Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Mama mea e singura si are 81 ani. Nu are internet sa-si plateasca facturile la distanta. Nu are internet sa-si comande de mincare. Nu are cine sa mearga la supermarket pentru ea. Nu are nici macar un congelator in care sa poate stoca mincarea.

 

Se ofera cineva sa o ajute astfel incit sa nu mai deranjeze tineretul? Cine? Aud?

 

Unchiul meu are 91 ani si vecina care ii face cumparaturile are 70 si ceva. Deci, daca o vedeti pe ea prin magazin sa stiti ca gratie ei 2 persoane nu vor muri de foame. Unchi-miu coboara doar pina la casuta postala sa-si ia ziarul. Probabil ca ar trebui ca nici macar asta sa nu mai faca. Poate ca ar trebui dus direct la azil, ca de acolo sigur nu mai iese.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mama mea e singura si are 81 ani. Nu are internet sa-si plateasca facturile la distanta. Nu are internet sa-si comande de mincare. Nu are cine sa mearga la supermarket pentru ea. Nu are nici macar un congelator in care sa poate stoca mincarea.

 

Se ofera cineva sa o ajute astfel incit sa nu mai deranjeze tineretul? Cine? Aud?

 

Unchiul meu are 91 ani si vecina care ii face cumparaturile are 70 si ceva. Deci, daca o vedeti pe ea prin magazin sa stiti ca gratie ei 2 persoane nu vor muri de foame. Unchi-miu coboara doar pina la casuta postala sa-si ia ziarul. Probabil ca ar trebui ca nici macar asta sa nu mai faca. Poate ca ar trebui dus direct la azil, ca de acolo sigur nu mai iese.

Exact asta vrut sa scriu si eu...

 

Voi vorbiti din fata monitoarelor , de unde socilaizati, asta ar fi un aspect .Apoi generatia parintintilor nostri nu e familiarizata cu pc-uri, telefoane si Netflix.

 

Ce naiba sa faca in Romania sa asculte stirile alarmiste pe posturie tv?

 

Da, mi s epare mai intelept sa ignori comportamentul lor-mianda, atita timp cit stateau lipiti unul d ealtul, puteai tu si altii sa pastrati cei 1,5 m intre persoane.

 

Stam acasa pentru noi toti, sa nu aglomenram spitalele, nu stam acasa sa protejam batrinii neaparat.Dar putem sa-i scoatem sacul batailor si in acest caz...nu ar fi nicio noutate.

 

PS:Un magazin alimentar din imprejurimi, a stabit ca joi , intre 8-9,30 sa fie deschis doar pentru batrini.Or avea si ei dreptul sa -si aleaga singuri portocala din regal.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Mama mea e singura si are 81 ani. Nu are internet sa-si plateasca facturile la distanta. Nu are internet sa-si comande de mincare. Nu are cine sa mearga la supermarket pentru ea. Se ofera cineva sa o ajute astfel incit sa nu mai deranjeze tineretul? .

 

Marox, Carrefour buc livrează acasă .

Îți faci tu cont, comanzi și dai adresa mamei, plata la livrare.

Poți sa alegi ziua și intervalul orar in care sa livreze. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta vrut sa scriu si eu...

 

Voi vorbiti din fata monitoarelor , de unde socilaizati, asta ar fi un aspect .Apoi generatia parintintilor nostri nu e familiarizata cu pc-uri, telefoane si Netflix.

 

Ce naiba sa faca in Romania sa asculte stirile alarmiste pe posturie tv?

 

Da, mi s epare mai intelept sa ignori comportamentul lor-mianda, atita timp cit stateau lipiti unul d ealtul, puteai tu si altii sa pastrati cei 1,5 m intre persoane.

 

Stam acasa pentru noi toti, sa nu aglomenram spitalele, nu stam acasa sa protejam batrinii neaparat.Dar putem sa-i scoatem sacul batailor si in acest caz...nu ar fi nicio noutate.

 

PS:Un magazin alimentar din imprejurimi, a stabit ca joi , intre 8-9,30 sa fie deschis doar pentru batrini.Or avea si ei dreptul sa -si aleaga singuri portocala din regal.

sa citeasca o carte! la naiba 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea e singura si are 81 ani. Nu are internet sa-si plateasca facturile la distanta. Nu are internet sa-si comande de mincare. Nu are cine sa mearga la supermarket pentru ea. Nu are nici macar un congelator in care sa poate stoca mincarea.

 

Se ofera cineva sa o ajute astfel incit sa nu mai deranjeze tineretul? Cine? Aud?

 

Unchiul meu are 91 ani si vecina care ii face cumparaturile are 70 si ceva. Deci, daca o vedeti pe ea prin magazin sa stiti ca gratie ei 2 persoane nu vor muri de foame. Unchi-miu coboara doar pina la casuta postala sa-si ia ziarul. Probabil ca ar trebui ca nici macar asta sa nu mai faca. Poate ca ar trebui dus direct la azil, ca de acolo sigur nu mai iese.

Imi pare sincer rau ca acesti batrani au ramas singuri si fara ajutor. Probabil ei locuiesc in Romania si acolo e mai greu.

Dar eu vorbesc de un orasel mic din Germania unde vecinii se cunosc si se ajuta intre ei, unde toate facturile se platesc direct din cont, unde relatia cu absolut toate institutiile statului este prin posta si unde daca, chiar ai nevoie de ajutor din exterior, sunt o multime de firme platite de stat sau de asigurarea de ingrijire care au grija de tine. Angajatii acestor firme, printre altele, iti fac inclusiv cumparaturile si ti le aduc acasa.

Nu pot decat sa ma intreb, ce-i mana pe acesti batrani in lupta cu virusii prin magazine, nestiinta, ignoranta, teribilismul sau prostia? 

Iertati-mi duritatea, situatia actuala o impune!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...