Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș


Recommended Posts

nu il pacalesti sau obosesti cu nimic, astea-s vorbe de duh care nu se aplica in stiinta, la fe ca si povetele. Fiecare antigen e specific si creaza un raspuns specific, deci nu exista pericolul sa nu mai raspunda unui patogen nou pentru simplul fapt ca nu e vorba de aceleasi cai. Doar in cazul pacientilor imunosupresati nu exista raspuns imunitar, iar lor nu li se fac vaccinuri. De aceea trebuie sa se vaccineze persoanele sanatoase.

in curand stiinta se va intalni cu vorbele de duh.   

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

am spus un virus normal care nu e recunoscut de el, am gresit , era vorba de acest virus care vine de la un animal, adica un virus pe care nu l-ar recunoaste niciodata, decat daca se va face vaccinul.

 

Cei care s-au insanatosit au un sistem imunitar care l-a recunoscut ca "dusman", a luptat cu el si l-a invins. Fara sa-l "cunoasca" dinainte. Ceilalti care au murit, nu au murit pentru ca nu a recunoscut sistemul lor imunitar noul virus, ci pentru ca organismul lor nu a avut puterea sa lupte, fiind  "ocupat"cu alte comorbiditati...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am spus un virus normal care nu e recunoscut de el, am gresit , era vorba de acest virus care vine de la un animal, adica un virus pe care nu l-ar recunoaste niciodata, decat daca se va face vaccinul.

Indiferent de unde provine in clipa in care este intalnit de "sistemul imunitar" este "investigat" Daca apare in "evidenta" implicit "sistemul imunitar" activeaza "soldatii" potriviti si il elimina

Daca e "nou" adica nu stie cu cine are de-a face incepe un mecanism de identificare si dezvoltare de "soldati" pentru agentul necunoscut. Asta dureaza mult mai mult 

Daca reuseste informatia este trecuta la catastif.

Nu stiu cum altfel as putea fi mai explicit

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei care s-au insanatosit au un sistem imunitar care l-a recunoscut ca "dusman", a luptat cu el si l-a invins. Fara sa-l "cunoasca" dinainte. Ceilalti care au murit, nu au murit pentru ca nu a recunoscut sistemul lor imunitar noul virus, ci pentru ca organismul lor nu a avut puterea sa lupte, fiind  "ocupat"cu alte comorbiditati...

corect

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei care s-au insanatosit au un sistem imunitar care l-a recunoscut ca "dusman", a luptat cu el si l-a invins. Fara sa-l "cunoasca" dinainte. Ceilalti care au murit, nu au murit pentru ca nu a recunoscut sistemul lor imunitar noul virus, ci pentru ca organismul lor nu a avut puterea sa lupte, fiind  "ocupat"cu alte comorbiditati...

exact de ce nu ar trebui sa ne speriem de coronavirus,  nu  despre asta vorbim in acest subiect?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Indiferent de unde provine in clipa in care este intalnit de "sistemul imunitar" este "investigat" Daca apare in "evidenta" implicit "sistemul imunitar" activeaza "soldatii" potriviti si il elimina

Daca e "nou" adica nu stie cu cine are de-a face incepe un mecanism de identificare si dezvoltare de "soldati" pentru agentul necunoscut. Asta dureaza mult mai mult 

Daca reuseste informatia este trecuta la catastif.

Nu stiu cum altfel as putea fi mai explicit

daca nu , e trecuta persoana la catastif.  exact asta spuneam si eu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

exact de ce nu ar trebui sa ne speriem de coronavirus,  nu  despre asta vorbim in acest subiect?

 

Exista un motiv sa ne speriem de el. Uite care:

 

Unii virusi sunt ei insisi de o buna bucata de vreme. Ca orice fiinta vie, sufera transformari, dar aceste transformari nu sunt suficient de semnificative ca sa le faca de nerecunoscut pentru sistemul imunitar sa ne limitam la cel uman. 

 

Bun. De ce e o problema corona? Pentru ca a suferit deja o mutatie MAJORA si astfel a inceput sa afecteze oamenii. Asta poate sa insemne ca o ALTA mutatie majora se poate produce oricand, transformandu-se in cine stie ce fel de forma, potential mult mai periculoasa decat cea existenta. 

 

Ei, bine, cu cat se multiplica mai mult (adica cu cat infecteaza mai multi oameni), cu atat sansele sa sufere o astfel de mutatie cresc. ASTA e de fapt problema.

 

Edit: Si de asta apar ca necesare masurile de protectie, si identificarea contactilor celor infectati. Pentru a prinde din zbor orice schimbare a virusului... Mai ales atata timp cat nu exista tratament eficient...

 

Si un later edit, imi dau seama ca am folosit aiurea in prima fraza cuvantul "speriem". Ceea ce vroiam de fapt sa spun era sa fim prudenti, in acest sens l-am folosit, nicidecum cu sensul de "hai sa ne panicam". Nu am inlocuit pur si simplu, pentru ca mesajul a fost citat in forma asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cei care s-au insanatosit au un sistem imunitar care l-a recunoscut ca "dusman", a luptat cu el si l-a invins. Fara sa-l "cunoasca" dinainte. Ceilalti care au murit, nu au murit pentru ca nu a recunoscut sistemul lor imunitar noul virus, ci pentru ca organismul lor nu a avut puterea sa lupte, fiind  "ocupat"cu alte comorbiditati...

si atunci de ce exista aceasta teama?  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...