Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cum vorbim cu adolescentii despre tigari electronice (vaping,vapare)


Recommended Posts

  • Administrators

Cum vorbim cu adolescentii despre tigari electronice (vaping,vapare)

 

Tigarile electronice sau aceste stilouri Vape sunt ușor de ascuns, ușor de confundat cu alte dispozitive electronice și, în general, nu lasă mirosuri persistente pe haine. Toate aceste lucruri le fac atrăgătoare pentru adolescenti si ii lasa oarecum confuzi pe părinți. Industria tutunului, acum in posesia acestor dispozitive a reusit perfid, in mare masura, sa ii faca pe tineri sa creada ca vapingul nu este daunator sanatatii ci ii poate chiar ajuta sa nu fumeze.

Vestile sunt insa sumbre asupra sanatatii tinerilor. Nicotina din aceste ţigări riscă să lezeze ADN-ul într-o formă care poate provoca apariţia cancerului. Si sa le distruga plamanii.

Asadar, cum abordam noi parintii acest subiect? Care este modalitatea cea mai buna de a transmite mesajul? Iata sfatul psihologului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La fel cum abordam discutiile despre tigarile obisnuite, droguri, alcool. Nu are importanta forma sub care se prezinta, sunt periculoase in ciuda fornei atractive, a aromelor, etc. Trebuie explicat asta clar copiilor. Cu exemple, statistici, etc.

Nu este usor si nu vom avea garantia succesului dar trebuie sa facem aceasta anticampanie, cu riscul sa sunam ca un disc stricat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact ca un disc stricat, cred ca ar trebui sa repetam asta mereu, din copilarie, altfel, un subiect abordat in cateva discutii razlete nu va avea niciun impact. Asta constat eu. Copiii invata si interiorizeaza ideile pe care le aud repetate des in casa, si cu convingere, de catre parinti, fie ele bune...sau rele....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scrisesem un mesaj mai lung și cu niște linkuri  atașate... dar l-am pierdut.

Eu cred ca sunt mai periculoase decât țigările obișnuite.

am auzit povesti de groaza cu adolescenți care au ajuns la urgente de pe urma acestor țigări electronice cu tot felul uleiuri in ele. 

Cred ca la controlul anual medicul le poate expune asta f bine... dacă nu deja o face scoala.

in California s au dat niște legi recente cred ca deja sunt interzise. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...