Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La cresa sau cu bunicii?


Recommended Posts

  • Administrators

Bunicii care își îngrijesc nepoții ar putea primi o indemnizație de 650 de lei, potrivit unui proiect de lege adoptat tacit, luni, de Senat. Iniţiatorii au susţinut că un copil este mai bine crescut de un membru al familiei, decât la creșă. For decizional este Camera Deputaților.

 

Potrivit proiectului de lege trecut tacit de Senat, bunicii pot primi 650 de lei indemnizaţie dacă își îngrijesc nepoţii în vârstă de până la 2, respectiv 3 ani, ai cărui părinţi s-au întors la locul de muncă. Bunicii trebuie să prezinte documente care să ateste faptul că se află în relaţii bune cu nepotul şi că părinţii copilului şi-au dat acordul. stirea aici

 

ce parere aveti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

O pomana electorala, un mod de a mai da niste bani pensionarilor si de a-i face votanti fideli. Nu mai intreb de unde vor veni acesti bani. Deja Romania este indatorata pe 30 ani ca sa plateasca pensiile si salariile la zi. Investitii in infrastructura si servicii zero, dar bani de pomana gramada! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pomana electorala!

 

statul plateste de la buget bunicii care vor sta cu nepotii. Doamne fere! Unde s-a mai auzit asta?

 

Sa dam copiii sa ni-i creasca statul atunci.

 

Mai bine dau banii astia fiecarui pensionar.

 

Oricum e lege prin care mamicile care se intorc mai devreme de 2 ani la serviciu primesc 600 lei in plus la salariu.

Ramane si asta? Sau muta banii astia  de la mamici la bunici ca sa zica fraieru' ca le-a facut un bine pensionarilor  (dar nu la toti).

 

Cum de cineva, un bunic, se poate simti indreptatit sa primeasca bani de la STAT ca sa-si creasca nepotul??

 

[:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie una mi se pare ca e mai bine pentru copii sa mearga la cresa decat sa stea cu bunicii. Deja fetita mea de un an si jumatate are foarte multa energie, e curioasa, imi tot arata copiii pe care ii vede pe afara si am decis sa o ducem curand la cresa. A stat si cu bunicii si a fost bine, numai ca am observat ca a obosit-o destul de tare pe soacra-mea. Stiu ca le face placere, dar e greu dupa 60 de ani sa alergi dupa nepoti, sa incerci sa faci totul bine, nu sa-i plantezi in fata televizorului cum se mai intampla. Nu mi se pare corect pentru bunici sa le cerem sa faca asta pe termen lung. In plus, sigur nu vor avea parte de socializarea de la cresa, care mie mi se pare ca ii ajuta sa se dezvolte.


 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...