Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

 Corina, stiu, dar .......baby steps!! N-a trecut nici macar o saptamana de cand a plecat, acum am nevoie doar sa ventilez. Dupa vreo cateva saptamani, cand lucrurile se vor mai calma, o sa fac planuri pe termen mediu, care trebuie sa includa si un psiholog sau o forma de ajutor specializat in ele. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

o intrebare pentru cele care au trecut prin situatii asemanatoare, care a fost relatia ex-ului cu copii dupa despartire? Pentru ca la noi pana acum nu a exista niciun fel de contact cu ei.....adica vorbeste cu mine, ma intreaba cum sunt, ce fac copiii, daca e toul ok, dar pe ei nu ii suna, nu ii viziteaza, nimic deocamdata. Au trecut deja 6 zile de cand a plecat de acasa.

Azi se duce sa-l ia de la after pe cel mic, asta pentru ca baiatul a intrebat aseara pentru prima data dupa mult timp unde e tati, si i-am spus ca o sa il vada maine. Si desi n-a comentat absolut nimic cand i-am zis ca azi trebuie sa-si faca timp sa vorbeasca sau sa se vada cu cel mic, am avut parca senzatia ca o face de gura mea, nu ca isi doreste el.

Si mi se pare cumva ciudat ca ii evita pe copii, mai ales pe cei mici. Ma asteptam sa ma evite pe mine, nu pe ei. Dar cu mine vorbeste zilnic, cu ei deloc!

 

E normal asta? Ca nu se incadreaza in niciun tipar din cele stiute de mine. De ce ii evita?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o prietena care este in prezent pe tratament psihiatric, cu ajustare periodica doze, din cauza abuzului emotional. nu stiu cat te ajuta informatia asta...

 

nu prea cred ca ajuta, intrebam daca exista cazuri fericite, in care un "abuzator" emotional (cu sau fara ajutor de specialitate) si-a schimbat comportamentul in bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu prea cred ca ajuta, intrebam daca exista cazuri fericite, in care un "abuzator" emotional (cu sau fara ajutor de specialitate) si-a schimbat comportamentul in bine.

 

prietena mea este inca in relatie, tot in ideea de sanse... :( abuzul a inceput cam de un an si ceva... si-a dorit atat de tare sa fie casatorita si sa aiba o familie, copii, incat nu este inca pregatita sa divorteze, desi isi da bine seama cum este tratata... abuzatorul inca se dadea victima zilele trecute, ca este obligat!!! de ce face si nu face ea sa se comporte asa cu ea... a fost plecat din tara si nu a vrut sa ii spuna ei unde anume exact, ca ea sa nu-l poata localiza...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ex-ul face la fel.Suna rar si intreaba ce fac copiii.Eu ii reamintesc mereu ca se apropie ziua unui copil,sa-l sune sa vorbeasca si sa trimita un cadou.Din proprie initiativa nu suna niciodata.Mi se pare atat de trist,sa nu-ti fie dor de copiii tai,sa nu-ti pese.Practic eu duc tot greul(financiar,emotional etc),ma ajuta si parintii dar tot greu e.Mult timp imi era ciuda,mi se parea nedrept,ma enervam dar mi-am dat seama ca nu are rost,imi fac doar mie rau.Asa ca daca ma ajuta sau nu,eu merg inainte.Niciodata nu ma las!Pierderea e a lui,asta e clar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine pana acum m-a sunat sau mi-a dat mesaje zilnic ca sa vada daca suntem ok. Dar doar pe mine. Mi-e greu sa cred ca nu ii pasa de copii..... de asta nu inteleg. E vreun plan ascuns la mijloc, vreo manipulare care-mi scapa, sau pur si simplu nu-l intereseaza sa vorbeasca cu ei. Cand i-am zis ieri ca ar fi cazul sa ii sune si el macar sa vada ce fac, replica lui a fost ceva de genul " da ei de ce nu ma suna daca le e dor"?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact așa zicea Ex-ul meu, dar nu mie, ci fetei. Noi nu mai vorbim de foarte mulți ani, Pt ca totul se termina cu telefoane trântite. 
​ Ii reproșa ca nu îl suna, ca nu ii e dor de el, ca nu îl iubește...

In primii ani nu avea mobil fata mea, era prea mică. Eu i-am spus ex-ului sa facă bine sa o sune el, oricum mergea la el tot al doilea Weekend, primii 7 ani pana am fost in Ro. Pana i-a luat un mobil, fără aprobarea mea, când avea fata 7 ani, sa poată sa îl sune ea. Și îl suna, după ce i-a ținut morala de mai sus... 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...