Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

 Si eu am problema asta cu pusul limitelor si refuzatului. Si ma afecteaza nu doar in relatia de cuplu, ci si in afara ei.

 

Putin off topic, jobul meu actual a fost un maternity cover. Tipa, despre care stiam de mult (neoficial) ca nu se mai intoarcere, azi si-a dat cu adevarat demisia. Si evident m-au chemat sa imi ofere jobul pe perioada nedeterminata. Doar ca atunci cand l-am acceptat nu am negociat nimic, il voiam pentru perspective, pentru experienta, nu ma interesa extraordinar de mult salariul. Acum insa daca va deveni ceva permanent e clar ca vreau mai mult, si nu doar ca vreau, dar si merit. Pot sa le dovedesc cu cifre in fata cum s-a imbunatatit treaba de cand sunt eu aici, pot sa ceara referinte de la cei din tara cu care lucrez, iar jobul in sine are o marja mai mare salariala, iar eu sunt la limita de jos, adica e loc berechet de mai mult.

Si totusi ma simt paralizata de teama sa imi sustin o asemenea cerere in fata lor. N-as vrea sa accept acelasi conditii sau o crestere simbolica de salariu, cand stiu ca merit mai mult. Si stiu ca daca ei nu imi vor da ocazia sa vorbesc, sunt sanse foarte mari sa plec de acolo cu un contract semnat in aproape aceleasi conditii :((. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pfuuuu Mickyyyy exact așa eram și eu. ERAM! Anul trecut a fost prima data, după multe alte încercări nereușite in care nu am acceptat salarul oferit (la noi se fac anual creșteri salariale, eu eram la limita de jos, colegi mai noi și cu experiența mai putina, aveau salar mai mare) și am zis ca plec dacă nu îmi dau mai mult. Știam ca ii strâng cu usa, dar știam asta și in alți ani. Dar a fost Pt prima data in care nu mi-a fost frica sa îmi spună ca Ok, sa plec atunci. Am primit ceva in plus, la salar, dar tot nu suficient. Anul asta urmează iar. Și voi face la fel. E greu, cumplit de greu, știu. Dar e demnitatea mea, ca ma susțin Pt ca știu ce merit. Și prin asta, m-am prioritat pe mine. 
 

Inca o data, știu ca deja am spus de multe ori. Dar nu e niciodată de prea multe ori, Pt cele care suntem așa, cele care nu am avu modele sănătoase in familie și trebuie sa învățam toate astea, acum. PSIHOTERAPIE! Fără asta, eu nu reușeam. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikyyy,

 

scrie Email sau mergi cu notize la Meeting. ce am invatat eu de la colegi: isi noteaza orice rahat care il fac, si apoi in meeting ai impresia ca au ajuns pe luna, nu alta. Trebuie sa inveti sa te vinzi.

 

Prima oara e mai greu, mai ales ca tu esti subiectul de discutii. Tre sa privesti si din perspectiva lor. de unde ei si unde tai..

 

Apoi merge ca uns ..Problema e ca daca se schimba seful, trebuie sa ai totul in scris, altfel e vax .

Cel mai usor si mai convingator e sa aduci contract din alta parte, si sa ceri mai mult. Unii colegi de-ai mei asa au facut cand au cerut marire de salariu, 

 

Succes 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikyyy, 

 

eu, din exterior va vad obositi. pur si simplu. Tu esti extrem de organizata, mai ales in scris, asa pari. 

 

Frate, daca as spala vase dupa 4 copii,  de mana, daca nu as pleca din cand in cand in concediu, daca nu as iesi din cand in cand cu o pretena pe undeva sau eu cu barbatul in oras, sau sau sau m-as apuca eu de bautura. 

 

 

 

In primul rand emigratia pt unii e o drama. unii o constientizeza mai mult, altii mai putin, altii deloc.

Unii nu au puterea sa se reseteze. Eu am o perioada de lasa-ma sa te las. Acorda-ti timp, acorda-i si lui timp. tot zic ca tu esti sacul iar sotul tau peticul. trebuie sa va resetati, daca se poate. Imi aduc aminte cum ati ajuns sa o aveti pe Daria. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky cu jobul pe lângă sfaturile f bune a lui Didi, și aici tot așa fac cu notițele și lăudatul și își notează orice performanța orice de mică , performanța care a dus msi multi bani companiei ori a îmbunătățit mersul companiei, adaug:

-refa resumeul- cv... lauda te cat poți, pune tot ce ai făcut și in România 

-cauta pe situri de jobs cu cat se plătește poziția ta pe alte situri le scoți la imprimanta si le dai cu ele in nas

-poti sa spui ca înveți tot ce e nou f repede și dai exemple... ca nu ai nevoie de cineva sa stea sa te supravegheze îndrume all the time .. 

- dacă ei nu știu ca ai 4 copii încearcă sa nu menționezi asta...nu menționa la munca situația cu sotul 

- orice vei cere in plus, program schimbat incearca sa le oferi si lor alternativa de care sa fie multumiți sa para ca tu le  faci  favor nu ei

-trebuie sa ii convingi și sa le demonestrezi de ce esti the best și cat de norocoși sunt ca te au.

