Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Militantii anti-vaccinare, de ce asa de inraiti?


Recommended Posts

asta inseamna troll,  a schimba firul discutiei?   in sfarsit ma lamuresc si eu de ce sunt considerata troll de cate unii. 

 

anyway, marius, de ce consideri ca daca nu esti vaccinat esti automat bolnav?  dar  daca ai facut boala si sistemul tau imunitar si-a facut singur anticorpii,  tot mai esti considerat bolnav doar pentru ca nu esti vaccinat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

anyway, marius, de ce consideri ca daca nu esti vaccinat esti automat bolnav?  dar  daca ai facut boala si sistemul tau imunitar si-a facut singur anticorpii,  tot mai esti considerat bolnav doar pentru ca nu esti vaccinat?

S-a pus intrebarea de ce ar trebui sa fie vaccinati oamenii - aici ne referim la afectiunile virale care produc imbolnavirea grava sau decesul unui bolnav si transmiterea acestor boli de catre oamenii bolnavi.

 

Pentru a doua intrebare este un nonsens un raspuns in acest context.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare corect , e un nonsens, atata timp cat nu s-a finalizat vaccinul, dar in toata perioada asta unii oameni s-au imunizat si fara el, pentru ca este imposibil sa nu te prinda daca cineva din casa iese in fiecare zi la munca si la cumparaturi.   imi doresc sa reluam discutia dupa ce se vor ridica restrictiile.

 

edit: reluam discutia numai daca devine obligatoriu, pentru ca eu cu asta nu sunt de acord. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare ca faceti o confuzie intre vaccinurile obligatorii si vaccinul antigripal pe care... sincer... nu cred ca are vreo tara in plan sa-l faca obligatoriu.

 

Dar: vaccinurile obligatorii in Romania sunt impotriva:

 

- tuberculozei: este o boala contagioasa, potential fatala, care poate afecta aproape orice parte a corpului, dar este in principal o infectie a plamanilor. Este cauzata de un microorganism bacterian, bacilul de tuberculi sau Mycobacterium tuberculosis descoperit de Robert Koch in 1882. In comparatie cu alte boli cauzate de un singur agent infectios, tuberculoza este al doilea cel mai mare criminal la nivel global.

 

-difteriei: Asta e o minunatie, este produsa de un bacil afectat la randul lui de un virus si care se apara eliberand o toxina care imbolnaveste de fapt corpul gazdei, provocand formarea unei membrane groase în interiorul gâtului. Boala poate provoca probleme respiratorii, insuficiență cardiacă și chiar moartea. Difteria este o boala extrem de contagioasa, si infecteaza in primul rand gatul si caile respiratorii superioare, iar in unele cazuri severe afecteaza alte organe cum ar fi rinichii, inima, dar si sistemul nervos. Printre complicatiile difteriei se numara dificultati de respiratie, insuficienta cardiaca, paralizie si chiar deces, putand fi fatala in 5 - 10% din cazuri, cu o rata mai mare de mortalitate la copiii mici. In cazul in care boala afecteaza pielea (difterie cutanata), poate provoca: blistere pline de puroi pe picioare si maini, ulceratii mari inconjurate de piele rosie, cu aspect dureros. Ulceratiile de la nivelul pielii se vindeca mai greu, intre 2 si 3 luni si pot lasa cicatrici.

 

- tetanosului: Alta bijuterie... Manifestarile tetenosului sunt determinate de o exotoxina (tetanospasmina) care patrunde in Sistemul Nervos Central pe calea nervilor motori periferici sau poate fi transportata de sange la tesutul nervos. Tetanospasmina se leaga ireversibil de gangliozidele membranare ale sinapselor nervoase, blocand eliberarea de transmitator al inhibarii de terminatiile nervoase si, ca urmare, determinanand o spasticitate tonica generalizata, de obicei cu supraadaugarea de convulsii tonice intermitente. O data fixata, toxina nu poate fi neutralizata. Dar cel mai frumos acum urmeaza: simptomele! Simptomele sunt spasme tonice intermitente ale musculaturii voluntare, inghititul dificil; agitatia; iritabilitatea; redoarea cefei; rigiditatea bratelor sau a picioarelor; celafeea; febra; durerea de gat; frisoanele si spasmele tonice. Mai tarziu, pacientul are dificultati de deschidere a gurii (trismus). Spasmul musculaturii faciale produce o expresie caracteristica de zambet fix si ridicarea a sprancenelor (risus sardonicus). Pot aparea rigiditatea sau spasmul musculaturii abdominale, cervicale si a spatelui - chiar opistotonus. Spasmul sfincterian poate determina retentie urinara sau constipatie. Disfagia poate interfera cu hranirea. Spasmele tonice generalizate caracteristice, dureroase, cu transpiratie profuza, sunt precipitatea de perturbari minore, ca un curent de aer, un zgomot, sau o miscare. Starea psihica este, de obicei, echilibrata, dar coma poate aparea dupa spasme repetate. In timpul spasmelor generalizate, pacientul este incapabil sa vorbeasca sau sa tipe din cauza rigiditatii peretelui toracic sau spasmului glotic. Spasmele interfera si cu respiratia, determinanad cianoza sau asifixie faciala. Tetanosul are o rata de mortalitate in intreaga lume de 50%, de 15-60% la adultii netratati si de 80-90% la nou-nascuti, chiar daca sunt tratati.

