Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Pensionarii  au tot dreptul sa circule ca toata lumea. E poate singura lor iesire din ziua respectiva, poate au programare la un doctor, poate se duc sa aiba grija si sa tine companie unui alt batrin, poate se duc sa stea cu nepotii. Nu va pot intelege logica. Toti au cotizat toata viata lor. 

pensionarii au dreptul sa stea acasa ca toata lumea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Pai pentru ca este o practica cu care nu sunt invatati, ca nu exista mare aplecare spre batrini si nevoile lor in Romania. Daca tie ti-ar veni un strain la usa si s-ar prezenta ca membru al unei asociatii, tu i-ai da bani sa-ti achite stiu eu ce datorii??ß iti garantez ca nu... Daca batrinii ar fi fost familiarizati cu acest aspect de voluntariat din vremurile bune...nu ar mai fi atit de sceptici.

Ideea e că refuză ajutorul, am înțeles cu achitarea facturilor dar de ce refuză să le facă cumpărăturile ? Le duc ce au comandat și primesc bonul cu suma exactă, nimeni nu le cere banii pentru efort, trebuie doar să steie acasă în siguranță!

Dar ei preferă să se trezească dimineața la ora 6 să se plimbe cu autobuzul!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pensionarii  au tot dreptul sa circule ca toata lumea. E poate singura lor iesire din ziua respectiva, poate au programare la un doctor, poate se duc sa aiba grija si sa tine companie unui alt batrin, poate se duc sa stea cu nepotii. Nu va pot intelege logica. Toti au cotizat toata viata lor. 

 

fix statul cu nepotii nu este recomandat in acest moment in romania.

mai multe cabinete medicale private si-au suspendat activitatea, trateaza doar urgentele.

daca tu si altii considerati ca au tot dreptul sa circule ca toata lumea... atunci pentru ce mai introduc statele restrictii in aceasta perioada.

nici eu nu inteleg de ce incurajezi deplasarile. "poate".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pensionarii  au tot dreptul sa circule ca toata lumea. E poate singura lor iesire din ziua respectiva, poate au programare la un doctor, poate se duc sa aiba grija si sa tine companie unui alt batrin, poate se duc sa stea cu nepotii. Nu va pot intelege logica. Toti au cotizat toata viata lor. 

Panica, panica ce intuneca bunul simt.

 

A pus unu' o poza  nu stiu unde, dupa aia altu' a dus-o aici ca mama, ce stire ne-a adus in atentie.

Apoi mai vine altcineva si spune, da, da stiu am vazut io cu ochii mei, altii sunt suparati ca le iau locul prin UPU...

 

Si uite asa se imprastie stiri de cacao, ce isca discutii de toata jena.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Panica, panica ce intuneca bunul simt.

 

A pus unu' o poza  nu stiu unde, dupa aia altu' a dus-o aici ca mama, ce stire ne-a adus in atentie.

Apoi mai vine altcineva si spune, da, da stiu am vazut io cu ochii mei, altii sunt suparati ca le iau locul prin UPU...

 

Si uite asa se imprastie stiri de cacao, ce isca discutii de toata jena.

acest mesaj  puteai sa-l pui exact dupa cea care l-a postat. ala care a pus poza face parte din sistem nu din natura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am avut grija de niste batrani. le-am cumparat mancare, medicamente. i-am spalat, le-am inlocuit pampersul. le-am administrat tratamentul zilnic. stiam ca o sa moara. i-am vazut chinuindu-se, i-am auzit gemand de durere. i-am vazut chiar innebunind, dementa senila. nu am fost langa ei cand au murit pentru ca... asa s-au aranjat lucrurile. am fost la inmormantarea lor.

 

dar niciodata, niciodata nu au tratat cu lejeritate situatia in care se aflau. in italia nu mai sunt permise inmormantarile celor decedati din cauza de covid. sunt incinerati. batranii din romania slobozi sa zburde prin localitatile patriei stiu asta? daca ajung acum in spital, indiferent de cauza, nu au dreptul de a fi vizitati de apartinatori. cum sa fii asa de inconstient?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...