Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fara sa fac mentiune la varsta cuiva, primarul Iasului a avertizat ca va restrange sau anula transportul public si va inchide parcurile daca populatia continua sa nu respecte recomandarile de a sta in casa si distantare sociala.

 

In Galati au fost inchise de saptamana trecuta parcurile si locurile de joaca de prin cartiere:

90348188_1549425121890479_31601754367600

 

Azi nu am mai iesit deloc din casa, dar zilele trecute chiar era pustior pe strada si am vazut ca in general oamenii se fereau unii de altii. Nu e o imagine prea placuta, dar... benefica in conditiile date.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ai fost zilele astea in upu?

 

nu, dar as putea ajunge oricand. nu pentru ca vreau. si doar cu taxiul, pentru ca altfel nu am cum. sper sa functioneze tratamentul.

 

ultima data cand am ajuns (acum cateva luni) era full. m-au luat in evidenta, am asteptat cateva ore, multa lume in continuare, am ales sa plec acasa, eram inconjurata de oameni cu febra mare (gripa). se facuse noapte, alex singur acasa... ce sa mai zici.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea e singura si are 81 ani. Nu are internet sa-si plateasca facturile la distanta. Nu are internet sa-si comande de mincare. Nu are cine sa mearga la supermarket pentru ea. Nu are nici macar un congelator in care sa poate stoca mincarea.

 

Se ofera cineva sa o ajute astfel incit sa nu mai deranjeze tineretul? Cine? Aud?

 

la fel si mama mea. Am senzatia ca multi dintre cei care scriu nu au persoane de varsta asta in familie, sau persoanele respective nu mai sunt si nu stiu cum functioneaza. Oamenii astia sunt la varsta la care nu se mai schimba (you cannot teach an old dog new tricks).

Mama mea, tough cookie, nu accepta ajutor de la nimeni. Tata nu mai este, eu si fratele meu suntem departe. A fost toata viata independenta si nu se va schimba. In plus, viata a invatat-o sa nu aibe incredere in nimeni. Deci isi va lua sacul cu roti (pe care il repara de cate ori se strica pentru ca nu accepta bani de la noi) si va merge la piata cu autobuzul, sa isi cumpere rosii si varza si mere si orice are nevoie. 

 

o poveste: sotul meu este evreu. O parte din familia lui a fost in lagarele de concentrare. Sora unei bunici a supravietuit, printre altii. Imi povestea ca mergea cu ea la restaurant si, spre rusinea lor, “fura” mancare si o ascundea in buzunare sau in sacosa cu care venise. plus alte psihoze aparute din cauza vietii in lagar. Este foarte usor sa ii judecam si sa ii punem la colt pe batranii nostri, fara sa stim ce se ascunde in spatele a ceea ce tac.

 

Take a break, people. Cei care fug din carantina sau recurg la tot felul de mijloace sa o evite nu sunt batranii din autobuz, sunt idioti care sunt mai periculosi decat pensionarii. Cinic vorbind, in toata afacerea asta cu covid-ul, batranii sunt la receiving end, nu fac decat sa se imbolnaveasca, sa moara si sa strice stastica asta frumoasa ca nimeni nu a decedat in Ro din cauza virusului. 

 

Tare mult as vrea sa ii vad pe “justitiarii” astia peste niste ani cand copiii/nepotii lor ii vor trata ca pe disposable things. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Și in Suedia e la fel :). De data asta e la fel :). 
 

Am citit un articol in ziar in care un grup de bătrâni de la o asociație care se întâlnesc lunar, nu au amânat întâlnirea de luna asta. Abia așteaptă. Sunt 20-30 care se întâlnesc. 
 

O bătrâna de 92 de ani a declarat ca oricum toți murim la un moment dat. Ea nu poate sta in casa sa își aștepte moartea. 
 

Sunt criticati, primul ministru le-a cerut expres zilele astea sa stea in case, ca lumea Pt ei are grija sa stea in case. Dar ei își au viața lor, rutinele lor...

Pe ei nu i-a întrebat nimeni. 
 

Noi avem câțiva pensionari care lucrează Pt ca e penurie de personal. Azi am lucrat cu o colega care are 72 de ani. A zis ca fata ei o cearta de ce nu sta in casa, mai ales ca se expune așa virușilor, direct. A zis ca asta e dorinta fetei, sa stea ea in casa, nu a ei. Și când va crede ca da, e momentul, va sta in casa. Ca nu vrea sa moara dar vrea sa și trăiască. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...