Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

La cresa sau cu bunicii?


Recommended Posts

adica ai posibilitatea legala de a avea 45 de zile pe an pentru concedii medicale si te poti gandi la posibilitatea ca iti pierzi vechimea in munca???  

 

eu chiar nu mai inteleg ce conteaza pentru unii dintre noi mai mult, ziua de azi sau ziua care va veni si nu vei stii daca mai esti in ea.

 

dar ai perfecta dreptate ca nu exista reteta perfecta pentru ca intr-o familie sunt doua persoane si daca acele persoane se adapteaza una alteia totul se realizeaza. 

 

primul copil l-am avut in romania, am stat doar 9 luni acasa desi aveam dreptul la un an, am fost platita , pentru al doilea copil am stat doar 3 luni acasa si pot spune ca acei copii crescuti de bunici care nu au inteles sensul vietii  sunt mult mai vulnerabili in ziua  de astazi.

 

Eu nu am posibilitatea asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 92
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

adica ai posibilitatea legala de a avea 45 de zile pe an pentru concedii medicale si te poti gandi la posibilitatea ca iti pierzi vechimea in munca???  

 

eu chiar nu mai inteleg ce conteaza pentru unii dintre noi mai mult, ziua de azi sau ziua care va veni si nu vei stii daca mai esti in ea.

 

dar ai perfecta dreptate ca nu exista reteta perfecta pentru ca intr-o familie sunt doua persoane si daca acele persoane se adapteaza una alteia totul se realizeaza. 

 

primul copil l-am avut in romania, am stat doar 9 luni acasa desi aveam dreptul la un an, am fost platita , pentru al doilea copil am stat doar 3 luni acasa si pot spune ca acei copii crescuti de bunici care nu au inteles sensul vietii  sunt mult mai vulnerabili in ziua  de astazi.

 

 

 Probabil Dana_vio nu beneficiaza pt ca are copii mai mari de 7 ani. Deci cle 45 de zile se acorda parintilor cu copii mici (mai mici de 7 ani). Mai multe aici: https://legestart.ro/ce-trebuie-sa-stim-despre-concediul-acordat-parintelui-pentru-copilul-bolnav/

 Pt noi a fost mai usor CM, pt ca era dat din spital pt interventie chirurgicala sau boli gen pneumonie, si parafat de mf. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

deci pana la urma afirmatia mea ca ne gandim mai mult la ziua de maine decat la cea de azi e adevarata.  

 

 Eu nu ma pot gandi acum la pensie, ma preocupa sa imi cresc 3 copii sub 2,2, ani, ceea ce nu e chiar usor, avand in vedere ca nu avem suport unde locuim. Sunt eu si sotul meu, si da - gradinita ne ajuta mult, alta solutie nu avem momentan.

 Si da, in momentul in care ne cautam alt job - flexibilitatea, avantajele, distanta fata de casa si gradi sunt ft importante. Desi suntem angajati, suntem si parinti de copii mici. Si nu e dracu asa negru, o corporatie care se respecta si isi respecta angajatii va tine cont si de asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Eu nu ma pot gandi acum la pensie, ma preocupa sa imi cresc 3 copii sub 2,2, ani, ceea ce nu e chiar usor, avand in vedere ca nu avem suport unde locuim. Sunt eu si sotul meu, si da - gradinita ne ajuta mult, alta solutie nu avem momentan.

 Si da, in momentul in care ne cautam alt job - flexibilitatea, avantajele, distanta fata de casa si gradi sunt ft importante. Desi suntem angajati, suntem si parinti de copii mici. Si nu e dracu asa negru, o corporatie care se respecta si isi respecta angajatii va tine cont si de asta.

 

Pai sa te gandesti, ptr ca nici nu-ti dai seama cum trece timpul. Nici mie nu-mi vine sa cred ca am aproape 25ani de serviciu  [fri]  [ups] . Eu una nu vreau sa fiu o povara ptr copilul meu cand voi ajunge batrana. Maica-mea are 74ani si se descurca bine-merci din pensia ei de aproape 20ani deja. Asa ca nu e de neglijat.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sa te gandesti, ptr ca nici nu-ti dai seama cum trece timpul. Nici mie nu-mi vine sa cred ca am aproape 25ani de serviciu  [fri]  [ups] . Eu una nu vreau sa fiu o povara ptr copilul meu cand voi ajunge batrana. Maica-mea are 74ani si se descurca bine-merci din pensia ei de aproape 20ani deja. Asa ca nu e de neglijat.  [flo2]

Sincer, ce mama se gandeste la pensie cand are copilul bonav cu febra, sau mai rau internat? Sa inteleg ca ganditul la vechime si pensie ii face pe parinti sa-si duca copiii bolnavi la gradinita si sa-i infecteze si pe ceilalti? Chiar crezi ca daca ti-ai fi luat cu 20-30 de zile in plus concediu medical  pentru vreo 3-4 ani ca sa ai grija de copil asta ar fi insemnat sa devii dependenta de acesta la pensie? AI facut calculele cat te-ar fi costat aceasta lipsa de vechime de cateva luni, sau pur si simplu ai actionat din frica?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, ce mama se gandeste la pensie cand are copilul bonav cu febra, sau mai rau internat? Sa inteleg ca ganditul la vechime si pensie ii face pe parinti sa-si duca copiii bolnavi la gradinita si sa-i infecteze si pe ceilalti? Chiar crezi ca daca ti-ai fi luat cu 20-30 de zile in plus concediu medical  pentru vreo 3-4 ani ca sa ai grija de copil asta ar fi insemnat sa devii dependenta de acesta la pensie? AI facut calculele cat te-ar fi costat aceasta lipsa de vechime de cateva luni, sau pur si simplu ai actionat din frica?

 

Pe mine fazele astea ma distreaza de numa :))).

Aici se duc la aniversari copii cu gastro, care au vomitat dimineata, dar dupa-amiaza sunt bine :). Si nu ascund, spun, si nimeni nu se uita urat. Copilul in momentul ala e bine, are chef de aniversare si gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Sincer, ce mama se gandeste la pensie cand are copilul bonav cu febra, sau mai rau internat? Sa inteleg ca ganditul la vechime si pensie ii face pe parinti sa-si duca copiii bolnavi la gradinita si sa-i infecteze si pe ceilalti? Chiar crezi ca daca ti-ai fi luat cu 20-30 de zile in plus concediu medical pentru vreo 3-4 ani ca sa ai grija de copil asta ar fi insemnat sa devii dependenta de acesta la pensie? AI facut calculele cat te-ar fi costat aceasta lipsa de vechime de cateva luni, sau pur si simplu ai actionat din frica?

 

Nu-i cazul sa te ambalezi asa.

Eu n-am spus că mi-am dus copilul bolnav la scoala / gradi de grija pensiei, ci ca am folosit zilele de CO ca sa stau cu ea acasa. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...