Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

Financiar pana acum 2 saptamani el a avut tot ce-nseamna banii copiilor (alocatii si child tax credit) virati in contul lui. Asadar luna asta el a achitat tot ce erau cheltuieli legate de casa de aici (pentru ca se cam compensau din acei bani). Am facut transferul pe numele meu, si la banii copiilor, si la direct debit pentru billuri, dar abia de luna viitoare incep sa le achit eu, desi am inceput deja sa incasez (de 2 saptamani). Asta imi asigura in buffer de siguranta. Nu o sa o boierim financiar, dar ne permitem cheltuielile curente. Da, n-o sa isi mai ia fie-mea adidasi Nike, o sa trebuiasca sa se multumeasca cu unii normali, dar n-o sa umble desculta. Se va simti trecerea de la 2 salarii la unul, dar am dus-o de zece ori mai naspa in tara inainte de plecare decat o vom duce aici.

 

Si probabil in viitorul apropiat o sa decidem si cum va contribui el pentru ei, pentru ca e clar ca o sa ii cer sa faca asta (si probabil o va si face, nu stiu daca m-am plans pe aici de el ca ar fi zgarcit, m-am plans de altele, dar nu de asta). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Poate sa ia cetatenia dupa 5 ani in uk? Nu ii trebuie ILR intai? Poate s-a gandit la costurile foarte mari si din cauza asta nu a aplicat.

 

Pai dupa 5 ani aplica pentru residenta ( indefinite leave to remain, parca asa se chema official), si dupa inca 1 an i-a cetatenia. Si cum era nebunia cu Brexit-ul ma asteptam sa inceapa cat mai repede demersurile, ca sa fie cetatean pana se termina cu tranzitia. Norocul lui e ca acum statusul settle tine loc de rezidenta (ILR)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, draga de tine, in ce stare a putut sa te aduca ! Ai fost abuzata ani de zile si ai asumat ani de zile absolut totul. Fii buna cu tine si cu copiii, caci ei stiu pe cine pot sa conteze. 

 

Fetelor, fiti intelegatoare, e atit de greu sa iesi din asa o porcarie de abuz.

Black, imi esti draga, dar nu ai dreptate, Micky asuma tot de una singura si, in plus, sa faca totul sa-i dea tatalui un rol idilic e peste masura puterilor. Tatal trebuie sa fie prezent si fara mofturi, capricii si fasoane. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, cand ne-am despartit am decis ca e mai bine sa nu separam copiii (sa ramana unii cu mine si altii cu el), asa ca eu am pastrat casa si copiii si el s-a mutat. N-am stabilit ca gata, el a plecat si copii raman doar ai mei, si el va avea zero responsabilitati.

Da, a fost implicit si asumat pentru mine ca o sa ma ocup de ei cu absolut tot, asa cum intreba Michelle mai sus, cine face ce: eu fac cumparaturile, eu gatesc, eu spal, eu fac curat dupa ei, eu ii duc la scoala si ii iau atunci cand raman la after (asta daca nu ii iau surorile mai mari, desi doar cel mic e problema, ca si Lizi e la varsta la care poate merge singura), eu platesc billurile, eu le cumpar chestiile de care au nevoie, eu le platesc after si before school, eu le pun bani de masa, eu fac absolut tot ce tine de ei.

Pana acum singura lui "responsabilitati" a fost sa petreaca timp cu ei, si nici de asta nu s-a achitat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andacos, cand ne-am despartit am decis ca e mai bine sa nu separam copiii (sa ramana unii cu mine si altii cu el), asa ca eu am pastrat casa si copiii si el s-a mutat. N-am stabilit ca gata, el a plecat si copii raman doar ai mei, si el va avea zero responsabilitati.

Pai si care sunt responsabilitatile lui, ca ale tale am inteles, ti le-ai asumat si gata?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva ce tocmai am aflat ..... Si singura explicatie la comportamentul lui care imi vine in minte e ca e din nou prieten la catarama cu sticla!!!! El mie nu mi-a raspuns in niciun fel la intrebarea daca il va lua sau nu pe baiat (ci doar ca daca trebuie o face). L-am rugat in mod expres sa ii raspunda fetei. Si aflu acum ca el nu i-a raspuns ei nimic!!!! Doar ca el nu s-a sinchisit sa ii zica ei nimic, si nici sa imi raspunda mie daca il ia sau nu, noroc ca fie-mea e mai responsabila ca el!!!!