 

- tusei convulsive: Pe langa cele de mai sus, asta e mai putin sperietoare, cu toate acestea este fatala bebelusilor de sub un an -> asta e unul din acele cazuri cand vaccinarea comunitatii ii salveaza pe cei care nu au un sistem imunitar complet functional. Accese de tuse rapida, care se termina cu inspiratie cu un sunet inalt, gros, magaresc. Varsaturi in timpul episoadelor de tuse sau dupa incheierea acestora. Oboseala extrema dupa episoadele de tuse paroxistica. Pertussis poate provoca tuse rapida, violenta, repetata, pana cand aerul este expulzat din plamani. Cand nu mai exista aer in plamani, copilul este fortat sa inspire cu un sunet gros, ca un raget de magar. Aceasta tuse extrema poate sa ii provoace varsaturi si oboseala marcata. Desi se simte epuizat dupa un episod de tuse paroxistica, starea sa este relativ buna intre episoadele de tuse. Episoadele de tuse devin tot mai frecvente si severe pe masura de boala progreseaza si se produc mai des noaptea. Episoadele de tuse pot sa continue chiar si mai mult de 10 saptamani. Vreau sa mai spun ca s-au constatat fracturi costale la 4% din pacienti. Cum o fi sa tusesti atat de rau incat sa ti se rupa coastele?

 

- infectiei cu haemophilius tip B: Se transmite prin contact direct. Cele mai frecvente boli produse sunt pneumonia, epiglotita, meningita, otita, bacteriemia, artrita septică,  pericardita purulentă. Persoane aflate în risc sunt copiii mai mici de patru ani, pacienții cu siclemie, HIV, asplenie sau deficiențe imunitare. Între 3% și 6% dintre cazurile la copii, boala evoluează spre deces. 20% dintre cei care supraviețuiesc după meningita cu Hib rămân cu sechele neurologice de lungă durată sau cu surditate permanentă.

La pacienții trecuți de 65 ani, bolile invazive cu Hib  au o fatalitate crescută.

 

- poliomielitei: Preferata mea! 90% pacienti asimptomatici - dar transmit virusul. 10%... pai la astia 10% virusul ataca sistemul nervos central si de-aici sa te tii... sufera paralizii mutilante pe diverse bucatele. Epidemiile de poliomielită au mutilat mii de oameni, majoritatea copii mici, boala a cauzat paralizie și moarte în mare parte a istoriei umanității. 

 

- hepatitei B: Hepatita B este o infectie virala care afecteaza ficatul si reprezinta una dintre cele mai importante probleme de sanatate la nivel mondial. In fiecare an se inregistreaza 30 de milioane de cazuri noi de infectare cu virusul hepatitic. Hepatita B reprezinta o problema de sanatate prezenta la nivel global. Desi se intalnesc situatii cand sistemul imunitar are capacitatea de a lupta cu virusul hepatitei B, in unele cazuri aceasta poate deveni cronica, favorizand astfel aparitia altor complicatii. In principiu, cu cat infectia cu virusul hepatic B este dobandita mai devreme, de regula in primii cinci ani de viata, cu atat exista un risc mai mare ca aceasta sa devina cronica, astfel 80-90% dintre copiii care au contractat virusul in primul an de viata dezvolta hepatita B cronica fata de 30-50% dintre copiii care au contractat virusul inainte de varsta de sase ani  si doar 5% dintre persoanele adulte. Mai e nevoie sa descriem calvarul unui bolnav de hepatita cronica de la 5 anisori?

 

- rujeolei, oreionului si rubeolei: aceste boli trec usor pentru marea majoritate a pacientilor, dar cand lucrurile merg prost, merg pros rau de tot.

