Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

Buna tuturor,

 

Banuiesc ca au fost scrise multe pe aici daca cineva a simtit nevoia sa imi dea un mesaj sa ma intrebe daca am mai intrat pe forum. Din fericire vad ca cineva a facut curat in mesaje, asa ca nu stiu si nici nu simt nevoia sa aflu ce s-a dezbatut in lipsa mea.

 

Nu, nu am mai intrat de ceva timp pe aici din simplu fapt ca nu am simtit nevoia. Dar pentru ca subiectul a revenit in discutie, o sa aduc niste clarificari.

 

Legat de cumnata, nu stiu ce alte lucruri a scris despre mine aici, imi pare rau daca mesajul meu scris la 3 saptamani dupa despartire, cand vedeam teoria conspiratiei in orice si eram cu moralul la pamant a afectat-o. Asa cum i-am spus si ei (pentru ca inainte sa posteze aici mi-a dat un mesaj privat), imi cer scuze. Imi nici un caz nu am intentionat sa o denigrez, ci la momentul cand am scris mesajul in mintea mea sotul era cel pe care il vedeam capabil de mizerii, nu ea. Asa ca daca mai doreste clarificari, scuze, discutii pe tema asta, e binevenita oricand sa ma contacteze, eu nu sunt si nu am fost vreodata suparata pe ea, ea a fost cea care a incheiat discutia private cu mine cu sa uit ca am cunscut-o. N-am stiut ca a continuat aici acea discutie.

 

Legat de sot, dupa 9 ore de discutii, la sfarsitul luni mai am decis sa mai avem o luna de zile de proba. Fie sa ne ofere closure, fie daca chiar s-a schimbat, sa ne mai dam o sansa. Si a fost probabil cea mai buna luna din viata noastra asa ca am decis sa continuam. El a renuntat la alcohol, sunt mai bine de 3 luni de cand nu a mai pus picatura de alcohol in gura, a apelat la ajutor de specialitate, si-a schimbat shift-ul la job cu unul de zi, astfel incat sa putem petrece serile impreuna acasa, ca o familie normala si am inceput sa ne facem timp pentru noi doi, din ce in ce mai mult, pentru ca asta ne-a lipsit in ultimii ani, mereu doar copii, copii, copii, noi eram mereu pe planul doi.

Si pentru ca am vazut o mentiune undeva, mai fac o clarificare, la o saptamana dupa ce am decis sa vedem daca mai poate fi salvat ceva el a rugat-o pe cumnata sa stea o noapte cu copiii ca sa putem pleca noi doi undeva, sa avem timp pentru noi, sa ne putem regasi. O singura noapte, intr-un moment dificil pentru relatia noastra, am apelat la ajutorul ei. Si ii multumesc ca ni l-a oferit!

 

Cam atat am avut de spus, nu fug, nu ma ascund, nu tin nimic secret (sunt poze cu mine si cu sotul pe FB postate, si sunt fete aici care au FB meu), pur si simplu nu am mai intrat pe forum.

 

Daca cineva doreste clarificari de orice fel, aunt deschisa oricarei conversatii. Daca nu, subiectul poate fi inchis pentru ca nu mai este de actualitate.

 

Si ca o concluzie (ce-i drept, dupa doar 6 saptamani), atata timp cat o problema este constientizata ca exista si atata timp cat exista dorinta de schimbare, nimic nu e imposibil.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

Si ca totul sa fie poleit frumos, in final ne mai intrebam ce o mai face autoarea subiectului, de care pana mai ieri putin ne pasa, dar azi simtim brusc nevoia ca ea sa se expuna. 

 

[fri] 

 

Evident ca tu le stii pe toate, fiind membru cu stat vechi  si experienta pe dc, dar lasa pe altii sa gandeasca si sa se preocupe cum vor ei. 

 

off topic : ironia ieftina puteai sa o lasi deoparte, pricepem mesajul si fara ea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, parerea me este ca si tu ai nevoie de ajutor specailizat. 

