Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Da, batranii sunt incapatanati. Si tatal meu, 78 de ani, face piata odata la 2-3 zile.El totusi nu e genul sa se plimbe, sa joace sah in parc si in general sa se intalneasca cu altii de varsta lui. E spirt, energic, merge zilnic la gradina de la marginea orasului si casuta ce o are acolo. Acum e in campanie de pus rasaduri etc.

Eu sunt multumita sa il stiu activ. Sa stea toata ziua in apartament nu poate.

El si partenera lui au rutinele si ritualurile lor.

I am spus s o mai rareasca cu mersul la Lidl si la piata, sa se aprovizioneze pentru mai multe zile, cu masina, dar nu vrea.

 

 

Batranii gandesc altfel decat noi si nu i mai impresioneaza multe lucruri. Pentru ca majoritatea au trecut prin multe. 

 

Dar e pacat ca Doamne fereste sa plece dintre noi mai devreme decat le e timpul.

 

(Am citit stirea despre o familie din New Jersey, decimata, trei membri au murit de coronavirus, matriarha " clanului" 70+ si copiii cei mai mari, 50+. S au contaminat fiind o familie numeroasa la o reuniune de familie unde au fost vreo 30 de persoane.)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nici nu pot sa ma gandesc cum ar fi sa ai 70-80-90 de ani (practic sa in categoria "sfarsitul vietii") si sa fii obligat sa stai in casa pt cateva zile in plus.

 

cred ca la varsta asta ti-ai castigat deja dreptul sa decizi asupra riscurilor pe care vrei sa ti le asumi .....

 

eu as vrea sa imi protejez mama, dar nu cu riscul de a o pune in camasa de forta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Problema este ca ei sunt categoria cea mai expusă la a se îmbolnăvi grav. Și exista riscul sa blocheze locurile la intensiv și sa nu poată fi tratati alții mai tineri.

 

Haide sa explic cum vad lucrurile.

Personal,  in situatia in care suntem acum, nu as spune niciodata ca exista riscul ca din cauza unor persoane in varsta sa nu mai aiba loc cei tineri.

I-as indemna de 100 de ori pe zi sa stea in casa ca sa nu incarce sistemul medical.

 

=======

In momentul cand aratam balanta tanar - batran, pe cine alegem sa salvam  nu ne indreptam decat spre segregare de varsta si pe altii ii indreptam spre ura fata de parintii si  bunicii nostri.

Asta vrem?

In momentele astea de criza cand multi  sunt cu nervii la pamant asta ne trebuie, sa zgandarim?

NU.

 

 

"sa stea naibii in casa batranii  astia"

"sunt foarte... vajnici in a ridica saci de cartofi si a smulge baxuri de hartie igienica dintr-un palet mare."

"batranii, desi multi, la mine, folosesc si sistemul privat, tot in UPU ajung in caz de urgenta. ce nu inteleg ei e ca resursele sunt limitate."

 

Si inca prostiile de mai sus sunt dulcegarii vizavi de ce citesc pe internet fata de aceasta categorie de varsta "care ne ia lua locul pe patul de spital" fie in zile normale fie in zile pandemice.

 

 

Indemnul meu:

Stiu ca suntem  tematori si panicati, dar haideti  atunci  cand vorbim despre frustrarile noastre sa gasim in noi resursele de  a o face fara sa ofensam alte categorii umane care nu au nicio vina pentru situatia creata.

 

Cand merg in UPU vad numai persoane bolnave. Nu vad nici batrani, nici tigani, nici negri. Numai  persoane bolnave. Invata si tu, si  tu,  si tu sa faci la fel.

 

 

 

PS:

Vinovatii pentru situatie  trebuie cautati printre randurile celor  care nu respecta carantina, care fug din autoizolare, in China, la nivelul statelor care nu au fost in stare sa se pregateasca pentru un astfel de scenariu avertizati  fiind de pandemiile trecute.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, eu nu citesc presa romanesca. In presa suedeza nu se scrie așa, nu se vorbește de cei bătrâni urat, se prezintă o situație. 
 

Exact asta am scris și eu, e o situație. Da, incarca sistemul sanitar care are urnatoarea consecință: sa fie nevoie sa aleagă pe cine sa salveze. E/va fi o realitate. Nu e cinism. E o conștientizare. 
 

Nu am hulit bătrânii. 
 

Si da, li se repeta zilnic, peste tot: la tv, in ziare, e către copii...sa stea in casa. 
 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Miha, doamne fereste,  nici  in  presa romaneasca nu  se  vorbeste asa urat. Am spus pe internet, nu in presa. nu ai hulit pe nimeni, nici nu am gandit asta, nici nu am scris asta.

 

 

Iar la voi, in Franta, in  Italia, in, in, indemnul este: stati acasa sa nu  incarcati sistemul  medical. Tonul face muzica. Asta am vrut sa transmit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...