Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

Leacuri rapide anti-depresie aveti?! M-am apucat si eu dupa o luna sa fac ordine in mormanul de haine ramas, si bineinteles ca dau de o gramada de haine de-ale barbatului. Si de vreo 2 ore am asa asa un gol in stomac si ma abtin sa nu izbucnesc in plans...... E momentul ala cand constientizez ca e posibil sa fie definitiv..... Cand il elimin aproape cu totul din casa......

Si o chestie care trebuia sa o termin de mult....ma lupt cu ea de o groaza de timp.....impachetez 2-3 haine, iau o pauza....si tot asa.....in ritmul asta nu cred ca termin pana duminica :(((((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Micky din pacate, nu exista  [cupisi]  eu nu m-am atins de nimic muult timp...nu vreau sa zic cat  [ascuns]  . nu am putut si n-am vrut! ehe, tarziu, am mai bagat in saci, asta dupa ce-a venit si si-a luat singur ce-a vrut din ale lui. si acum are lucruri pe-aici. ca nu am pus mana.si nu m-au incomodat.e o camera-depozit. te imbratisez. sa iei decizia buna pt tine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Leacuri rapide anti-depresie aveti?! M-am apucat si eu dupa o luna sa fac ordine in mormanul de haine ramas, si bineinteles ca dau de o gramada de haine de-ale barbatului. Si de vreo 2 ore am asa asa un gol in stomac si ma abtin sa nu izbucnesc in plans...... E momentul ala cand constientizez ca e posibil sa fie definitiv..... Cand il elimin aproape cu totul din casa...... Si o chestie care trebuia sa o termin de mult....ma lupt cu ea de o groaza de timp.....impachetez 2-3 haine, iau o pauza....si tot asa.....in ritmul asta nu cred ca termin pana duminica :(((((
eu am, mi a mers, și ți-l ofer,... sper sa îl aplici. Sfatul meu e sa citești Biblia, sa te rogi cu cuvinte simple din sufletul tău, sa Asculți muzica creștina americana( am puse aici pe site citeva cintece) . Mie așa imi trece orice. spor la împachetat... așa se începe curățenia, dând din casa tot ce nu-ți trebuie

 

ps.de ce nu-l pui pe el sa și strângă? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat cam 90% din haine, adica ce mi-am propus sa fac acum, cumva cumva am scos-o la capat. Mai sunt cateva pe un raft in dulap, cateva pe umerase, dar grosul e deja dat de-o parte. 

Cred ca nu si-a luat cu el nici jumatate din cate haine avea... Dar mi-a trebuit o luna sa-mi fac curaj sa intru in ele.....stiam eu ce stiam.

Sunt multumita ca am facut-o, dar am o stare psihica tare nasoala, sper sa ies din ea repede.

 

Michelle, eu nu am nici macar o Bible in casa. Nu stiu daca e de ras sau de plans. Nici nu stiu daca sunt credincioasa in adevaratul sens al cuvantului, adica da, am fost crescuta intr-o familie crestin-ortodoxa, dar n-am fost niciodata practicanta, iar la biserica merg doar daca e vreun eveniment. Cu barbatul m-am cununat religios doar pentru ca trebuia sa cununam si noi la randul nostru si am zis ca daca pentru cei pe care-i cununam conteaza religia, sa nu facem noi pe rebelii cu ei, sa zica dupa ce le-o merge rau din cauza noastra, ca suntem nasi netrecuti prin biserica inainte. Dar daca nu era nasitul, nu cred ca am fi facut-o vreodata. Si cred ca atunci am si pus ultima data piciorul in biserica, acum 2 ani!

Dar o sa incerc totusi sa ascult niste cantece, rau nu cred ca-mi va face.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, te inteleg si e normal.

Ex- ul meu, desi a venit de doua ori sa si ia lucruri, a luat foarte putine si mi a lasat majoritatea. Am strans totul in doua cutii mari de carton de care apoi nu am mai fost in stare sa ma ating...de asta vara. In fiecare weekend zic ca ma apuc sa le arunc/ dau si nu reusesc. Poate acum in vacanta...Dar numai cand ma uit la ele si le ating, imi face rau.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 Michelle, eu nu am nici macar o Bible in casa. Nu stiu daca e de ras sau de plans. Nici nu stiu daca sunt credincioasa in adevaratul sens al cuvantului, adica da, am fost crescuta intr-o familie crestin-ortodoxa, dar n-am fost niciodata practicanta, iar la biserica merg doar daca e vreun eveniment. Si cred ca atunci am si pus ultima data piciorul in biserica, acum 2 ani! Dar o sa incerc totusi sa ascult niste cantece, rau nu cred ca-mi va face.

ai Biblie online versiunea cornilescu ... sau ortodoxa dacă preferi in românește ori NIV versiune in engleză. King James e mai frumoasa in engleză dar un pic msi greoaie.

Facem un experiment, dacă vrei:

-dimineața fa ti un ritual de citeva minute

-incepi prin a te ruga cu ce ai pe inima ( pt tine, pt el, pt copii) și sa apoi te ajute Dumnezeu sa înțelegi și sa îți folosească ce vei citii

-citeste citeva versuri pe zi din psalmi ori Noul Testament

-in timpul zilei asculta câteva cintece ...dacă vrei din cele puse de mine.

- de fiecare data când îți vine un gind depresant, o greutate roagă te imediatsa îți fie alungat

-roagă te pt credință zilnic

-seara citește iar un pic câteva versuri din biblie și roagă te pt un somn bun, suflet liniștit... ai nevoie de asta.

Ne spui după o saptamina cum a fost.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...