 

PS: acum am intrebat-o si pe cea mare ce a vorbit exact cu el ieri, si el i-ar fi spus ca azi nu are nicio treaba si poate il ia pe Teddy de la scoala si vine apoi pe acasa, sa le vada si pe ele.

Aseara nu avea nicio treaba, azi era super ocupat, dar daca trebuie, o face!!

Deci ori bautura, ori o alta persoana in peisaj, ca alte explicatii nu am pentru ilogica lui!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu am nevoie sa fiu scoasa din vreo situatie, am nevoie doar de el sa se comporte ca un tata responsabil fara sa ii pun o hartie cu conditii in fata, sau sa apelez la un mediator!! Am nevoie de el sa imi arate ca ii pasa de copii mai mult decat din cuvinte. Am nevoie ca atunci cand spune ceva (din proprie initiativa) sa si respecte ceea ce zice. Am nevoie sa nu o mai dea mereu la intors si sa pozeze el in victima si eu in Tiran!! 

 

Cred ca daca facea asta, inca erati impreuna...

 

:))

 

Momentul destainuirilor:

 

Cred ca relatia lui Mickyy cu (inca) sotul ei seamana foarte tare cu relatia intre mine si mama mea. Mama e genul de persoana care traieste ca in Paradis intre liste, reguli minutiozitate si predictibilitate. Eu sunt un haos ambulant. Ma hotarasc in ultima clipa ca pot sa fac si asta, si ailalta... Aman la nesfarsit sa fac cate un lucru care nu-mi place, dar... si aici e un mare dar, niciodata nu depasesc termenul. Fac totul, in ritmul meu, presarand calea cu dansuri prin ploaie, admirat vrabiute, salvat pescarusi raniti, etc... 

 

In plus, ea se asteapta ca eu sa-i ghicesc gandurile. Avem meciuri uneori exact pe chestia asta: Mama: "Mai, dar tu nu te-ai gandit ca as putea si eu sa vreau cutare..?" Eu: "Nici prin cap nu mi-a trecut! De ce n-ai zis?" Ideea este ca desi ea ma iubeste si eu o iubesc pe ea, nu suntem sub nici o forma compatibile.

Citind aici imi dau seama cat de greu de suportat sunt persoanele de tipul meu pentru persoanele de tipul maica-mei...

Cred ca pot sa inteleg unele parti din modul de comportament al sotului tau, Mickyyy, pentru ca ii seman in anumite aspecte, dar citindu-te pe tine, vad si cealalta parte a problemei...

 

[flo2]  

 

Edit: Sper din tot sufletul ca oricum se termina povestea asta, tu Mickyyy, sa fii impacata, linistita si fericita...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BlackCat, eu sunt un exemplu de om dezorganizat :)))) la orice consider ca e lipsit de importanta (gen curatenie). Cand vine vorba insa de chestiile importante, intru in mod multitask, si reusesc sa le aranjez, programez si realizez aproape la fix. Dar repet, trebuie sa fie din categoria celor care le consider eu top priority!! 

La restul sunt la fel ca tine, aman pana in ultimul moment. 

Dar intr-adevar, ma si recunosc intr-o oarecare masura in ce ai scris despratirea mama ta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Pai si care sunt responsabilitatile lui, ca ale tale am inteles, ti le-ai asumat si gata?

 

In prima faza (zilele imediat dupa) niciuna. Am mai spus-o in urma, voiam doar sa plece in liniste, civizllizat, sa fie cat mai usor pentru copii. Si am stabilit ca ori de cate ori va fi o urgenta, de orice natura (copil bolnav, sau urgenta financiara) ii voi cere ajutorul. 

 

In a doua faza, in care sunt acum, mi-as dori (dar e ce astept eu si i-am sugerat lui, dar nu ceva ce am decis!!!!!) ca el sa fie responsabil de "fun part". Adica mie nu-mi mai permite timpul si bugetul sa fac prea multe chestii cu copii in afara casei, el nu ii poate lua la el, dar ii poate scoate in oras, in parc, la plimbare, la film, la bowling, la shopping, habar n-am, functie de varsta si preferintele lor. Chit ca prin asta i-as face tot lui o favoare, ca l-ar percepe copii mai ok decat e in realitate, eu as fi mama aia posaca fara chef si timp de facut chestii, pe cand el ar fi ala care le face mofturile. Dar chiar si asa, daca as stii ca ar fi copiii fericiti, pentru mine ar fi perfect.

 

Iar in ultima faza probabil va trebui sa ne asezam amandoi la masa si sa stabilim si o forma de ajutor financiar din partea lui. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...