Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mickyyy, mie imi place mult ce scrii tu acolo...

 

Mi-ar placea sa cred ca despartirea a fost dusul rece de care avea nevoie, cred ca e normal sa va simtiti diferit, imi place faptul ca iti lasa spatiu... 

 

Despre miros de bautura nu ai mentionat nimic, ceea ce iar mi se pare incurajator, fie si din cauza ca ma gandesc ca, psihologic, nici lui nu i-a venit usor la aceasta intalnire, si ce ocazie mai buna pentru o dusca de "curaj"...? Deci daca nu ai simtit urme de alcool, bila alba... :))))

 

TU cum esti dupa? Ravasita? Linistita? :)))) 

 

Te imbratisez stans, strans de tot, chiar daca virtual!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt putin ravasita, dar per total ok. 

Nu era baut, a baut un pahar de bere la restaurant, dar insuficient cat sa aibe vreun efect nedorit.

 

Nu stiu, e ciudat, intr-adevar, imi lasa spatiu, dar ma face sa ma simt stinghera. Nu da niciun semn ca ar fi grabit cu vreo decizie.

Pe de alta parte fie-mea are si ea dreptatea ei cand zice ca pentru el despartirea e mai degraba o vacanta, fara griji, fara responsabilitati, fara copii, fara stres. Ce motiv ar avea sa fie grabit sa-si termine vacanta :)). Eu sunt cea ramasa cu copiii, cu casa, cu grijile. El.....doarme, invata cand are chef, merge 2 zile la munca, isi arunca hainele in masina de spalat o data pe saptamana, manaca in oras.....nu are ca mine de facut mancare si curat zilnic, de spalat haine, vase, de dus si luat copiii de la scoala, de mers zilnic la munca.

Asa viata vreau si eu!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca vom ramane despartiri, e clar ca va trebui sa se mute. Pentru ca nu are voie sa ia copii acolo, chiar daca teoretic ar avea loc. Este un loc pentru "nefamilisti", probabil cupluri da, dar nu copii. 

Da cred ca as putea sugera un schimb de locuinte, macar asa, o saptamana :)))).

Dar problema este ca doar cei mici vor vrea sa stea cu el, cele mari cred ca ar percepe-o ca pe o pedeapsa, o saptamana doar cu Tati!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, eu cred ca traiti o situatie ambigua, pe care eu personal nu as putea sa o accept. Adica, un fel de adio, dar raman cu tine. Intalniri, conversatii zilnice.

In locul tau as evita intalnirile cu el, lasand loc reflectiei pentru amandoi.

Sigur, unele contacte nu pot evitate fiind vorba de copii. Eu as lasa vizitele la copii strict la initiativa copiilor sau a lui, cu conditia sa ia copiii si sa petreaca timp impreuna, nu sa stea " pe capul tau". Se poate organiza chiar daca nu poate duce copiii acasa la el...desi cred ca vizite " de zi" sunt permise si la " nefamilisti".

Si mie mi se pare viata lui foarte usoara acum, lipsita de responsabilitati. Nici nu mai contribuie financiar, inteleg.

 

Inteleg ca tu nu vrei sau nu esti inca decisa in privinta divortului. Cred totusi ca o separare de comun acord, in care copiii sa fie pe rand la fiecare parinte, saptamanal sau saptamana de scoala/ weekend sau alte variante, e mai benefica.

 

Sunt mai transanta si imi cer scuze. Adica ori m as impaca ori as trai complet separarea.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ora de psihanaliza :))

 

Incet incet anumite lucruri incep sa se clarifice in mintea mea. Cum ar fi de exemplu (falsa) impresie ca de cand ne-am despartit il iubesc si il doresc mai mult. De fapt nu cred ca sentimentele mele s-au schimbat radical, ci doar viata mea. Si probabil ca simt nevoia ca cineva sa vina la finalul zilei, sa ma ia in brate si sa-mi spuna ca e mandru de mine, de cum ma descurc, de cat sunt de "tare", si cat de multa vointa am ca sa fac lucrurile sa mearga inainte si mai ales in directia cea buna. Stii, senzatia aia dupa o zi plina in care mai toate lucrurile ti-au iesit asa cum trebuie, desi a fost al naibi de greu, si tot ce vrei seara e sa te pui langa cineva drag in pat, care sa te tina in brate si sa-l simti ca e mandru de tine. Si cum persoana aia nu exista, toate acumularile sentimentele de peste zi se redirectioneaza catre el, singurul care ar putea stii sau intelege asta. Ar putea fi la fel de bine oricine altcineva, dar cum concurenta in domeniu e zero, subconstientul meu nu realizeaza ca totul merge spre el doar din lipsa de optiuni, el chiar ma face sa cred ca ca altele ar fi motivele (cum ar fi faptul ca-l iubesc mai mult). Nu, nu cred ca are de-a face cu iubirea, ci doar cu nevoia de a fi apreciat. Iar faramele de apreciere primite de la el nu fac decat sa puna paie pe foc. 