Pentru rujeola: Sindromul rujeolei atipice poate debuta brusc, cu febră ridicată, toxicitate, cefalee, durere abdominală și tuse. Poate să apară edemul palmo-plantar. Pneumonia și adenopatia hilară sînt frecvente, iar opacitățile nodulare din plămîni pot persista ≥ 12 săptămîni. Poate aparea hipoxemie semnificativă. Suprainfecțiile bacteriene se produc frecvent, ducînd la pneumonie, otită medie și alte infecții supurative. Pacienții imunodeprimați pot dezvolta o pneumonie severă, progresivă, uneori cu manifestări hemoragice severe. Encefalita apare în proporție de un caz la 1000 pînă la 2000 de cazuri de rujeolă, adesea debutînd cu febră ridicată, convulsii și comă. Evoluția poate să fie scurtă, cu recuperare în aproximativ 1 săptămînă, sau se poate prelungi, ducînd la afectare gravă a SNC sau la deces. Panencefalita sclerozantă subacută (PESS) se asociază adesea cu virusul rujeolei.

Pentru rubeola: Infecția este în multe cazuri asimptomatică și poate trece neobservată. DAR virusul are un potențial teratogen ridicat: la femeile însărcinate infectate la începutul sarcinii, poate determina moarte fetală urmată de avort spontan sau apariția de malformații congenitale la făt, grupate în sindromul de rubeolă congenitală. De ce ai risca sa pateasca fiica ta asta? Insarcinata fiind cu nepotul tau? Atentie! Sursa de infecție este numai omul bolnav, inclusiv cei cu infecții subclinice. Nu există purtători sănătoși de virus, nici surse extraumane.

Iar oreionul e ok daca il faci in copilarie. Dar daca nu il faci in copilarie? Pentru adult e groaznic: infecții ale straturilor scoarței cerebrale (15%), pancreatită, (4%) - o podoaba in sine, surditate permanentă și inflamarea dureroasă a testiculelor care, mai puțin frecvent, conduc la infertilitate. Femeile pot dezvolta inflamarea ovarelor dar acest lucru nu crește riscul de infertilitate. Fără imunizare, aproximativ 0,1% până la 1% din populație este afectată anual.

 

- Cancerului de col uterin provocat de HPV (incepand din 2020) : Virusul Papilloma Uman este un virus cu numeroase tulpini dintre acestea unele avand un potential oncogen deosebit de mare: tipurile 16 si 18. Cat despre cancerul de col uterin, este o boala ce poate afecta femeile de orice varsta. Cancerul de col uterin reprezinta a doua cauza de cancer la femeile sub varsta de 45 ani din intreaga lume. Exista mai multe cauze care pot duce la aparitia cancerului de col uterinn, iar dintre acestea, cea mai frecventa cauza este infectia cu virusul Papilloma Uman

 

 

Deci?

De ce NU te-ai vaccina? 

De ce NU ti-ai vaccina COPIII? 

 

 

Eficienta-vaccinarii.jpg

 

La rujeola avem acum 20000 de cazuri. O fi bine?!?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

discutia mea este legata doar de obligativitatea vaccinurilor antigripale. 

 

daca dupa ce se termina schimbarea  asta, ca numai pandemie nu e, nu poti iesi din casa daca nu esti vaccinat anticovid , ce faci?

 

edit din nou: vaccinul care sa ne tina pe toti in viata nu se va inventa, suntem muritori.  stiu ca iti plac graficele si statisticile dar eu discut acum despre altceva. despre dreptul de a spune nu obligativitatii unui vaccin in urma unei asa "numite"  pandemii ( spun asta pentru ca stapanesc sensul cuvintelor)  .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

discutia mea este legata doar de obligativitatea vaccinurilor antigripale. 

 

daca dupa ce se termina schimbarea  asta, ca numai pandemie nu e, nu poti iesi din casa daca nu esti vaccinat anticovid , ce faci?

 

edit din nou: vaccinul care sa ne tina pe toti in viata nu se va inventa, suntem muritori.  stiu ca iti plac graficele si statisticile dar eu discut acum despre altceva. despre dreptul de a spune nu obligativitatii unui vaccin in urma unei asa "numite"  pandemii ( spun asta pentru ca stapanesc sensul cuvintelor)  .

Vaccinul antigripal nu  este obligatoriu, nu va fi obligatoriu.

 

Sa nu punem carul inaintea  boilor. Sa apara mai intai vaccinul si apoi vom discuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

discutia mea este legata doar de obligativitatea vaccinurilor antigripale. 

