Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce facem în situații de criză - COVID 2019


Recommended Posts

Viviana, era o nuanțare. Nu o acuzare. Și nici segregare. Departe de mine gândul asta. 

 

Da, tonul face muzica. Dar de data asta muzica e mai gravă :). 

 

Stiu, Miha, m-am folosit de ce ai scris tu ca sa punctez niste aspecte. Nu am acuzat pe nimeni de  nimic. Of, doamne!

Da, muzica e grava si trebuie  sa avem grija cum o interpretam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,2k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Teatrul Național din Cluj-Napoca lansează un program de difuzare online a spectacolelor în luna martie

Teatrul Național din Cluj-Napoca va difuza online, pe site-ul instituției, o selecție dintre cele mai apreciate producții ale sale.

Difuzarea reprezentațiilor va coincide cu serile tradiționale de spectacol pe scena mare a teatrului: în fiecare seară de marți, joi, sâmbătă și duminică un spectacol va putea fi urmărit online pe website-ul teatrului. Spectacolul va începe la ora 19:00 și va fi disponibil spre vizionare timp de 23 de ore. 

Programul de reprezentații online debutează sâmbătă, 21 martie 2020, cu CHIRITZA ÎN CONCERT, un spectacol-concert de Ada Milea, care colorează în tonuri contemporane și reinventează muzical textele clasice ale lui Vasile Alecsandri și Matei Millo. Extrem de îndrăgit de publicul din Cluj-Napoca și primit cu entuziasm la festivalurile din țară, CHIRITZA ÎN CONCERT este nominalizat anul acesta, în cadrul Galei UNITER, la Premiul pentru cel mai bun spectacol și Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal, minunata Anca Hanu în rolul Chiritzei Bârzoi.
 

Această inițiativă în premieră vine în prelungirea misiunii Teatrului Național din Cluj-Napoca, de susținere și dezvoltare a comunității clujene, și a comunității iubitorilor de teatru în general. Este felul nostru de a oferi bucurie și susținere în aceste momente dificile pe care le traversăm.

Iată programul complet al spectacolelor care vor fi difuzate online în luna martie:
 

Sâmbătă, 21 martie 2020: CHIRITZA ÎN CONCERT

Spectacol-concert de Ada Milea, bazat pe textele lui Vasile Alecsandri și Matei Millo.
 

Duminică, 22 martie 2020: FLORENȚA SUNT EU

Spectacol în regia lui Alexandru Dabija, texte de Gellu Naum și Jules Perahim.
 

Marți, 24 martie 2020: INSULA

Spectacol-concert de Ada Milea, după Gellu Naum.
 

Joi, 26 martie 2020: OST (Organic Sound Twist)

Spectacol de teatru-dans, concept de Andrea Gavriliu.
 

Sâmbătă, 28 martie, 2020: SINGUR PRINTRE MÂRLANI

Spectacol de teatru-dans în regia Andreei Gavriliu, după Florin Bican.
 

Duminică, 29 martie 2020: ŠVEJK IN CONCERT

Spectacol-concert de Ada Milea, după Peripețiile Bravului Soldat Švejk de Jaroslav Hašek.
 

Marți, 31 martie 2020: UBU ÎN CONCERT

Spectacol-concert de Ada Milea, după Alfred Jarry și Tompa Gábor

 

Iubitorii de teatru sunt invitați, de asemenea, să urmărească pagina de Facebook a teatrului, unde pregătim o serie de postări speciale dedicate Zilei Mondiale a Teatrului, pe 27 martie. Acest spațiu virtual va găzdui o avanpremieră a Zilei Porților Deschise, eveniment pe care Teatrul Național din Cluj-Napoca îl organizează anual pe 27 martie și care anul acesta va fi reprogramat pentru o dată ulterioară.

---------------------------------------------

 

http://www.teatrulnationalcluj.ro/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia s-a declarat starea de urgenta vinerea trecuta.

Se recomanda iesirea din casa doar in caz de mers la job, medic si cumparaturi.

Firmele (unde este posibil) au trimis oamenii sa lucreze de-acasa.

Scolile (la orice nivel) inchise pana pe 19 aprilie. 

In afara de magazinele cu produse alimentare si farmacii, totul s-a inchis. 

Transportul in comun redus la 50%.

Concertele s-au anulat deja incepand cu sfarsitul lunii februarie. 

Nu este interzisa iesirea la plimbare, dar se recomanda sa fie facuta cu cei din familie. Si in grupuri de maxim 5 persoane.

 

Cantonul unde stau socrii mei a interzis de ieri seara iesirea din casa a celor de peste 65 de ani (socrii au 77 si 79, la varsta lor se tin ft bine, soacra e ft activa, nu sta deloc pe-acasa..ei au noroc ca stau la casa si au gradina); pot iesi daca merg la munca sau la medic. 

 

Ai mei sunt singuri, fratele meu s-a mutat si el aici. Mama are boala cronica (la plamani), asa ca ea nu pleaca de-acasa. Tata merge la cumparaturi la magazinul din sat. Ei au noroc ca stau la casa, nu stiu ce ar fi facut daca stateau la bloc. Amandoi au 70 ani, asa ca sunt inca in putere. Eu as fi vrut sa vina la mine, dar nu vor, pt ca au pisica si caine si nu vor sa-i lase singuri. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romania nu este obisnuita cu voluntariatul, iar persoanele varstnice nu au incredere in altcineva sa le faca cumparaturile. Poate nu le-au ales pe cele mai bune/frumoase , poate le-au contaminat, poate gaseau mai ieftin etc. 

Ptr majoritatea asta e plimbare, azi cumpara 1 paine, maine 1 pateu, poimaine apa, etc. 

Mama mea are 74ani si si-a facut cumparaturile la inceputul nebuniei si de atunci nu a mai iesit din curte. 

Ale n-a iesit din casa de 1sapt. Ultima data am scos-o 1/2ora strict in jurul blocului la 20.00 seara. 

Pai daca este o regula, atunci sa fie ptr toti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...