Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce nu ar trebui să ne speriem de virusul ucigaș


Recommended Posts

  • Răspunsuri 412
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Si politica de stânga e f bine susținută de bilionari ca: Buffett, gates, Soros, Bloomberg , soția lui jobs... etc... etc... plâng “săracii” ca au prea multe bilioane.

 

Aoleu, dacă vine cineva cu politica de stânga și da asigurare medicală la toată lumea???? O sa ne prăpădim toti. Ah, wait!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nici Norvegia nu are suficiente kituri de testare dar nu dă nimeni vina pe guvern. Nu aveau cum să aive în depozite 1 milion de kituri. Se estimează că 25% din populație va lua virusul. Acum se încearcă local să se producă măști, halate, dezinfectanți.

 

in afara kiturilor însă bănuiesc ca toti norvegienii au acces la atenție medicală (fără costuri exorbitante), pot sta 14 zile acasă fără frica ca nu își pot plăti chiria sau pune mâncare pe masa și, mai ales, au încredere in autorități ca își fac datoria cu privire la sănătatea publica (adică cei care iau decizii le fac bazându-se pe o extensiva experiența in boli infecțioase). 
 

sau greșesc eu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

in afara kiturilor însă bănuiesc ca toti norvegienii au acces la atenție medicală (fără costuri exorbitante), pot sta 14 zile acasă fără frica ca nu își pot plăti chiria sau pune mâncare pe masa și, mai ales, au încredere in autorități ca își fac datoria cu privire la sănătatea publica (adică cei care iau decizii le fac bazându-se pe o extensiva experiența in boli infecțioase). 

 

sau greșesc eu?

 

Norvegia e... Norvegia  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, și pina la un milion de kituri totuși sa realizam ca Texas (cum se compara cu Norvegia la arie și populație???) are capacitatea totala de a testa 40 de persoane pe zi...pardon, 30 de persoane pe zi.Tot statul. Asta e doar un stat din 50.

https://www.google.com/amp/s/amp.theatlantic.com/amp/article/607597/

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu cred ca exista vreun stat care sa fie pregatit cu atitea chituri de testare...nimeni nu a prevazut asa ceva,

 

Si cu siguranta ca daca epidemia asta ar fif ost acum 12 ani, America ar fia vut exact aceleasi probleme ca doar sisteul de snaatte e cum e in America, de cind stiu eu...dar ma rog, un tap ispasitor trebuie sa existe intotdeauna. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Dar nu cred ca exista vreun stat care sa fie pregatit cu atitea chituri de testare...nimeni nu a prevazut asa ceva, Si cu siguranta ca daca epidemia asta ar fif ost acum 12 ani, America ar fia vut exact aceleasi probleme ca doar sisteul de snaatte e cum e in America, de cind stiu eu...dar ma rog, un tap ispasitor trebuie sa existe intotdeauna. [:D]

 

Nu, cauta cum a fost răspunsul la gripa porcina, aviară și zika. 
 

Exista mari diferențe. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum se încearcă local să se producă măști, halate, dezinfectanți.

Sper ca ale noatsre guverne sa priceapa ceva din toata criza asta...sper sa vada negru pe alb ce inseamna ca devii dependent de un stat!!! [smulgpar] Si mai ales cind ti-au facut-o tu cu mina ta, cind ti-ai inchis producatorii proprii doar pentru ca altii lucreaza pe ceva centi mai putini.

 

Bine ca la voi se produc local, eu am ascultat un interviu cu o farmacista care spunea ca nu au materia d ebaza sa produca dezinfectanti in retea prorpie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...