Ai aproape 50 de ani (banuiesc)  patru copii cu el si tu cauti ajutor pe forum.

O sa mai fie probleme in casnicie si nu poti 'fugi' de fiecare data cind dai de greu.

 

'Multumesc' moderatorului binevoitor care mi-a editat celalalt mesaj. 

 

Multa bafta, Mickyyy. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, parerea me este ca si tu ai nevoie de ajutor specailizat. Ai aproape 50 de ani (banuiesc) patru copii cu el si tu cauti ajutor pe forum. O sa mai fie probleme in casnicie si nu poti 'fugi' de fiecare data cind dai de greu. 'Multumesc' moderatorului binevoitor care mi-a editat celalalt mesaj. Multa bafta, Mickyyy.

 

Pentru mine forumul nu a fost substitut pentru ajutorul de specialitate ci a fost mai degraba un umar pe care se plang. Si nu, nu e vorba de fugit cand dai de probleme, dupa 20 de ani impreuna nu cred ca se poate numi "fuga" imediat ce dai de probleme.

Amandoi suntem acum constienti ca e nevoie de ajutor de specialitate, si deja am facut demersuri in directia asta.

 

Edit: am doar 44 de ani, se pare ca nu mi-am expus cu suficiente detalii viata pe forum daca nici macar ceva atat de basic ca varsta nu e cunoscuta  [:-)))]  [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, multa bafta, sa va mearga bine!  [flo]  

Este important ca a constientizat si sotul tau situatia.

Pana acum, mai mult tu trageai la caruta...

Fetele ce fac? Sunt mai linistite? Pt copii conteaza f mult atmosfera din casa...

Cele mari se apropie de majorat, nu?

Cea mica, e de-o varsta cu a mea mica, deci merge pe 13 ani

Si cavalerul? Mai e la gradi sau e deja la scoala? Nu mai stiu cat are 5-6 ani?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine forumul nu a fost substitut pentru ajutorul de specialitate ci a fost mai degraba un umar pe care se plang. Si nu, nu e vorba de fugit cand dai de probleme, dupa 20 de ani impreuna nu cred ca se poate numi "fuga" imediat ce dai de probleme.

Amandoi suntem acum constienti ca e nevoie de ajutor de specialitate, si deja am facut demersuri in directia asta.

 

Edit: am doar 44 de ani, se pare ca nu mi-am expus cu suficiente detalii viata pe forum daca nici macar ceva atat de basic ca varsta nu e cunoscuta  [:-)))]  [:-)))]

Foarte urit ce a facut cumnata, nimic nu justifica ceea ce a facut. Sa ai grija si sa inveti ceva din asta! Succes in noua viata. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte urit ce a facut cumnata, nimic nu justifica ceea ce a facut. Sa ai grija si sa inveti ceva din asta! Succes in noua viata. [flo2]

 

Din pacate, sau din fericire, nu stiu ce a facut, cand am intrat eu azi pe forum nu mai era nimic iesit din comun.

 

Imi pare rau ca a simtit nevoia sa scrie aici in loc sa vorbeasca cu mine, eu nu am scris aici ceva cu intentia sa o jignesc, iar daca mesajul meu a fost perceput asa de ea, mi-am cerut scuze. Ne cunoastem de 20 de ani, am trecut si prin bune si prin rele impreuna, ne-am ajutat unii pe altii de-a lungul anilor in momente dificile (care au fost de ambele parti), si personal am avut si inca am o parere buna despre ea si familia ei. 

 

Repeat, nu stiu ce a scris, si nici nu vreau sa aflu. Pentru mine a fost o perioada dificila, mai ales la inceput, si faptul ca am ventilat aici vrute si nevrute m-a ajutat. M-am expus, am primit incurajari, am primit suturi in fund, dar niciun moment nu am intentionat sa o jignesc sau denigrez pe ea. 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...