 

Nici nu cred ca s-a schimbat semnificativ de cand a plecat, poate doar ca nu mai bea, sau nu mai bea asa de mult. In continuare isi iroseste timpul. Azi a fost pe aici, sa stea cu copiii. Cum eu am fost la munca toata ziua ma asteptam sa vina mai de dimineata, ca sa stea cu ei peste zi, cat erau singuri acasa. Pe la pranz Malina ma intreaba cand vine tati pe la ei, habar n-am, suna-l, ii zic. Si-l suna......si-l trezeste din somn (la ora 1 pm!!!). Cica at fi dormit aseara pana pe la 2, l-a trezit Denis (adica vijelia), si a mai reusit sa adoarma iar pe la 6-7 dimineata.  Vine, sta, se joaca cu cel mic, dupa care cateva ore mai tarziu pleaca, ca I s-a facut somn!!!! Pai doamne iarta-ma, daca trebuia sa aibe el grija de copii full time??! Asta in conditiile in care nu a mers nici la munca, nici la scola!! Eu nu-mi aduc aminte o zi in ultimii ani in care sa-mi fi permis luxul sa ma scol la 1 si sa ma culc la loc la 7!!! Si mai ales ca nu vine des pe aici, adica o data pe saptamana, fa si tu efortul sa nu pici de somn, oricat de grea o fi viata ta de burlac!!! Asa ca azi si-a luat o mare bila neagra de la mine, desi nu era baut, s-a jucat ok cu teddy si s-a comportat ok cu toata lumea!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, dar lamureste-ma și pe mine te rog. Cum e posibil sa muncești numai 2 zile și sa trăiești așa bine, sa ai bani de chirie și de băutura, poate mai și fumează? Are un job așa bine plătit incit să-i permită toate astea? Pai dacă noi am munci numai 2 zile am fi scoși in strada la un moment dat ca n-am mai putea plăti rata la casa. Și facem amindoi munci calificate. Multora le-ar fi vreau sa țină 2 case cu un salar full time și unul care muncește numai 2 zile. 
 

Mickyyy, eu cred ca el bea la fel de mult seara, așa cum făcea și înainte. Deci nu cred ca s-a schimbat nimic. Așa e cum ai zis, tu tânjești după un adult cu care sa te sfătuiești și cu care sa vorbești seara după munca, nu neaparat după el. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, dar lamureste-ma și pe mine te rog. Cum e posibil sa muncești numai 2 zile și sa trăiești așa bine, sa ai bani de chirie și de băutura, poate mai și fumează? Are un job așa bine plătit incit să-i permită toate astea? Pai dacă noi am munci numai 2 zile am fi scoși in strada la un moment dat ca n-am mai putea plăti rata la casa. Și facem amindoi munci calificate. Multora le-ar fi vreau sa țină 2 case cu un salar full time și unul care muncește numai 2 zile. 

 

Este doar provizoriu la el. Fiind student, a aplicat pentru maintenance loan, si ia cam 12000 lire pe an (ca e migrant student cu familie) fara sa faca nimic. La care mai adaugi cele 2 zile lucrate pe luna, si ajungi la vreo 25000 net pe an (pentru ca avand venituri mici nu plateste nici taxe). Intr-un orasel de provincie, o boieresti cu asemenea bani.

Doar ca mai are de luat o transa din student loan, inca vreo 4000 de lire in aprilie, si apoi gata, se va opri robinetul!

De prin vara/toamna daca nu-si va schimba jobul sau nu-si va creste programul de munca, o sa ajunga muritor de foame, ca intr-adevar, cu cat castiga el la 2 zile lucrate, plus chirie, nu va mai reusi sa se descurce.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...