Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Militantii anti-vaccinare, de ce asa de inraiti?


Recommended Posts

In ceea ce priveste un eventua vaccin pt Cov19 adresabilitatea lui va fi pt persoanele vulnerabile nu pt populatie in general.

Daca in ianuarie 2020 ar fi fost existat deja un vaccin, in mod cert cifra de 92.000 de oameni morti de azi ar fi fost mult mult mai mica.

Este trist cand oameni total nepregatiti ajung sa emita ipoteze demne de un almanah SF legate de vaccinare dar care sa le sustina cu atata seninatate incat ajungi sa ti se increteasca pielea 

Apare dilema: 

- Sa-i lasi naibii in pace ?

- Sa nu-i lasi pentru a nu produce daune greu de estimat?

marius, m-ai prins intr-un moment in care trebuie sa iti spun sa ramai pe legale. ca asa bine se fac ca toti care au bani scapa de judecata.  acum probabil sunt un troll.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

imi cer scuze, exact asta am facut dar toni mi-a ridicat la fileu o discutie pe care am purtat-o cu al meu la inceputul crizei.  el este obligat sa se vaccineze in fiecare an datorita job-ului, daca acum cativa ani puteai sa refuzi din motive personale, apoi religioase, apoi medicale, de cativa ani au ajuns la obligativitate daca mai vrei sa lucrezi.

 Nu stiu in ce domeniu lucreaza sotul tau, dar in medicina, de exemplu, eu zic ca totusi exista un rationament.

 

Cind ai contact cu pacienti (mai ales din categorii vulnerabile), cel mai indicat (zic si eu) este sa nu raspandesti alte boli (first, do no harm). Cei imunosupresati, cei batrani, bebelusi, etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Nu stiu in ce domeniu lucreaza sotul tau, dar in medicina, de exemplu, eu zic ca totusi exista un rationament.

 

Cind ai contact cu pacienti (mai ales din categorii vulnerabile), cel mai indicat (zic si eu) este sa nu raspandesti alte boli (first, do no harm). Cei imunosupresati, cei batrani, bebelusi, etc. 

nu lucreaza in contact cu pacientii,  sunt cei din linia a doua , fara de care doctorii nu ar putea functiona. un spital nu functoneaza daca nu are inginerii in spate.

 

stii ce am realizat astazi, ca pandemia ne face sa realizam ca nici un medic nu poate finaliza lucrarea lui fara asistenta, fara coding, fara contabil, fara bani. ca de fapt suntem interconectati fara sa ne dam seama. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze, exact asta am facut dar toni mi-a ridicat la fileu o discutie pe care am purtat-o cu al meu la inceputul crizei.  el este obligat sa se vaccineze in fiecare an datorita job-ului, daca acum cativa ani puteai sa refuzi din motive personale, apoi religioase, apoi medicale, de cativa ani au ajuns la obligativitate daca mai vrei sa lucrezi.

Si barbata-miu e obligat sa se vaccineze din  cauza jobului (nu gripal) si cat a lucrat in Africa a incercat sa ia preventiv si clorochina aia dar  a avut reactii adverse si i-au zis medicii sa renunte.

 

In anii 80' mama mea a facut hernie de disc, a avut un picior paralizat, nu a avut incredere sa se opereze si a luat luni de zile clorochina i-o aducea cineva din Germania  sub denuirea de Elestol. Ei i-a mers foarte bine cu medicamentul

 

Si soru-mea care e  medic se vaccineaza antigripal -  e destul de obligatoriu si de bun simt ca doar nu o sa astepte sa se imbolnaveasca de la fiecare pacient.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Totusi marius a insinuat ceva prin intrebarea lui... si asi fi curios sa aflu raspunsul lui la intrebare care mi-a adresat-o mie? Daca cineva infecteaza copii vecinului si acesta moare... care are fi pedeapsa pentru acel cineva ca nu era vaccinat si automat s-a infectat si pe el si pe altii (chiar si fara sa isi dea seama)?

 

Eu am sugerat varianta legala si am dat si un exemplu. Am avut un feeling ca marius a sugerat un ochi pentru un ochi.... marius ce ai face tu celui care ti-a infectat copilul (fara sa isi dea seama)?

 

Si o completare la ce s-a vorbit...

 

a_alinta sotul tau nu s-a vaccinat oblicatoriu, pentru ca nu il obliga nimenti sa mearga la un job unde este obligat sa faca ceva, el s-a vaccinat ca parte din cerintele acelui job deci a ales sa fie vaccinat pentru a putea sa fie prezent la jobul respectiv. Corect? Un job iti da un contract de munca pe care tu il semenzi. Daca nu iti convine faptul ca trebuie sa te vaccinezi in fiecare an atunci nu semnezi si cauti alt loc de munca.

 

si la fel si viviana... nu este obligat, poate sa aleaga sa faca altceva ca si job si sa nu mearga in Africa... desi daca mergi acolo ... mai mult ca sigur este mult mai bine sa iei vaccinurile impotriva la ce boli sunt acolo.... ca altfel esti carne de tun.

 

Eu nu asi merge in India de exemplu fara sa iau vaccinurile respective, doar nu sunt timpit sa mor sau sa imbolnavesc copilul vecinului. Deci ca sa evit sa iau vaccinurile respective este clar ca nu o sa ajung in India in viata asta...

 

A nu se face confuzie cu obligativatea vaccinarii prin lege pentru ca este total diferita. O firma sau o institutie poate cere obligativitatea vaccinari ca stie mediul de lucru. TOTAL DIFERIT.

 

Am auzit alte idei ca daca nu te vaccinezi impotriva COVID-19 sa nu mai ai voie sa iesi din casa... CATA PROSTIE!!! Pai daca ai vaccinat pe toti care aveau virusul si pe cei in contact (cadre medicale, etc)... atunci teoretic ai omorat focarul... de ce sa ma mai vaccinez si eu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...