Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La cresa sau cu bunicii?


Recommended Posts

In definitiv, nu stiu cu cat va schimba aceasta masura alegerile parintilor, cei care vroiau si puteau sa-i lase cu bunicii ar fi facut-o indiferent daca statul le dadea sau nu bani. De asemnea, bunicii in cauza ar fi acceptat si fara bani sa ingrijesca nepotii. E posibil sa ma insel, dar ma bazez pe faptul ca oricum munca depusa de bunici e mult mai valoroasa decat cei 650 lei acordati lunar, nu banii sunt motivatia, ei sunt doar un bonus. Pentru toti ceilalti problemele raman la fel, unde gasesti o cresa sau o bona buna pentru copilul tau? Si aici intervine si disponibilitatea financiara a fiecaruia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

1. proiectul asta de lege   a  fost adoptat tacit de Senat. A fost propus si adoptat tacit pentru a-i baga in corzi pe cei din guvern si penntru arata cat sunt ei pesedei de aplecati asupra poporului.

 

2. Parintii care se duc mai devreme la serviciu primesc deja un stimulent de insertie de 650 lei. Acum vor functiona in paralel:

   - stimulentul de insertie de 650 de lei dat parintilor ce merg la serviciu mai devreme

- indemnizatie de crestere 650 lei pe care o primesc bunicii ce se ocupa de copii.

 

3. Pentru aceste familii se acorda in total lunar 1300 de lei de la buget.

 

4. Banii la buget vin de la noi toti. NU ii da statul de la el. Ii iade la mine si de la tine, si de la sarac si de la mai putin bogat si, si, si.... prin diverse taxe, impozite,TVA etc.

 

5. Daca statul vrea intra-adevar sa ajute:

- sa construiasca crese,

- sa scolarizeze si sa plateasca educatoare,

- sa mareasca  numarul de zile de concediu pentru boala copilului pana in 4 ani cel putin in perioadele cu epidemii.

- sa realizeze un sistem de asistenta medicala la domiciliu pentru copiii bolnavi si ai caror parinti intr-o zi nu pott sta cu copilul acasa.

- sa scolarizeze si sa puna la dispozitie bone pentru  care parintii  sa primeasca vouchere

- etc.

 

Toate astea  sunt cu bani de la buget. Tot de la mine si de la tine.

DAR... sunt investitii pe termen lung in familii, in educatie, in natalitate. Si MERITA.

 

Dara asa statul ce face? Se straduie sa imbunatateasca baza materiala prin investitii? NU.  Alegea cea mai simpla cale.

Ia de  la mine ca sa dea unui bunic. Sa-mi fie cu iertare nu sunt de  acord.

 

Si cum va  face statul verificarea ca bunicul care primeste baniii chiar sta cu copilul?

Oh, va plati niste oameni, o institutie ceva sa faca controale. Tot din banii mei.

-----------

"Nu imi place deloc turnura subiectului in care se ajunge a se considera ca dusul la cresa pana in 2-3 ani este "the best", de teama ca altfel ne inscriem in categoria "pomana electorala".

subiectul nu a luat o astfel de turnura.

Fiecare vorbeste din experienta.

Unii copiii s-au dezvoltat mai bine in sanul familiei, altii au evoluat mai rapid dusi la cresa.

Nu exista o parere unanima.

Dar nicio parere expusa nu a legat dusul la cresa de pomana electorala. hai sa  fim seriosi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ei sunt doar bunici, sunt raiul copilariei, sa-i lasam asa cum sunt ei , fara cursuri si fara remuneratie.

 

In general bunicii nu sunt chiar cei din poze si povesti, pitoresti si buni.

Romania se confrunta cu o grava lipsa de educatie, si nu ma refer doar la invatamant si la cunostintele teoretice.

Daca ar intra in aria de interes educarea timpurie a populatiei, asa, pentru un viitor mai luminos, ar trebui inceput cu idei pentru primii ani de viata.

Dar nu cred ca e o prioritate deocamdata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu opinia conform careia invetitia trebuie sa fie cu bataie mai lunga. 

Consider oricum ca in copii se investeste mai mult decat putin.

Consider ca un copil care trece de trei ani si nu este integrat intr-o forma de grup cu care sa socialieze este dezavantajat. Pot detalia daca trebuie. 

