Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Nu are nicio treaba cu cine ne culeg capsunile sua ne taie porcii, este vorba pur si simplu de plata acestor tipuri d emunci...cu banii cistigati in asemenea activitati nu-to permiti nici macar traiul de zi cu zi!!!

 

Numai ca nemtii nu prea se mai baga la tipul asta de munci, unii prefera,chiar sa stea pe ajutoare decat sa munceasca in conditiile astea. 

 

Parerea mea este ca fata de imigratia in Italia sau Spania, pt romani e si mai greu sa razbesti , pt ca limba e f grea, nu ai un anumit nivel de pregatire, nu o inveti usor, copiii nimeresc in general la scoli proaste(din cauza sistemului si a impartirii pe niveluri a scolii) , etc.

E un cerc vicios.

 

Iar acum,din cauza carantenei a explodat buba, problemele sunt cunoscute demult, si de catre populatie si de catre politic.

 

Dar ne place sa luam carne ieftina, Franta e aproape dubla la pret, parcarile sunt pline de elvetieni si francezi  care cumpara alimente mai ieftine. Vorbesc de zona mea,transfontaliera cu trei tari, nu generalizez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pai  atunci daca tot se compara medicii cu vanzatoarele sa mergem la alimentara sa ne tratam in caz de Covid.

Eu cred ca e vorba despre nivelul de expunere.

 

Nu e vorba ca vanzatoarea are pregatirea unui medic, e vorba ca o vanzatoare este expusa zilnic la sute, mii de oameni care mai de care mai pestriti in "opinii" asupra mastilor, igienei, regulilor. Si e obligata sa suporte "convingerile de neclintit" a multora. 

 

Si aici se discuta intens despre "hazard pay" pentru lucratorii considerati "esentiali" in afara cadrelor medicale: supermarket, centre de distributie, abatoare, etc. Nu mai spunem de cei care lucreaza in centrele pentru batrani, centre de dializa, etc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de nivelul de expunere si de nivelul de agresivitate. eu n-as putea sa ma distantez zilnic de toate organele si toti sfintii folositi de romani in injuraturi. mai ales daca mi-ar fi adresate fara sa fiu vinovata.

 

pe de alta parte, comentariu la un articol despre amenzile date in caz de nepurtare a mastii in spatiile inchise.

 

 

 

Eu ii las pe clienti sa intre fara masca . La inceput am crezut ca chiar este covit 19 . De fapt este o manevra , nu intelg manevra asta dar sigur este ceva necurat in toata treaba asta . Se spune ca pana nu vezi nu crezi . Totusi , am discutat cu foarte multi , si nici unu nu cunoaste pe cineva bolnav de covit .
Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi aveti niste sabloane de gindire, din care pur si simplu nu vreti sa iesiti!!!

 

Mie mi-e clar ca nu putem vedea situatia la fel, insa trebuie sa intelegeti ca nu e chiar asa cum spuneti voi.

 

Nu are de-a face cu" nu vor sa faca" ci cu plata muncii facute, exista o limita salariala( cum e in salariul minim pe economie), insa cine traieste in Germania nu poate trai -dupa ce-si plateste darile , din acest salar.Ca sa nu mai spun ca d emulte ori nici nu ajung pe piata muncii asemenea munci, pentru ca exista cirdasii intre firme recrutatoare si patroni.

 

De asta sper ca interventia statului sa se faca simtita printr-o lege , pentru ca pina acum statul nu a avut d epierdut din situatia asta...el si-a incasat taxele si impozitele, nu prea l-a interesat d eunde si cum.

 

edit Un contract de munca legal iti da exact aceleasi drepturi, indiferenta d eoriginea detinatorului.Insa asta e ceva tipic romanesc, de a plinge la la colturi, insa fara vointa de a schimba intradevar ceva.

Sunt aspecte diferite pe care le aduci în discuție, sociologice și economice.

Problema nu se pune chiar la nivelul „nu vor să facă”, ci mai degrabă „nu sunt nevoiți să facă”. Sunt studii sociologice care arată cum a evoluat/evoluează raportarea omului de azi la muncă pe măsură ce societatea s-a modernizat. Și mai sunt studii antropologice care arată că degenerăm progresiv și pur și simplu „traiul bun” ne scade rezistența, inclusiv la efort fizic.

Aspectul economic ne arată că dacă salariile s-ar mări, de exemplu în industria alimentară, agricultură și mai ales dacă măsura nu este adoptată în toată piața comunitară, atunci legumele/fructele/carnea autohtone nu s-ar mai vinde, pentru că ar avea prețuri prea mari, ceea ce ar genera pierderi apreciabile. Sau statul ar trebui să subvenționeze și mai mult producția autohtonă, care iarăși ar însemna bani de la buget. Sunt calcule economice care arată că e mult mai ieftin pentru toată lumea, stat și cetățeni, ca anumite munci să se presteze de către muncitori migranți cu pretenții mici.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aspectul economic ne arată că dacă salariile s-ar mări, de exemplu în industria alimentară, agricultură și mai ales dacă măsura nu este adoptată în toată piața comunitară, atunci legumele/fructele/carnea autohtone nu s-ar mai vinde, pentru că ar avea prețuri prea mari, ceea ce ar genera pierderi apreciabile. Sau statul ar trebui să subvenționeze și mai mult producția autohtonă, care iarăși ar însemna bani de la buget. Sunt calcule economice care arată că e mult mai ieftin pentru toată lumea, stat și cetățeni, ca anumite munci să se presteze de către muncitori migranți cu pretenții mici.

Exact in directia asta sper sa intervina noua lege(prin marirea salariilor nu ar mai fi absolut niciun avantaj pentru angajatori sa apelez la forte d emunca externe).

 

In general , sondaje ale populatiei arata disponibilitatea pentru un pret mai mare, au si fost discutii la nivel de prim ministru-super marketuri care efectiv boiciteaza producatorii agricoli prin preturile prestate , iar situatia actuala poate da un impuls mai mare in rezolvarea situatiei.

 

Legea poate reglemata situatia si sper s-o faca cit mai curind!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai ca nemtii nu prea se mai baga la tipul asta de munci, unii prefera,chiar sa stea pe ajutoare decat sa munceasca in conditiile astea. 

 

Repet, daca salarizarea ar fi corespunzatoare, nu ar exista probleme.

 

Ca doar nu crezi ca pina la mareata EU, veneau romanii sa culeaga sparanghelul nemtilor!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar acum au nevoie. Si nu numai la sparghel, la ingrijit camine de batrani, constructii, lieferung. Toate multa munca, prost platit. 

Si chiar in istorie: dupa razboi au construit masiv cu ajutorul turcilor, in ddr toata lumea trebuia sa munceasca. 

E f bine ca dau lege, sa vedem cat de repede se misca. Mai trebuie controlate si multitudimea de firme capusa, care stiu toate trucurile ca sa fenteze legea. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...