Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

Deci nu mai pot, gata, am atins limita maxima a scuzatului barbatului!!! Oi fi eu nebuna, dar mi se pare ca e complet iresponsabil in relatia cu ei!!

Sunt in vacanta, singuri acasa toata saptamana. El e maine liber (asa cum a fost si luni), a zis ca TRECE pe la ei (subliniez trece, pentru ca se pare ca eu am inteles gresit ca ar vrea sa si faca ceva cu ei!!!) Nu stiu daca pot atasa in fragment de conversatie avuta mai devreme cu domnul burlac!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Deci nu mai pot, gata, am atins limita maxima a scuzatului barbatului!!! Oi fi eu nebuna, dar mi se pare ca e complet iresponsabil in relatia cu ei!! Sunt in vacanta, singuri acasa toata saptamana. El e maine liber (asa cum a fost si luni), a zis ca TRECE pe la ei (subliniez trece, pentru ca se pare ca eu am inteles gresit ca ar vrea sa si faca ceva cu ei!!!) Nu stiu daca pot atasa in fragment de conversatie avuta mai devreme cu domnul burlac!!

nu degeaba ti am spus ca fiecare Conversație sa o ai pe scurt și in scris.

si treb sa ii pui pe tava condițiile care le ai, un program in detaliu.

Când nu merge la scoala e responsabil cu copiii, gătit, supravegheat, activități. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Când nu merge la scoala e responsabil cu copiii, gătit, supravegheat, activități. 

 

Ce gluma buna!!! Nu, el nu e responsabil cu nimic!!! Daca are chef, poate trece sa ii vada. E suficient, nu?! Si tot el cu gura mare dupa, ca am eu chef de cearta!!! Nu, n-am chef de nimic, sa plece invartindu-se!!! De fapt a plecat deja, phhhiu!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mai mari nu sunt obligati sa aiba grija de copilul cel mic. Sunt si ele copii, nu sunt responsabile pentru fratiorul lor. Tatal lor, da!

 

Mickyyy, voi v ati separat rapid, nu ati avut timp sa discutati aceste detalii despre impartirea responsabilitatii copiilor, care sunt, de fapt, foarte importante.

In consecinta, situatia fiind inca ambigua, nu il poti " chema la ordine" sa isi faca datoria de tata. El se comporta ca un copil mai mare, razgaiat, care si a luat jucariile si a plecat.

 

Mai rabda un timp pana iti limpezesti deciziile...

 

In cazul unui divort, cu garda partajata si obligatii financiare fata de copii, nu va mai avea loc de intors.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, eu doar am cautat pe Google " uk what happens after you separate" si am gasit imediat site-ul oficial de la guvern.

 

https://www.gov.uk/looking-after-children-divorce

 

Spune "after you separate or divorce", iti da pasii exacti pt a face child arrangements,  iti da optiuni daca sunteti sau nu de acord, te trimite la mediatori, te ajuta sa ii gasesti in functie de unde stai etc.

Exact ca aici, in Canada.

 

Chiar daca sunteti cetateni romani casatoriti in Ro, atata vreme cat aveti statut legal in UK, acolo faceti demersul de separare. 

Contacteaza urgent un mediator si te va ajuta sa vezi clar ce pretentii poti avea de la el, ce datorii aveti fiecare pt copii.

 

Timpul petrecut cu ei sau banii dati pt ei nu sunt pt tine, ci pt ei. Are datoria asta.

Tu pari sa crezi ca le face o favoare daca vine la ei... nu, el are datoria sa aiba grija de ei.

 

Intra pe site si vezi direct ce trebuie facut.

Chiar daca va impacati acum, e bine de stiut opinia oficiala.

 

Bafta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Ce gluma buna!!! Nu, el nu e responsabil cu nimic!!! Daca are chef, poate trece sa ii vada. E suficient, nu?! Si tot el cu gura mare dupa, ca am eu chef de cearta!!! Nu, n-am chef de nimic, sa plece invartindu-se!!! De fapt a plecat deja, phhhiu!!!

micky tu te bucuri ca ai scăpat de el, el poate se bucura ca a scăpat de griji... nu știu dar problemele de dispărut nu dispar și  după cum se vede cad pe capul tău și al copiilor. 

Eu cred ca treb sa urmezi calea legală... poate  găsești un mediator gratis care sa facă ceva forme  mai oficiale ref la responsabilității și sa i le servești. 

Nu se poate așa ceva ... pleacă nu ii pasa ... va mai face un fav ca trece pe la voi... parca e Vizitator. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky cand era acasa,in anii mai buni, sa zicem, avea grija de copii? gatea vreodata? te ajuta la treburi,etc?  ca el pare sa fi fost burlac si inainte sa se mute. 

 

mie nu mi se pare numai o datorie sa ai grja de copiii tai, ci cea mai mare bucurie posibila. dar, na...cand ii ai...mai uiti ca e cea mai mare bucurie...din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky,

 

Din toate responsabilitățile pe care ar trebui sa și le asume cea mai importantă mi se pare garda copiiilor. Nu ați discutat măcar puțin la întâlnire ce faceți in cazurile astea ? 

Cred ca timpul a fost f scurt pt tine, dar poate ar trebui pt viitoarele vacante/ zile libere sa găsești garda/ bona/ activități . La școala la ei nu se organizează nimic ? 

Pana la urma cum a rămas cu dusul puștiului dimineața ? 

 

Ideea cu mediatorul e f buna, îți doresc sa găsești unul bun. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...