Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Abuzul emotional


Recommended Posts

Blackcat, m-ai nimerit la fix cu cusca, Sunt libera acum, dar tot in cusca invizibila ma invart. Inca nu stiu cum sa-mi gestionez libertatea, cum sa profit de ea, cum si de unde sa incep sa schimb. Probabil si asta e motivul pentru care nu exclud din start ideea de pauza. Pentru ca trebuie sa invat intai sa scap de cusca, sa pot intelege cu adevarat ce am pierdut de-a lungul ultimilor ani. Si probabil cand voi scapa cu adevarat de cusca, o sa pot sa iau decizia buna.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 337
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred sincer ca ai daramat-o, odata cu constientizarea problemelor din relatia ta, si odata cu decizia despartirii. Astia sunt cei mai grei doi pasi. 

In jurul tau a ramas doar amintirea... vechea si ruginita ta cusca. Dar ea nu mai exista. Cu cat vei face mai multi pasi in afara ei, cu atat o sa te convingi ca e numai o iluzie. Odata adaptata la libertate, poti lua orice decizie crezi tu ca ti se potriveste, indiferent ce opineaza ceilalti, decizia este la tine. Dar, exact cum spui si tu, decide ca un om liber, asta e tot :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

nu am citit toate mesajele insa as vrea sa spun ceva care mi-a atras atentia - dar poate ca nu se aplica in cazul lui Mickyyy

Cand copiii devin adolescenti, tensiunile dintre metodele de parenting si emotiile copilului sunt deseori motive in care ne simtim intr-un univers diferit de cel al partenerului de viata. 

Insa, exact ca si adolescenta copilului- care trebuie foarte atent gestionata, si relatia parintilor trebuie atent gestionata - exact din cauza faptului ca trece prin aceste valuri mai ascutite (chopy).

 

Iti sugerez sa incerci o terapie - incepe sa alegi. La inceput 10 min. In timp ce alergi, creierul tau va veni cu un prim sfat. 

 

te imbratisez  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Micky, tie iti place sa dansezi? Sint cluburi de dans la centrele comunitare unde poți învață sa dansezi. Nu trebuie sa știi, te învață ei și nu ride nimeni de tine. Acolo poți face mișcare și iti faci și prieteni. 2 colege de-a mele merg la un asemenea club, una are 60 de ani cealaltă 50. 

 

Pacat ca nu ai colegi/colege cu care poți merge la un pahar de vorba /cafea după munca sau in Weekend. Eu merg regulat cu colegele la restaurant, bingo, cafenele. Simți ca timpul ăla e numai al rău.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi din pacate adolescenta copiilor a fost in cel mai bun caz unul din motivele colaterale, desi sincer, in afara ca sunt destul de puturosi (camerele lor arata de parca a explodat permanent o racheta acolo), in rest nu am motive prea mari sa ma plang de ei. 

Problemele majore la noi au fost alcoolul (devenit regularitate in ultimul an jumate), violenta verbala si abuzul emotional. Iar pe masura ce cele de mai sus se agravau, apareau si altele (sau poate au fost acolo dintotdeauna dar nu le-am dat eu prea multa importanta). Erau mai marunte sau mai rar manifestate, gen gelozie, autovictimizare, lipsa de initiativa, ambitii prost directionate, diferentele aproape permanente de opinii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy, gelozia nu e o problema marunta, din pacate. Este o patologie care produce sau intensifica abuzul emotional si poate duce si la violenta fizica.

Eu am suferit foarte mult din cauza geloziei lui patologice. 

Eram mereu controlata, intrebata, bombardata cu mesaje pe telefon unde sunt, de ce am intarziat x minute dupa ora la care considera el ca trebuie sa ajung acasa.

Indiferent de context sau de anturaj, in ochii lui eram cea gata oricand sa insele, cu ochii dupa alti barbati. Nu am fost niciodata cu nimeni altcineva in timpul relatiei cu el, 10 ani.

Dar el era sigur ca l am inselat, de mai multe ori. Si ca toata ziua cat sunt plecata la scoala, la cumparaturi, la activitati cu copilul, flirtez cu altii.

Gelozia asta obsesiva a macinat continuu relatia si a distrus ultima farama de iubire pentru el. Lipsa de incredere, de respect pentru partener, asta nu am mai putut accepta. Chiar daca nu aparea si violenta fizica, tot as fi incheiat relatia din aceasta cauza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fleur, gelozia era o problema mai marunta pentru ca nu avea motive, nu ieseam singura, nu ieseam cu altii, toata viata mea se invartea intre servici si casa. Ce-i drept, in raaaaarele momente cand faceam altceva sau mergeam altundeva singura (o data pe an poate), se manifesta destul de evident. Dar era subtila (abia cand a inceput sa bea a devenit mai evidenta si motiv de cearta). Gasea intodeauna pretexte, motive colaterale, in asa fel incat sa nu plec singura undeva, si o facea in asa fel incat sa para ca eu am decis ca nu mai vreau, nu ca el nu e de acord sa plec. Era si asta o forma de manipulare, pe care am realizat-o mai tarziu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Insa cu vreo 2 luni inainte sa ne despartim, intr-una din certurile noastre, mi-a reprosat ca sigur am pe altcineva (cu care mi-o trag), ca de asta il parasesc, ca el stie sigur asta, chiar daca eu eu nu rescunosc. Evident ca nu era nimeni, ar fi fost si fizic imposibil, atata timp cat eram doar la munca sau acasa, nu plecam singura nicaieri, cand si cum doamne iarta-ma sa-l insel???? Chiuleam de la munca, lasam copiii singuri noaptea acasa cand muncea el, in cele 6-8 nopti pe luna cat nu era acasa??? Oricum aveam shared maps pe Google, putea vedea in orice moment unde sunt (cu conditia sa am mobilul la mine). 

Era foarte frustrat din cauza ca nu il mai doream, ca faceam sex foarte rar in ultima vreme, si din cauza asta era convins ca exista altcineva in viata mea. Nu putea sa conceapa ca nu poate sa ma trateze ca pe ultimul om (mai ales cand bea) si apoi sa se astepte ca seara sa il mai doresc langa mine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si din categoria rasu-plansu, inca o chestie "embarrassing" care-mi vine acum in minte. In ultima vreme ajunsesem sa evit sa ma epilez in "anumite" zone, cele neexpuse. Daca ma epilam, inseamna ca-i sugeram ca astept ceva de la el. Daca ma epilam si nu se intampla nimic intre noi, era clar ca o faceam pentru altul!! Asa ca decat sa ma cert aiurea preferam sa o fac cat mai rar, doar cand nu ma mai suportam eu pe mine, si eventual pe ascuns!! 

Cine ar fi crezut ca pe lista lucrurilor care le pot face oricand am chef acum ca sunt singura, pe unul din primele locuri se afla epilatul (in anumite zone)!!! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...