Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

prietene dupa 40 de ani?


Recommended Posts

pentru ca mai mereu eu sunam prima, eu cautam lumea, eu trageam lumea dupa mine, eu transmiteam urari... cumva e... trist sa vezi ca daca tu nu ii mai cauti, nici ei nu te mai cauta...

 

chiar am chemat la cinema, initial au spus da, alege tu filmul, pe urma, cand chiar a sosit ziua de mers, nu a mai fost nimeni disponibil, am mers doar eu cu Alex...

Eu am facut un grup pe fb, unde am adunat prietenele cu care ies de 15 ani, unele au copii, altele nu.

Da, daca eu nu propun un film, daca eu nu propun cafeaua de la ora X, daca eu nu propun ceva, lumea tace. Daca insa nu propun ceva vreo luna, imi scriu pe privat  [alcool]  ca de ce nu mai scriu sa iesim, desi ne cunoastem toate si ele se vad si fara mine.

Dar cateodata e mai usor sa fie careva nebuna de serviciu care sa dea tonul.

Fii tu acea nebuna  [:D]

Tot pentru socializare am initiat clubul de lectura, aici am inclus si colege, lista cartilor o tin tot eu, asta e alt motiv de intalnire, chiar daca uneori a ceva rapid, cat facem schimb de carti.

Cu sunatul e la fel, suna tu, acum avem minute nelimitate, profita de ele, nu are nicio importanta cine suna prima  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pepco, ma primesti in club?!

 

Nici eu n-am prietene, dar deocamdata nu ma grabesc sa imi fac, doar de dragul de a-mi face. Ma atasez greu, ma deschid si mai greu in real life, nu ies din casa, nu merg in locuri noi ca sa cunosc oameni noi. Stiu ca nu va veni nimeni sa sune la mine la usa sa ma intrebe daca vrem sa fim prietene, tot eu trebuie sa gasesc calea spre alti oameni. Si am observat privindu-i pe cei din jur, cat de usor socializeaza, ca de fapt problema e la mine si ca e cazul sa invat sa ies din carapace ca sa pot face asta. Nu stiu inca cum sa fac asta, nici nu stiu daca o voi putea face vreodata, dar inca nu mi-am pierdut speranta.

 

Oricum, daca mai vrei sa adaugi un prieten virtual la lista ta, sunt aici [Flo].

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

pentru ca mai mereu eu sunam prima, eu cautam lumea, eu trageam lumea dupa mine, eu transmiteam urari... cumva e... trist sa vezi ca daca tu nu ii mai cauti, nici ei nu te mai cauta..

 

Pepco, eu te inteleg, e valabil chiar si pt familia extinsa. 

Am doua cunostinte/ prietene, mai ieseam la cafea, dar programul nostru nu prea se pupa, ne gasim greu timp sa ne vedem. Nici nu mai caut mortis sa socializez, am programul destul de incarcat. 

Mai iesim la cate o pizza, activitate cu clubul sportiv, pt ca ei sunt super si organizeaza tot felul de intalniri. 

Cand am cerut sfaturi sau sprijin, pe Dc sunt fete minunate  [il]   [pk] 

 

Fb nu am  [alcool]

 

Letitia te a sfatui bine, colegi, iesiti la o pauza de masa, dar nu stiu daca e posibil. 

Mickii, Dana tare frumos ati scris. 

 

P.s mai am un atuu, am emigrat de vreo trei ori  [alcool] ia sa vezi intr o limba straina ce fain socializezi. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Spui mereu ca pe facebook este una si alta, pe facebook-ul tau, ca la mine nu sunt. 

Ceea ce urmaresti intra in categoria relatii toxice. 

 

eu m-am ferit de facebook multa vreme. stiam ca imi va manca mult timp.

dar am fost obligata sa-mi fac, pentru ca:

1. grupul clasei.

2. grupul activitatilor extrascolare ale baiatului.

si de-acolo-ncolo... s-a tot dus.

acum am inceput sa mai elimin unele persoane.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar colege de servici n-ai? Eu cu citiva colegi socializez mult. 

 

sunt singura care a tot schimbat domeniul, in cautare de... altceva, ceva gen "hai sa vad la ce ma mai pricep". doar ca... dadeam peste grupuri deja formate, inchegate, si oricat incercam sa ma bag in seama... tot pe margine ramaneam, eu nici nu fumez, si tigara si cafeaua de dimineata-amiaza adunau oamenii...

 

nici la scoala cea noua nu m-am apropiat decat de o mamica, am invitat-o la mine de vreo 2 ori, m-a refuzat de fiecare data, ea are fata, cand au avut copiii de facut proiect impreuna pentru scoala, i-am propus sa vina cu fata la noi sau s-o lase la noi pe fata, sa fie copiii nostri parteneri de proiect, a preferat sa faca fata ei singura proiectul... asa povestim, ne intalnim cand luam copiii de la scoala, vorbim de scoala, teme, ce mai faci, cum mai esti, dar parca e mereu pe fuga...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[soricel]

Micki, am o colega e poloneza , f de treaba tipa, in ce limba crezi ca m as înțelege cu ea ? 

 

Mai sunt și Întâlnirile cu colegii, dar la ăștia e și mai cool , o dau pe dialect. Dar sunt băieți finuți , pt mine vorbesc mai lent   [:D]

 

eu locuiesc intr-o zona cu dialect puternic, cand am ajuns aici nici nu credeam ca astia vorbestc engleza  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . Acum m-am obisnuit, dar tot mai am momente cand ii pun sa repete!!

La munca e mai fain, ca e turnul babel aici, lucrez intr-o multinationala, si partea financiara pentru toate tarile din Europa se tine aici, in UK. Am colegi de toate natiile, spanioli, portughezi, italieni, francezi, belgieni, finlandezi, norvegieni, danezi, etc. E un avantaj, cam jumatate din departament nu suntem englezi nativi, si atunci e mai usor sa ne intelegem intre noi!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In viata mea exista 3 femei pe care le pot numi BFF :) cum zice copila mea. Cu doua dintre ele m-am cunoscut in adolescenta si, chiar daca acum nu ne mai vedem foarte des, vorbim la telefon si stiu ca ne putem baza una pe cealalata indiferent de situatie. Pe a treia am cunoscut-o in parc cand ieseam cu fiica mea (pe atunci avea un an). Are si ea o fetita de aceeasi varsta cu a mea si asa ne-am apropiat. Stiu ca daca o sun la 2 noaptea sa vina sa ma ajute va veni (si reciproc).

Daca ma gandesc bine, eu mi-am facut multe cunostinte in ultimii ani prin intermediului fiica-mi....daca pot sa spun asa. Am cunoscut parintii colegilor ei de clasa, parintii colegelor din echipa de baschet. Sunt cateva mamici cu care ma inteleg foarte bine si ne ajutam in diverse situatii, le pot numi prietenele mele.

Ce am observat eu ca este foarte important in relatiile cu prietenii/cunostintele este sa intelegem ca nu au nici o obligatie fata de noi si ca, daca nu propun sa facem diverse activitati impreuna nu este neaparat pentru ca nu ar dori asta ci pentru ca nu au idei sau poate au aranjamente deja facute. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...