Din experienta mea, bunica celor doi copii ai mei (mama mea, ca sa fiu clara :))) ) este pentru unul muma, pentru unul ciuma. Pe vivi a adorat-o aproape instantaneu si i-a oferit o atentie extraordinara, pe sebi nu il suporta si se poarta atat de urat cu el incat am avut cateva clinciuri urate cu ea. Amandoi "inregimentati" pana in doi ani. S-ar putea ca o astfel de "oferta" financiara sa o motiveze sa stea acasa cu el, dar nu i-ar schimba comportamentul. Asta mi se pare o perspectiva de luat in seama. Daca motivatia bunicului de a sta cu copilul nu este de natura afectiva... mai bine lipsa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 ei sunt doar bunici, sunt raiul copilariei, sa-i lasam asa cum sunt ei , fara cursuri si fara remuneratie. 

 

Sa nu exageram/idealizam.

Nu stiu cum or fi cei de la tara, ca nu am avut ocazia sa-i cunosc (nici in propria-mi copilarie), dar la oras exista o categorie de bunici, oameni care au muncit in fabrici si uzine, si-au crescut copiii "cu cheia de gat" (generatia nostra) si acum sunt disponibili sa creasca si nepotii. Ceea ce este foarte bine intr-o anumita masura si cred ca ei sunt cei vizati de acest proiect guvernamental.

Am dus-o pe fiica-mea, timp de 1 an scolar, la un club la Palatul Copiilor din orasul nostru. Cei mai multi care aduceau copiii de scoala primara erau bunici, parintii mai degraba exceptii. Timp de 1 ora stateam langa ei, ii auzeam vorbind, comentand pe diverse teme, de la politica la bucatarie, de la boli la educatia copiilor. I-am vazut interactionand cu nepotii. Va rog sa ma credeti ca multi dintre ei erau toxici (si imi cer scuze pentru acest termen). 

Da, o fi o solutie (este sigura si nu-i costa nimic pe parintii copiilor), dar eu una prefer gradinita/scoala privata/after school etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca pana la varsta de 3 ani copiii trebuie sa creasca doar langa parinti si in special mama sa fie responsabila de cresterea si educarea lor. 

Nimeni si nimic nu ma va face sa-mi schimb acesta convingere. 

Este greu in Romania timpurilor noastre ca mama sa se rupa de job pentru o peroada asa mare de timp, de aceea consider ca ea este cea care trebuie sustinuta financiar, nu bunicii. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nimeni si nimic nu ma va face sa-mi schimb acesta convingere. 

Este greu in Romania timpurilor noastre ca mama sa se rupa de job pentru o peroada asa mare de timp, de aceea consider ca ea este cea care trebuie sustinuta financiar, nu bunicii. 

Nu stiu de ce spui "in Romania timpurilor noastre" pentru ca oricum in Romania mamicile stau pina la doi ani ai copilului acasa, ceea ce in alte state nu beneficiaza de luxul asta.Mai ramine un an de acoperit...

 

Sunt de acord cu tine cu statul acasa pina la 3 ani(chiar daca sa sunem ca perioada asta ar fi acoperita doi ani cu mama si unul cu bunicii) si abia apoi intratul in colectivitate.Oricum primul an va fi mai mult  acasa si daca bunciii sunt dispusi sa acopere aceast an...de ce nu.

 

Insa dupa 3 ani, obligatoriu colectivitatea are avantajele ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in Romania   mamicile pot sta acasa  cu copilul 2 ani cu 85% din salariu.

Daca se duc la munca mai  devreme de acesti 2 ani primesc peste salariu stimulentul de insertie in valoare de 650 de lei pana face copilul 3 ani.

 

Majoritatea mamicilor se duc "mai devreme la munca" cu o luna de zile inainte de a implini copilul  2 ani, adica  la 1 an si 11 luni ai copilului pentru a primi 650  de lei/luna pana la 3 ani ai copilului.

 

Conform legii pana ce copilul nu implineste 3 ani o mamica nu poate fi data afara.

 

Mie nu mi se par niste drepturi de ici de colo incat sa fie nevoie a fi adaugate si  altele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...