 

daca dupa ce se termina nebunia asta, ca numai pandemie nu e, nu poti iesi din casa daca nu esti vaccinat anticovid , ce faci?

 

Nu cred ca vaccinarea antigripala poate deveni obligatorie. 

 

Faptul ca vaccinul este creat pe baza celor mai raspandite tulpini care au circulat iarna trecuta face ca eficienta lui sa fie cel putin discutabila, iarna asta poate sa circule o anume tulpina, sau poate sa circule alta... Daca ai rabdare uite aici mecanismele de mutatie: 

 

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/gripa-cum-se-modifica-virusul-gripal

 

Se explica de ce virusurile de tip A sunt mai agresive si produc reactii mai severe decat cele de tip B.

 

Oricum, faptul ca au un asa mare potential de modificare ma face sa cred ca vaccinarea gripala va ramane optionala. Este, desigur, o parere personala.

 

Iar cu COVID-ul vom putea iesi din casa in mai multe situatii:

 

- Am trecut prin infectie, deci ori avem anticorpi ori.... nu mai avem nimic. (Ignoram varianta a doua) - vaccinarea nu ar trebui sa mai fie necesara, dar raman necunoscutele ridicate de durata pentru care ai obtinut imunitate si de capacitatea de mutatie a virusului.

 

- A devenit un vaccin disponibil, si e fie in stadiul de testare si te poti oferi voluntar sa-l incerci... fie este finalizata testarea pe oameni si a devenit disponibil pe scara larga, probabil te inscrii pe lista la medicul de familie si cand iti vine randul il faci, cu prioritizarea categoriilor aflate la risc.

 

- Economia este in pragul colapsului si chiar nu mai conteaza daca tu, cetatean productiv, iesi si te expui infectarii. In cazul acesta se vor pastra probabil restrictii numai pentru grupul de risc. 

 

- Numarul de cazuri noi a scazut atat de mult incat autoritatile considera ca riscul este minim. In acest caz exista posibilitatea ca cifrele sa escaladeze iarasi, producand un al doilea varf. 

 

Nici una din variante nu vine cu vaccinare obligatorie... 

 

Dar DACA virusul sufera o mutatie naspa, care sa-l faca mai ucigas (desi asta e cel mai improbabil scenariu fiindca un virus care-si ucide gazda e mai putin probabil sa se raspandeasca la fel de bine ca unul care isi paraziteaza gazda cuminte, lasandu-i posibilitatea sa se plimbe liber si sa-l raspandeasca) atunci e posibil ca vaccinarea sa nu mai fie optionala. Dar din nou, acesta este cel mai improbabil scenariu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

discutia mea este legata doar de obligativitatea vaccinurilor antigripale. 

 

daca dupa ce se termina schimbarea  asta, ca numai pandemie nu e, nu poti iesi din casa daca nu esti vaccinat anticovid , ce faci?

 

edit din nou: vaccinul care sa ne tina pe toti in viata nu se va inventa, suntem muritori.  stiu ca iti plac graficele si statisticile dar eu discut acum despre altceva. despre dreptul de a spune nu obligativitatii unui vaccin in urma unei asa "numite"  pandemii ( spun asta pentru ca stapanesc sensul cuvintelor)  .

In ceea ce priveste un eventua vaccin pt Cov19 adresabilitatea lui va fi pt persoanele vulnerabile nu pt populatie in general.

Daca in ianuarie 2020 ar fi fost existat deja un vaccin, in mod cert cifra de 92.000 de oameni morti de azi ar fi fost mult mult mai mica.

Este trist cand oameni total nepregatiti ajung sa emita ipoteze demne de un almanah SF legate de vaccinare dar care sa le sustina cu atata seninatate incat ajungi sa ti se increteasca pielea 

Apare dilema: 

- Sa-i lasi naibii in pace ?

- Sa nu-i lasi pentru a nu produce daune greu de estimat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaccinul antigripal nu  este obligatoriu, nu va fi obligatoriu.

 

Sa nu punem carul inaintea  boilor. Sa apara mai intai vaccinul si apoi vom discuta.

imi cer scuze, exact asta am facut dar toni mi-a ridicat la fileu o discutie pe care am purtat-o cu al meu la inceputul crizei.  el este obligat sa se vaccineze in fiecare an datorita job-ului, daca acum cativa ani puteai sa refuzi din motive personale, apoi religioase, apoi medicale, de cativa ani au ajuns la obligativitate daca mai vrei sa lucrezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...