taxe sa le mai ia statul sa ii acopere pe cei care nu fac nimic și doar vor sa le poarte statul de grija. 

In toate inovațiile medicale care se fac, dacă nu ar fi profit , cine și ar mai bate capul. 

 

... astea subt doar câteva amanunte

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...