Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am ineles ca dupa 15 iunie au intrat peste 40 000 in tara , nu cate 4 in cateva masini ... 

In alta ordine de idei, nr de cazuri noi in tara creste de la o zi la alta, iar azi Institutul Matei Bals a declarat ca nu mai are paturi libere pt bolnavi de covid.

Exact,,degeaba nu circula avioanele , daca granitele sunt full de cei ce intra in tara!!!

 

Cred ca numaurl e in crestere si din pacate cred ca nu s eva opri aici!!1

 

Nu pricep si pace ce  ii imping spre Romania, sa nu credeti ca cei din familia mea aveau vreun motiv bine intemeiat!!!

 

De asta ramin la parerea ca e inconstienta pur si simplu!!! [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am prieteni care s-au repatriat din SUA in Olanda - pe banii statului olandez. Altii care s-au repatriat din SUA in Cipru pe banii statului cipriot.

 

Te poti repatria in Romania   - cu avion Tarom si costa 280 de euro de persoana. 

Va spune ceva asta despre statul roman? Iar faptul ca acum nu poti intra in Ro decat cu zbor de repatriere ... nu e cumva ceva  la mijloc?

 

 

este un lucru foarte corect. se repatriaza cetatenii oricarei tari. si e normal ca zborurile sa se organizeze oficial cu navele companiei de stat. 

daca granitele sunt inchise si legaturile cu exteriorul limitate e normal sa nu te poti repatria decat cu un zbor oficial. sunt reguli generale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca astea sunt.

 

Eu stiam ca repatrierea  se face pe spezele statului.

 

"În continuarea demersurilor întreprinse pentru facilitarea revenirii în țară a cetățenilor români aflați în străinătate și care au fost afectați de măsurile de restrângere a transportului aerian adoptate în contextul gestionării pandemiei de COVID-19, Ministerul Afacerilor Externe informează că în cursul zilei de 13 iunie au revenit în țară 76 de cetățeni români care se aflau pe teritoriul Regatului Țărilor de Jos, ca urmare a demersurilor comune ale Ministerului Afacerilor Externe, ale Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor și ale Ministerului Afacerilor Interne.

Printre cetățenii români care au revenit în țară se regăsesc persoane care se aflau în imposibilitatea de a-și prelungi șederea pe teritoriul Regatului Țărilor de Jos.

Revenirea în țară a fost asigurată cu o cursă aerienă specială operată de compania Tarom, pe ruta București-Amsterdam-București.

Demersurile autorităților române au permis și revenirea în țara de reședință a unor cetățeni străini rezidenți în România: un cetățean francez, un cetățean german, un cetățean britanic, un cetățean italian, un cetățean bulgar, un cetățean canadian și un cetățean sirian.

Ministerul Afacerilor Externe folosește acest prilej pentru a sublinia importanța verificării cu atenție, anterior oricăror deplasări, a informațiilor postate pe site-ul MAE privind sfaturile și alertele de călătorie, precum și a informațiilor de interes publicate pe paginile de internet ale misiunilor diplomatice și ale oficiilor consulare ale României în străinătate.

 

Mai multe aici:

http://www.mt.gov.ro/web14/covid-19

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Pun întrebările și aici, daca poate cineva sa explice situația cu virusul asta.
1.Sotul meu lucrează la o companie (de peste 300 lucrători ), care a fost deschisă continu. lucrătorii vin din locații diferite , poate peste 10 orașe și toti sunt in contact unii cu ceilalți, majoritatea nu stau in birouri.
Nu au folosit măști nu au dezinfectat( decât poate la sf zilei )

Plus ca are mulți asiatici care in Ianuarie când deja începuse virusul , ori au fost in Asia ori in contact cu alte persoane.

Cum de nu a fost/ nu e nimeni bolnav ?

2. noi la începutul lui Februarie am fost un bufet imens cu peste 100 de persoane in fiecare moment deschis zilnic , unde vin din zeci de orașe din nordul Californiei, am atins zeci de linguri comune, am stat acolo aproape 3 ore, peste 90 % erau asiatici, mulți veniți din Asia sau sigur in contact cu persoane care au călătorit...

cum se explica ca noi nu ne am contaminat? Sau putem sa fi luat virusul și sa nu avem chiar nici un simptom?

3. William a fost pana la sf lui Martie la liceu cu peste 2,500 elevi, cum nu s a îmbolnăvit niciunul sa fie in spital ?

 

astea sunt câteva întrebări la care nu găsesc nici un răspuns logic?

Nu am spus și nu spun ca nu exista virusul. Nu e același virus peste tot?

Poate oare sa fie vb de virusuri diferite, puteri diferite?

Daca e așa de contagios de ce nu e toată planeta contaminata ?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile tale sunt retorice sau vagi.

De ce.nu e toata planeta contaminata, sunt 10 milioane si continua, plus milioane de asimptomatici sau nediagnosticati la momentul simptomelor.

Dau exemplul fiicei Mihaelei_s, doar cu titlu de exemplu, sper sa nu se supere.

A avut o raceala puternica in februarie, in iunie a testat pozitiv la anticorpi contra covid.

Cati sunt in aceasta situatie pe plan mondial, cu forme usoare, netestati?

 

La bufet de unde stii tu ca din toti cei cate au participat nu a fost nimeni contaminat? Ati fost toti testati zilnic?

 

La sotul tau la job la fel. In absenta testarii sistematice, nu se poate spune nimic despre rata de contaminare.

 

Ce numar de teste s- au facut pe zi in orasul tau, ca sa avem o idee?

In Montreal in medie cam 10000 zilnic, cu maxim in jur de 14000, acum au scazut mult.

 

De fapt care este ideea ta? Pentru ca in orasul tau, in mediile in care te invarti, au existat putine cazuri, inseamna ca la scara mondiala virusul asta e o joke?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre scoli, am mai scris aici. Dar scoala lui William nu a fost inchisa, Michelle, ca parca asa ziceai?

 

Eu am scris de scolile primare redeschise aici, nu in Montreal ci in restul provinciei. De pe 11 mai s au redeschis, si inainte au ramas deschise unele scoli cu statut de service de garde pentru copiii lucratorilor esentiali.

Pana la sfarsitul anului scolar pe 23 iunie s au inregistrat doar 19 cazuri pozitive, copii si profesori.

Ce dovedeste asta? Copiii si adolescentii nu transmit virusul decat in mica masura si fac forme usoare, in foarte rare cazuri ajung la spital. Este o caracteristica pe care ramane sa o explice stiinta.

 

Deci raspunsul e simplu: scoli inchise in perioada de varf a pandemiei si rata mica de transmitere la copii si adolescenti in cazul scolilor (re)deschise.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...