Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Fleur nu ai înțeles de loc Ideea , nu spun ca e un joke ... dar ce fel de virus e asea , așa selectiv? 

daca virusul e asa de contagios și periculos,  de ce nu sunt mai multe decese? 

Cum de la soț devia servici nu a fost nimeni in spital ( sunt mulți si peste 60 de ani, cu probleme sănătate ) cum nu a murit nimeni, nimeni? 
 

tocmai ca SIGUR erau pers  contaminate la bufet( eu am spus 100 de persoane dar daca stau sa ma gândesc cred ca erau peste 300) nu se purtau măști nu se ținea distanta. 
 

 


 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Despre scoli, am mai scris aici. Dar scoala lui William nu a fost inchisa, Michelle, ca parca asa ziceai? Eu am scris de scolile primare redeschise aici, nu in Montreal ci in restul provinciei. De Copiii si adolescentii nu transmit virusul decat in mica masura si fac forme usoare, in foarte rare cazuri ajung la spital. Este o caracteristica pe care ramane sa o explice stiinta. Deci raspunsul e simplu: scoli inchise in perioada de varf a pandemiei si rata mica de transmitere la copii si adolescenti in cazul scolilor (re)deschise.

 

scoala s a închis pe 15 Martie, a fost timp suficient zic eu ca o persoana sa dea virusul  la alții . Dar la mine in oraș 40000 locuitori avem doar vreo 24 cazuri ....

cât de norocoși sa fim sa nu moara nimeni? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca e așa de contagios de ce nu e toată planeta contaminata ?

 

Pentru că în toată lumea s-au luat măsuri de restricționare a interacțiunilor (lockdown sau măcar lockdown parțial, distanțare, măști, măsuri de igienă).

 

Unde sunt focare, dacă nu sunt și măsuri preventive, se răspândește foarte repede. Ex: la un abator în Germania sunt infectați peste 1.500 de angajați, condițiile de lucru și cele de locuit erau destul de precare. Toată zona (peste 300.000 de persoane) a fost pusă în carantină.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De unde știi SIGUR că erau persoane infectate? Le-au făcut teste? Dacă au venit din China nu e obligatoriu să fi fost infectate, că doar nu toată populația Chinei era infectată în perioada respectivă.

 

tocmai ca SIGUR erau pers  contaminate la bufet( eu am spus 100 de persoane dar daca stau sa ma gândesc cred ca erau peste 300) nu se purtau măști nu se ținea distanta. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

scoala s a închis pe 15 Martie, a fost timp suficient zic eu ca o persoana sa dea virusul la alții . Dar la mine in oraș 40000 locuitori avem doar vreo 24 cazuri .... cât de norocoși sa fim sa nu moara nimeni?

 

As zice ca s a inchis la timp scoala.

La noi pe 13 martie.

Am explicat ce s a intamplat si in scolile redeschise, cu mii de elevi.

 

Da, virusul este selectiv, ca multe alte virusuri are particularitatile lui in privinta " clientelei".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi s-a constatat ca virusul a atacat majoritar in zone unde lumea locuia îngrămădita, adică in zonele sărace. In cartierele unde lumea sta la case si nu mulți intr-o casa, îmbolnăvirile au fost aproape zero.

 

E selectiv in mai multe privințe însă. Mortalitatea mare este la persoane in vârsta, circa 2/3 din infectații de peste 70-80 de ani mor. Pe măsura ce vârsta scade, chiar cu comorbidități, mortalitatea scade la 1/2 la cei peste 50 de ani și scade mult la cei sub 40 de ani. 
 

La noi nu s-au închis școlile pana la liceu, adică pana la 14 ani. Nu s-a semnalat decât foarte izolat cazuri de îmbolnăviri și atunci la profesori, nu la elevi. Când spun cazuri de îmbolnăviri ma refer la cei cu simptome care au ajuns la spital, restul nu au fost testati. Dacă au avut simptome, au stat acasa chiar de la cele mai mici simptome. Dar nu se știe ce au avut. Numărul real al celor care s-au îmbolnăvit este mult mai mare decât cel care e cunoscut din testări, in lume. 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mihaela , San Francisco ai văzut ca e f aglomerat are peste 800,000 populație, citeam ca au murit doar vreo 50. Pana in 10-15 Martie când s a închis orașul , puteau sa fie deja sute de mii contaminați și din ei sa moara pe capete .

 

Nu, nu puteau. 10-15 Martie a început in Europa sa se închidă, in SUA a ajuns mai târziu. Dacă s-a închis orașul, asta e motivul Pt care nu s-a întins pandemia. In link-ul pus de Marius găsesc aici https://www.worldometers.info/coronavirus/usa/california/

ca sunt 3500 de cazuri in SF. Asta e părerea mea. Văd ca pe unde s-a deschis (Florida, LA) au explodat cazurile. 
 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...