-sa ai scris pe puncte ce vrei sa le spui, e ok sa citești... dar repeta acasă in oglinda și cu voce tare.

-cand le vb  incearca sa fii la obiect, la sf sa termini cu ceva tare care sa le ramina in minte. 

-nu uita de beneficiile care ei le oferă pune cat mai multe întrebări sa știi care e treaba, zile libere... asigurare ...etc

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci de sfaturi pentru job. Problema nu e ce sa le zic, stiu deja asta, pentru ca, fara lipsa de modestie, si mi s-a spus asta din multe parti diferite (incepand cu sefa mea de aici si terminand cu Country Manager-ul din Romania), sunt cea mai calificata persoana care a ocupat postul asta. Intr-un an de zile n-am facut nicio tampenie, de unde colegii mei au saptamanal discutii cu sefa noastra pentru ca lucrurile pe diviziile lor merg asa-si-asa, eu n-am avut nici macar una pe tema asta. Sunt 22 de tari din Europa manageriate in UK, luna asta  de exemplu suntem a treia tara ca si rezultate pe aria mea de activitate, si cea mai buna tara din cele pe care le manageriaza sefa mea (si nu era asa cand am venit). Stiu ca sunt multumiti de mine, mi-au si spus-o de nenumarate ori, dar stiu ca din proprie initiativa nu imi vor oferi mai nimic in plus cand voi semna noul contact. Si teama mea este ca ei imi vor face noua oferta iar eu o sa fiu incapabila sa o refuz si sa joc dur. Pentru ca am teama asta de a ma sustine eu pe mine, nu stiu cum sa sa ii spun altfel. Efectiv imi pierd cuvintele, nu sunt un bun orator in public. Asa ca probabil le voi trimite un email, ca la scris nu ma intrece nimeni :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si in alta ordine de idei, revenind de unde am plecat, ieri in sfarsit barbatul s-a comportat exemplar, prima zi perfecta de cand a plecat. A venit mai devreme acasa, a gatit pt copii, i-a luat de la scoala, a stat cu ei, a fost cu cea mare la parents evening, si-a luat un bax de cola cat a stat pe aici (nici macar bere, cum obisnuia), totul facut ca la carte. Iar eu am profitat ca e el si am cu ei, asa ca dupa munca am mai fost la o sedinta de yoga. Ma cam dor toate cele, muschi pe care nici nu stiam ca ii am, dar a fost o idee mai bine decat prima data. Asa ca o sa mai incerc, mi-am propus sa merg ori de cate ori vine el la copii. Asa ii las timp si lui sa stea singur cu ei, si am si eu timp pentru mine.

Nu ma-mbat cu apa rece, a fost doar o zi, dar e in inceput.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

atunci va trebui sa depasesti momentul. Copilul care nu plange, nu primeste de mancare. 

In lupta asta de costuri reduse nici un sef nu o sa iti aduca placinta sub nas. 

 

de ex la mine a fost un Click: un coleg, roman, mi-a zis cu ani mai in gluma mai in serios ca sunt o necunoscuta, ce pretentii am sa cer ceva?!

Egal cat de nedreapta a fost afimatia lui, era adevarata. Degeaba esti tu un soarece daca nu stii sa te vinzi. La mine a fost momentul de la care nu am refuzat nici un workshop, egal ca era life sau Webex /Sky, nu am mai fost la sedinte ca sa am de unde sa plec,  am folosit orice ocazie sa pun intrebari cand aveam nelamuriri, egal ca era el sefu de firma sua un simplu coleg. ..

si, vorbesc taaaare de fiecare data. Nu in soapta frate, sa ma auda si ala care doarme.

eu credeam ca nu ma intelege lumea pe germana, sunt intr-un stress ca nu aud ce zic restul, etc etc..identifica problemele la tine si vezi cum le rezolvi. 

 

Imi aduc aminte cand am plecat prima oara cu masina..ptiu..ce imi tremurau mainile..acu zambesc, parca era alta viata. Creeaza-ti tu un echilibru/plan personal si vezi cum iti merge tie bine.  Nu merge la  tine, ce merge la mine, nu descusu la nesfarsit unele sfaturi. Unele feedback-uri se scriu asa. nu tre sa se potriveasca la tine 100%. daca iei macar 1% tot e ceva 

 

 

Succes!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy ma recunosc, și eu ma exprim mult mai bine in scris. La noi însă negocierea salarului (mai bine zis e o informare, șeful te anunța fata in fata, e regula, nu e voie in scris, salarul nou) e fata in fata, poți accepta sau refuza salarul. Înainte de asta, însă, e o întâlnire mai lunga cu șeful in care trebuie sa arați cum ai evoluat de anul trecut (întâlnirea e anuală) și in funcție de cât de bine te “prezinți” așa e și salarul. Eu asta am urât mereu, nu pot spune ca am anumite abilitați dacă nu le am. Și cu asta mereu am fost in jos cu salarul, pana anul trecut când, așa cum am scris, nu mi-a mai pasat. Chiar nu mai voiam sa rămân Pt salarul Pt care lucram. Eram in medical, eram cam Paralela, plus ca nu ma simteam bine. 
Acum avem șef nou, va trebui iar sa ma “vând” de la zero, sper sa o fac mai bine. 
 

Succes! 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...